Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jak czyszczą profesjonaliści

Mycie i czyszczenie w zakładach przemysłowych ma większy wymiar, niż tylko estetyczny. Oczywiście utrzymanie w czystości hali, stanowiska, narzędzi i maszyn poprawia atmosferę, ale poprawia także wydajność, niezawodność, przedłuża czas użytkowania sprzętu, może oddalać w czasie konieczność serwisowania, wielokrotnie jest konieczne do prawidłowego i precyzyjnego procesu produkcji. Jednak bieżące czyszczenie za pomocą narzędzi ręcznych, czy nawet elektronarzędzi, nie zawsze jest wystarczające, a wtedy należy zwrócić się o pomoc do profesjonalistów. Co mogą zaproponować?

Jak czyszczą profesjonaliści

Czyszczenie przez piaskowanie

Piaskowanie to metoda stosowana od dziesięcioleci, sprawdzona i skuteczna – w określonych okolicznościach (więcej o tej metodzie na stronie https://sandshot.pl/piaskowanie/). Jest zaliczana do metod strumieniowo – ściernych, co oznacza, że wykorzystywany w niej piasek (ścierniwo) jest wyrzucany strumieniem powietrza lub wody. Działa więc, można to tak określić, siłowo. Wysoki pęd ścierniwa sprawia, że odrywa ono od powierzchni zanieczyszczenia, zabrudzenia, resztki farby, efekty korozji, z rdzą na czele. Piaskowanie przemysłowe wykorzystuje się głównie do czyszczenia powierzchni i elementów wykonanych ze stali, żelaza, stopów metali, z uwagi na ich odporność. Jeśli jednak powierzchnie są bardziej wymagające, to piaskowanie może je uszkodzić. Stąd też w takich przypadkach można wykorzystać inną metodę strumieniowo – ścierną, mianowicie sodowanie (opis procesu na stronie https://sandshot.pl/piaskowanie/sodowanie/). Różnica tkwi w zastosowanym materiale ściernym – są to bowiem granulki sody. Ma ona mniejszą twardość, nie czyści powierzchni tak agresywnie, można więc wykorzystać sodowanie w przypadku elementów, urządzeń i powierzchni wykonanych nawet z aluminium, drewna (do czyszczenia i postarzania), tworzyw sztucznych. Różnica w materiale sprawia też, że sam proces przebiega inaczej. Piaskowanie wymaga bardzo starannego zabezpieczenia terenu lub jest przeprowadzane w komorach, a to z uwagi na zapylenie. Soda natomiast jest biodegradowalna i przyjazna na środowiska. Skoro o tym aspekcie mowa, to jeszcze krok dalej idzie:

Czyszczenie laserowe

Możliwość zastosowania lasera do czyszczenia przemysłowego znacznie ułatwiło te procesy. Lasery są mobilne, łatwo wprowadzić je na hale magazynowe czy na linie produkcyjne. W czasie czyszczenia nie wytwarzają też odpadów, bo wiązka lasera po prostu „odparowuje” wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia czy korozję. Zjawisko to nosi nazwę ablacji laserowej i polega na tym, że pod wpływem wysokiej energii wiązki lasera te niepożądane czynniki zmieniają stan skupienia ze stałego na lotny – zmieniają się w gaz, który jest zasysany do komory urządzenia. I to wszystko. Nie ma uciążliwego hałasu, konieczności zabezpieczenia dużych powierzchni, nawet zatrzymywanie linii produkcyjnej może nie być konieczne. Dodatkowo wiązka lasera może być bardzo precyzyjnie sterowana przez operatora. Stąd też czyszczeniu laserowemu mogą być poddawane nawet powierzchnie delikatne, cienkie, kruche, bo wiązka ani nie oddaje na nie swojej energii (nie przegrzewa ich), jak i nie ingeruje w nie. Skupienie wiązki jedynie na niepożądanych substancjach porywających powierzchnię oznacza, że czyszczenie laserowe jest uznawane za metodę nieinwazyjną. Tę nową – ale już sprawdzoną - jakość czyszczenia przemysłowego oferuje m.in. firma Sandshot, której oferta znajduje się na stronie https://sandshot.pl/czyszczenie-laserowe/przemysl/.

Materiał zewnętrzny