Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rafako chce współpracować z Amerykanami. W tle polska elektrownia jądrowa

Spółka z Raciborza podpisała porozumienie o współpracy z Westinghouse Electric Company - światowym liderem w dziedzinie energetyki jądrowej.

Rafako chce współpracować z Amerykanami. W tle polska elektrownia jądrowa
- Zakończyliśmy z sukcesem restrukturyzację i jesteśmy gotowi na nowe wyzwania, a udział RAFAKO w rozwoju energetyki jądrowej w Polsce jest elementem naszej strategii powrotu na rynek - mówi prezes Rafako Radosław Domagalski-Łabędzki.

Porozumienie ustala zasady współpracy pomiędzy stronami w zakresie potencjalnej budowy sześciu reaktorów wodnych ciśnieniowych AP1000®, w ramach realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej oraz przyszłych projektów z wykorzystaniem technologii AP1000® w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Podpisano je w warszawskim biurze Westinghouse.

Strony zamierzają współpracować, na zasadzie niewyłączności, na rzecz wspierania przygotowywanej oferty Westinghouse. Amerykańska firma liczy na doświadczenie i kompetencje RAFAKO w zakresie konstrukcji stalowych i instalacji modułowych, które mogą wesprzeć wybór jej oferty w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej oraz okazać się przydatne w podobnych projektach w Europie Środkowo–Wschodniej. Ewentualne, wspólne działania w tym zakresie, strony zamierzają prowadzić jako niezależni wykonawcy.

Zaplecze projektowe i doświadczona kadra

- RAFAKO jest naturalnym partnerem wszystkich, którzy są poważnie zainteresowani udziałem w polskim Programie Energetyki Jądrowej – powiedział po podpisaniu umowy Radosław Domagalski-Łabędzki, Prezes Zarządu RAFAKO S.A. - Jako firma która od dekad buduje i modernizuje polską energetykę, z doskonałym zapleczem projektowym i wykonawczym oraz doświadczoną kadrą, jesteśmy kluczowym partnerem do przeprowadzenia procesu dekarbonizacji polskiej energetyki, procesu, którego nie da się zatrzymać. Zakończyliśmy z sukcesem restrukturyzację i jesteśmy gotowi na nowe wyzwania, a udział RAFAKO w rozwoju energetyki jądrowej w Polsce jest elementem naszej strategii powrotu na rynek - dodał.  

Westinghouse Electric Company jest światowym liderem w dziedzinie energetyki jądrowej oraz dostawcą produktów i technologii dla elektrowni jądrowych. Firma jest jednym z trzech pretendentów do pierwszego przetargu na budowę elektrowni jądrowej w Polsce.

Bez atomu ani rusz

- Dekarbonizacja musi postępować, a wiadomo, że OZE nie pokryją w pełni zapotrzebowania na energię, dlatego elektrownie jądrowe będą w Polsce potrzebne – powiedział Maciej Stańczuk, wiceprezes Zarządu RAFAKO S.A. - Jednak, chociaż dużo mówi się o koncepcji SMR (small modular reactor), która dekadę temu pojawiła się w USA, to pamiętajmy, że na świecie powstało dotąd zaledwie kilka SMR, a najbardziej efektywne są wciąż ciśnieniowe reaktory EPR (European Pressurized Reactor) o dużej mocy. To na zastosowaniu takich generatorów III generacji ma się opierać program polskiej energetyki jądrowej i tylko takie rozwiązanie zagwarantuje, że w naszym systemie energetycznym nie zabraknie mocy – dodał wiceprezes RAFAKO, przypominając, że harmonogram polskiego programu energetyki jądrowej zakłada budowę i oddanie do eksploatacji 2 elektrowni jądrowych po 3 reaktory każda, a rozpoczęcie budowy pierwszego reaktora planowane jest w 2026 zaś jego uruchomienie w 2033 roku.

Doświadczenia z atomem

RAFAKO już w latach siedemdziesiątych było zaangażowane w energetykę jądrową. W 1974 roku zdecydowano, że firma rozpocznie produkcję stabilizatorów ciśnienia i wytwornic pary dla bloków jądrowych projektowanych i produkowanych w ZSRR.  Elementy wykonywane były w oparciu o radziecką dokumentację, adaptowaną przez polskich inżynierów. Wszystkie procesy technologiczne i kontrolne zostały opracowane przez specjalistów z RAFAKO.

W latach 1988÷1990 RAFAKO wyprodukowało kilka stabilizatorów ciśnienia m.in. dla elektrowni NORD w byłym NRD oraz dla elektrowni w Czechosłowacji. Rozpoczęto również produkcję wytwornic pary dla budowanej w Żarnowcu elektrowni jądrowej. Produkcja odbywała się na bazie polskiej dokumentacji a cała skomplikowana technologia opracowana została w RAFAKO.

W Raciborzu powstała wówczas dedykowana do produkcji elementów dla energetyki jądrowej hala, wyposażona w najnowocześniejsze maszyny i urządzenia, która spełniała rygorystyczne normy.

Podjęta w 1990 roku decyzja o wstrzymaniu mocno zaawansowanej budowy elektrowni w Żarnowcu, dla RAFAKO oznaczała koniec produkcji komponentów dla elektrowni jądrowej.  

Teraz firma zamierza powrócić do elitarnego grona producentów urządzeń dla energetyki jądrowej.

źródło: Rafako, oprac. ż

Interesuje Cię tematyka rynku pracy?

Wejdź na nasz serwis praca.nowiny.pl, a w nim:

  • codziennie nowe newsy z związane z rynkiem pracy
  • oferty pracy z regionu

praca.nowiny.pl - Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie

praca Racibórz | praca Rybnik | praca Wodzisław | praca Jastrzębie | praca Żory | wszystkie

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].