Jak działa i jak wybrać dobry napój energetyczny?
Kiedy za oknem jest ponuro i deszczowo, to najchętniej położylibyśmy się pod kocem. Nasza koncentracja spada i dopada nas zmęczenie. O ile mamy dzień wolny, możemy sobie pozwolić na relaks, ale jeśli czeka nas podróż samochodem, albo nauka do egzaminu, pojawia się kłopot. I właśnie wtedy może nam pomóc napój energetyczny.
Przechadzając się między sklepowymi alejkami, bez problemu znajdziemy różne napoje energetyczne. Choć to, że są łatwo dostępne, nie znaczy jeszcze, że powinniśmy je często pić. Jednocześnie są takie sytuacje, kiedy mogą nam być bardzo pomocne i puszkę z energetykiem warto gdzieś w szafce mieć. A zatem co nam dają napoje energetyczne i co powinno nas skłonić do spożycia?
W czym nam pomoże napój energetyczny?
Zacznijmy od próby zdefiniowania tego, czym jest napój energetyczny. Zalicza się go do tej samej grupy napojów co izotoniki. Jednak w przeciwieństwie do izotoników napój energetyczny jest odpowiedzialny nie za nawodnienie organizmu a dostarczenie energii. Nawet jeśli jesteśmy bardzo zmęczeni, to po spożyciu poczujemy przypływ energii i z powrotem będziemy mogli się skoncentrować na wykonywanej czynności. Patrząc z tej perspektywy, napój energetyczny może bardzo pomóc w przypadku wspomnianej jazdy samochodem albo nauki w nocy.
Pomimo tego, że energetyk jest dużym wsparciem, nie możemy go pić regularnie. Zawarte w nim składniki potrafią krótkotrwale zmobilizować nasz organizm, ale jest to swego rodzaju oszukanie mózgu. Jeżeli nasz organizm domaga się odpoczynku, to mu go zapewnijmy i kiedy to będzie możliwe, odeśpijmy.
Skład, który rozbudzi każdego
Skoro energetyk tak łatwo jest w stanie nas rozbudzić, pojawia się pytanie, co takiego jest w jego składzie, że tak mocno na nas oddziałuje. Jednym z najważniejszych składników jest guarana, czyli roślina zawierająca dużo kofeiny, czysta kofeina i tauryna. Obecność dużej dawki kofeiny sprawia, że bardzo szybko się rozbudzamy. Co ciekawe pod tym względem energetyk jest skuteczniejszy niż filiżanka kawy. Natomiast tauryna jest aminokwasem oddziałującym na układ nerwowy. Odpowiada za lepszą koncentrację i skupienie. Niejednokrotnie możemy natrafić na napój mający pobudzającą teinę, która jest obecna także w czarnej herbacie albo znany z cennych właściwości wyciąg z żeń-szenia. Niektórzy producenci zadbali o to, by w ich napojach były także witaminy z grupy B, magnez lub inne cenne dla zdrowia składniki. Przykładem są energetyki OSHEE.
Dlaczego nadmiar energetyków szkodzi?
Ponieważ w napojach energetycznych jest dużo kofeiny, to ich nadmiar prowadzi po pierwsze do uzależnienia, po drugie do wzrostu ciśnienia. I właśnie dlatego odradza się je osobom mającym kłopot z układem krążenia. Kofeina przyczynia się do odwodnienia organizmu i jej nadmiar w żadnej postaci nie jest wskazany. Do tego mają dużo cukru, więc nie poleca się osobom na diecie odchudzającej i chorującym na cukrzycę. Częste spożywanie energetyków zwiększa ryzyko otyłości i cukrzycy. Ponadto unikać ich powinny dzieci i młodzież, a także kobiety ciężarne.
Materiał zewnętrzny