Kiedyś i dziś. Sentymentalna podróż do dawnego Radlina [ZDJĘCIA]
Rok 2022 jest dla Radlina wyjątkowy - miasto celebruje 25-lecie zyskania niezależności i odłączenia się od Wodzisławia Śląskiego. Co zmieniło się przez te 25 lat? Jak Radlin wyglądał kiedyś? Przedstawiają to archiwalne fotografie.
Radlin to miasto administracyjnie znajdujące się w województwie śląskim. Zajmuje 12,53 km2 powierzchni i liczy około 18.500 mieszkańców. Prawa miejskie uzyskał na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 1954 roku. Odrębne dotychczas, ale blisko siebie położone osady: Biertułtowy, Radlin Dolny, Radlin Górny, Obszary, Wypandów i Głożyny – uległy zespoleniu tworząc zwartą gminę Radlin z ośrodkiem administracyjnym w Biertułtowach.
Reforma administracyjna w 1975 roku spowodowała włączenie Radlina, Pszowa, Rydułtów i Marklowic do Wodzisławia Śląskiego. Dzielnica Radlin zajmowała wtedy 25% powierzchni miasta Wodzisławia Śląskiego.
25 lat temu Radlin odłączył się od Wodzisławia Śląskiego
1 stycznia 1997 roku, w wyniku referendum, Radlin ponownie stał się miastem. W jego skład wchodzą dawne miejscowości: Biertułtowy, Głożyny i Obszary. Miejscowości Radlin Górny i Radlin Dolny – wchodzące niegdyś w skład Radlina – są dziś dzielnicami Wodzisławia Śląskiego. Miasto od północy graniczy z Rydułtowami i Rybnikiem, od zachodu z Pszowem, od wschodu z Marklowicami, zaś od południa z Wodzisławiem Śląskim.
Skąd wzięła się nazwa miasta?
Nazwa Radlin jest nazwą dzierżawczą o bardzo rzadkim na terenie Śląska przyrostku –in. Radlin oznacza własność pana o imieniu lub nazwisku Radło. Niektórzy wywodzą nazwę od uprawy roli. Radlić znaczy zaorywać pole przy pomocy prymitywnego narzędzia drewnianego radła. Tylko mała część tego narzędzia była żelazna, mianowicie radlica, która miała kształt sercowaty i stała się herbem Radlina. Według wodzisławskiego kronikarza Franciszka Henke najstarsza wzmianka o Radlinie pochodzi z roku 1355. Informacja ta dotyczy umowy kupna-sprzedaży zawartej pomiędzy Konradem z Radlina a Janem von Rudosdorf z Rydułtów.
Konsum kopalni Emma przy styku ul. Korfantego i Czecha. Fot. UM Radlin
Pocztówka z Kolonii Emma w Radlinie z ryciną przedstawiającą dzisiejszą kopalnię “Marcel” (Emmagrube)
Radlin, lata 50 XX wieku. Fot. UM Radlin
Najstarsze wzmianki dotyczą Biertułtów, centralnego obszaru dzisiejszego Radlina. Fot. UM Radlin
Kolonia Emma w Radlinie - początki XX wieku. Fot. UM Radlin