Wodzisław: Kontrole pieców postępują - bez blasku fleszy i dronów
Zgodnie z zapowiedziami prezydenta Wodzisławia Śląskiego Mieczysława Kiecy, od początku roku strażnicy miejscy przeprowadzają kontrole kotłowni w oparciu o zapisy uchwały antysmogowej województwa śląskiego.
Wodzisław: Kontrole pieców postępują - bez blasku fleszy i dronów
Mimo braku specjalnej otoczki medialnej i na razie bez zastosowania nowoczesnych technologii, jak choćby w Rybniku i Raciborzu (gdzie przeprowadzono pokazowe akcje z dronami, ktore kontrolowały dym z kominów), strażnicy miejscy z Wodzisławia robią swoje
- Straż Miejska skontrolowała 35 posesji. Podczas kontroli nie stwierdzono spalania odpadów ani niedozwolonego opału w kotłach C.O. Ujawniono 6 wykroczeń w zakresie obowiązków prawnych, jakie ciążą na właścicielu nieruchomosci, związanych z wymianą instalacji, w której nastepuje spalanie paliw. W związku z tym w 5 przypadkach zastosowano postępowanie mandatowe, w 1 pouczenie - informuje Klaudia Bartkowiak, rzecznik prasowa wodzisławskiego magistratu, według stanu na czwartek 13 stycznia.
Kontrole, pouczenia i asystenci
Przypomnijmy, że zgodnie z zapewnieniami prezydenta, codziennie kontrolowane są 2 posesje oraz realizowane są kontrole ze zgłoszeń. Jak podkreślił Mieczysław Kieca, jeśli mieszkaniec nie wymienił jeszcze pieca, ale nie wynika to z jego winy, tylko np. z opóźnień w przyłączu gazowym, strażnicy zastosują pouczenie. Równolegle do kontroli będą prowadzone także działania pomocowe dla osób, które nie są w stanie same udźwignąć kosztów wymiany źródła ogrzewania. To w szczególności osoby samotne i nieporadne życiowo. W takich przypadkach, w porozumieniu z wodzisławską Dziuplą, do pomocy będą angażowani asystenci rodziny, których zadaniem będzie znalezienie najlepszego rozwiązania dla danej posesji.
Miejskie kopciuchy wymienione
Jak zaznaczył prezydent, również w miejskim zasobie nie ma już pieców, które obecnie wymagałyby wymiany. - Wykonaliśmy gigantyczną robotę. W samych budynkach miejskich nie ma już pieca, który podlegałby wymianie. Jest po prostu wymienione wszystko: Rynek, Starówka, tam gdzie sie dało skojarzone z fotowoltaiką, przełączone do PEC i gazowni - mówił Mieczysław Kieca podczas noworocznej konferencji prasowej.
- W budynkach komunalnych mamy pojedyncze piece węglowe, które spełniają wymogi przynajmniej do roku 2023, a nawet do 2025 i będą one podlegać sukcesywnej wymianie. Spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty nie mają już takich obiektów. Spółdzielnia ROW przeprowadzała na przykład z końcem ubiegłego roku sporą inwestycję przy ul. Wałowej, gdzie były mieszkania ogrzewane pojedynczymi piecami węglowymi. Oczywiście cały sezon grzewczy na to pokaże, ale analiza z certyfikowanych czujników przy Gałczyńskiego pokazuje, że jeżeli pojawiają się przekroczenia wartości pyłów, są one dużo niższe i mamy większą liczbę dni z lepszym powietrzem w mieście - podkreśla Mieczysław Kieca.
Ludzie
Prezydent Wodzisławia Śl.
Korzystając z okazji
Szanowna redakcjo prosimy o przeprowadzenie serii wywiadów m.in. z Naczelnikiem Straży Miejskiej Wodzisławia oraz pracownikami Wydziału Ochrony Środowiska UM w Wodzisławiu.
Prosimy o informację :
- Czy kontrole są prowadzone z Urzędu czy na wniosek
- Jeżeli na wniosek to w jakiej formie on ma być przesłany - telefon ? mail?
- Jaka ma być forma zgłoszenia kopciucha - zdjęcia filmy itp ?
- Czy w zgłoszeniu należy podać godzinę w której najczęściej dany kopciuch najbardziej łamie prawo? poranna wieczorna ?
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
@Obywatelka24 możesz też sprzedać swoją nieruchomość jeśli cię na nią nie stać i kupić coś mniejszego. @rufi bardzo mądre spostrzeżenie. Gdyby nie uchwała antysmogowa dalej byśmy żyli jak w jakieś krainie jaskiniowców. Na szczęście jest już na nich bat.
prawda jest taka iż ludzie inwestują w to co widać dla oka sąsiada,gdyby piece były wystawione na podwórku przed domem to prawie każdy by miał nowy,takie jest już myślenie ludzi,tylko nakazy prawne ruszą ten problem, a problem jest bo co roku powietrze jest gorsze.przez 5miesięcy syf w powietrzu.
Powinien Kieca zrozumieć że wymiana węgla na eko groszek (też węgiel) niewiele da. Ale czego tu oczekiwać od kogoś takiego !?
Mieczysław Kieca nie robi nic pod publiczkę i na pokaz! Brawo za skuteczność!
taaa postępują a na Targowej tuż obok dawnego postoju TAXI byli? Bo tam smród leci z komina niemożliwy! W parafii Herberta byli? Bo farorz też kopci wieczorami aż miło. Dronów może po to nie biorą bo nagle okazałoby się, że może jakiś radny bezradny też kopci?
Taaaaa.... a czarny dym z wielu kominów w centrum leci. Mydlicie tylko oczy...
Następne będą samochody. Zmuszą do wymiana na elektryka. Cyk i będzie drożej. Sory jeszcze w życiu nie widziałem aby jakaś cena spadła niżej od lat poprzednich. Ceny zawsze rosną chyba że się utnie zera (dewaluacja).
Bądź eko! Załóż fotowoltaikę, pompę ciepła, gaz - wydaj kupę kasy (nawet z dotacjami) - a tu cyk - podwyżka gazu o 300%, prąd też w górę. Będziesz płacił kokosy i marznął...