Nowoczesność zastąpiła awaryjność. Nowa winda już służy podopiecznym wodzisławskiego ZPSWR-u
Nowa winda w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych ma być kolejnym krokiem w kierunku szkoły bez barier. - To bardzo istotna inwestycja - słyszymy w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śl.
W Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych (ZPSWR) w Wodzisławiu Śl. podczas krótkiego spotkania oddano dzisiaj (3.02) oficjalnie do użytku nowoczesną windę. Krótkiego, bo obecna sytuacja epidemiczna nie pozwoliła na zorganizowanie uroczystości, jakiej społeczność szkolna oczekiwała.
Podarunki dla podopiecznych
Oficjalnego uruchomienia windy dokonał starosta Leszek Bizoń wspólnie z dyrektorem Śląskiego Oddziału PFRON Janem Wrońskim, dyrektorem ZPSWR Józefem Pierzgą oraz uczennicą szkoły Justyną, która w towarzystwie opiekunki wykonała symboliczny pierwszy kurs windą. W spotkaniu udział wzięli również wicestarosta Tadeusz Skatuła, członkini zarządu powiatu resortowo odpowiedzialna za oświatę Kornelia Newy, naczelnik Wydziału Oświaty Katarzyna Zollner-Solowska oraz Maciej Brzoska, przedstawiciela firmy odpowiedzialnej za wykonanie zadania. Szef powiatu na ręce dyrektora szkoły przekazał słodki upominek dla uczniów. Nie był to jednak jedyny miły akcent ze strony gości. Z pojemnikiem pełnym akcesoriów do malowania i rysowania do szkoły przybył bowiem również Maciej Brzoska z firmy, która windę zainstalowała.
Radość i satysfakcja
Dyrektor ZPSWR podziękował zarówno władzom powiatu, jak i szefowi śląskiego PFRON oraz wykonawcy za sfinansowanie i sprawne zrealizowanie inwestycji. Podkreślił, że w tej szkole jest ona niezbędna, a stary dźwig z powodu dużej awaryjności i wysokich kosztów naprawy nie spełniał już swojej funkcji. Starosta Leszek Bizoń z kolei zadeklarował, że ZPSWR i jego uczniowie i podopieczni zawsze będą przez obecny zarząd powiatu traktowani priorytetowo. Życzył też bezpiecznego i bezawaryjnego korzystania z windy. Satysfakcji z udanej inwestycji nie ukrywał również dyrektor śląskiego PFRON Jan Wroński, który zachęcał do zaangażowania w zapewnienie dostępności osobom o szczególnych potrzebach oraz do korzystania ze środków PFRON jako jednego z najprostszych do uzyskania źródeł finansowania przedsięwzięć na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Nowoczesność zastąpiła awaryjność
Nowa winda powstała wewnątrz budynku ZPSWR i obsługuje wszystkie jego kondygnacje. Kabina spełnia wymogi dotyczące wymiarów dostępności dźwigów dla ludzi korzystających z wózków inwalidzkich lub innych sprzętów ułatwiających poruszanie, m.in. zawiera sygnalizację optyczną i dźwiękową, umożliwiającą łatwą identyfikację dźwigu, zarówno osobom niesłyszącym, jak i niewidomym.
W windzie zastosowano oznaczenia wizualne oraz towarzyszący równorzędnie komunikat głosowy informujący o położeniu kabiny oraz otwieraniu i zamykaniu drzwi. Barwa i jaskrawość drzwi przystankowych kontrastuje zaś z wykończeniem ścian w celu ułatwienia zlokalizowania wejścia do windy przez osoby niedowidzące. Windę wyposażono też w poręcz oraz lustro, które umożliwia użytkownikom poruszającym się na wózku inwalidzkim obserwowanie przeszkód znajdujących się za nimi, np. podczas wyjeżdżania tyłem z kabiny.
Koszt robót budowlanych związanych z realizacją inwestycji wyniósł około 440 tys. zł, w tym 124 tys. zł stanowiło dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wykonawcą było konsorcjum lokalnych firm z Czernicy, które ukończyły zadanie prawie trzy tygodnie przed terminem.
Winda podniesie komfort uczniów
- To bardzo istotna inwestycja - zwraca uwagę Wojciech Raczkowski, kierownik Biura Komunikacji Społecznej i Informacji w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śl. - Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych jest największą i najważniejszą placówką dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym, głębokim, z autyzmem oraz ze sprzężonymi niepełnosprawnościami, w tym dla dzieci z niepełnosprawnościami ruchowymi w powiecie wodzisławskim - podkreśla. Dalej dodaj, że na co dzień z usług Zespołu korzysta około 300 osób, w tym ponad 70 z dysfunkcjami narządu ruchu. - Nowa winda z pewnością ułatwi swobodne poruszanie się tych osób po wszystkich piętrach budynku. Podniesie zatem komfort przebywania w placówce. Jest też kolejnym krokiem w kierunku szkoły bez barier - zauważa na koniec Wojciech Raczkowski.
Ludzie
Starosta Wodzisławski