Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Adrian Szczypiński: Carl Ulitzka jest dla mnie superbohaterem [WYWIAD NA ŻYWO]

  • "Ulitzka cz. 1" to pierwsza międzynarodowa produkcja znanego dokumentalisty
  • Praca nad filmem zajęła raciborskiemu twórcy 4 lata
  • - To postać o tyle wielka, co tragiczna i zapomniana - mówi o bohaterze swej opowieści autor.
Adrian Szczypiński: Carl Ulitzka jest dla mnie superbohaterem [WYWIAD NA ŻYWO]
Adrian Szczypiński w trakcie pracy nad montażem film "Ulitzka cz. 1" (fot. archiwum autora)

Materiał wideo:

- Po nim już nigdy nie było mieszkańca tego miasta, który tak wiele zrobił dla Raciborza i pełnił jednocześnie tak wiele różnych funkcji - proboszcza dużej parafii, posła do parlamentu, przewodniczącym partii i wodzem Prowincji Górnośląskiej - mówił nam Adrian Szczypiński.

- Byliśmy na cmentarzu, gdzie znajduje się grób Carla Ulitzki. Zawiózł mnie tam Henryk Sowik znany raciborski pasjonat starych pocztówek. On na tyle dobrze zna Berlin, że nie potrzebował nawigacji, żeby poruszać się po mieście - opowiadał Szczypiński o wyprawie do stolicy Niemiec potrzebnej do realizacji swego nowego filmu.

- To był wielki menadżer Raciborza - zbudował kościół w Ocicach, dzięki niemu mamy współczesny gmach biblioteki przy Kasprowicza. Wtedy Ratibor był drugą równorzędną stolicą Prowincji Górnośląskiej obok Opola. To tak jakby dzisiaj Racibórz był równy w województwie śląskim samym Katowicom - zauważył Adrian Szczypiński.

Premiera filmu „Ulitzka cz. 1” odbędzie się w Raciborskim Centrum Kultury w niedzielę 6 lutego o godz. 17.00.

- Spotkam się tam z osobami, które wystąpiły w filmie, na koniec podziękuję im na scenie. To ulubiona część moich premier. Liczę, że dotrze biskup Jan Kopiec, który wystąpił już w 3 moich dokumentach - zaznaczył Adrian Szczypiński.

Po seansie będzie można kupić w RCK płyty DVD i Blu-Ray z filmem sygnowane autografem Szczypińskiego.

Już wiadomo, że „Ulitzka cz. 1” pokazany zostanie jeszcze w lutym w domu kultury w Chorzowie. Autor nie wyklucza, że będą następne pokazy w Raciborzu i nie tylko. Podobnie było z innymi jego filmami (m.in. seanse w kinie Bałtyk w Klubie Konesera), których zestawienie prezentujemy poniżej.

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~żecożejak (83.4. * .203) 06.02.2022 16:57
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

to nie znaczy, że był raciborzaninem, bo już wcześniej ta sprawa została przeze mnie wyjaśniona. A tak dla sprawiedliwości, to równie dobrze można nazwać Ulitzkę berlińczykiem, gdyż więcej go w Raciborzu nie było niż był. Zasadniczo czas spędzał w Berlinie poświęcając się polityce partii Centrum, a do Raciborza przyjeżdżał pociągiem w soboty albo i też w niedziele rano, by odprawiać msze. Potem wracał do wielkiej polityki. W tym czasie parafią rządzili wikarzy. Nie wiem czy reżyser o tym wspomni, że podczas jednej z częstych absencji proboszcza, ekipa remontowa opiłowała ołtarze w kościele, bo nie było komu tego przypilnować.

~żecożejak (83.4. * .203) 06.02.2022 16:56
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Ty mi nie pisz, co redaktor Weidner źle zacytował w artykule. Od 17 minuty wywiadu, reżyser Szczypiński wyraźnie mówi, że "miejska i powiatowa biblioteka publiczna, ona by nie stała, jej by niej nie było", "dzięki temu że postawiono siedzibę prowincji górnośląskiej mamy teraz bibliotekę" No to są te absurdy interpretacyjne reżysera. Podobnie jak twierdzenie, że dzisiaj nie da się zrobić dwóch stolic prowincji. Jak to się nie da? Województwo kujawsko pomorskie ma dwie stolice i to prawdziwe, podobnie jak województwo lubuskie. To tylko świadczy o tym, że reżyser więcej fantazjuje niż sięga po fakty. To, że Ulitzka kierował parafią na Starej Wsi, to nie znaczy, że był raciborzaninem, bo już wcześniej ta sprawa została przeze mnie wyjaśniona. A tak dla sprawiedliwości, to równie dobrze można nazwać Ulitzkę berlińczykiem, gdyż więcej go w Raciborzu nie było niż był. Zasadniczo czas spędzał w Berlinie poświęcając się polityce partii Centrum, a do Raciborza przyjeżdżał pociągiem w soboty albo i też w niedziele rano, by odprawiać msze. Potem wracał do wielkiej polityki. W tym czasie parafią rządzili wikarzy. Nie wiem czy reżyser o tym wspomni, że podczas jednej z częstych absencji proboszcza, ekipa remontowa opiłowała ołtarze w kościele, bo nie było komu tego przypilnować.

~cołaska (10.0. * .15) 06.02.2022 12:27
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Przecież Szczypiński mówi o budynku, a nie o samej blibliotece. W filmie występują wybitni badacze życiorysu Ulitzki, a Szczypiński opiera się na ich wieloletniej pracy. Baborowianin? Zarządzał parafią zdalnie stamtąd? Jakby iść tym tokiem myślenia, to Racibórz ma dziś może z tysiąc mieszkańców, bo większość tu żyjących to Baborów, Kietrz i ziemia głubczycka.

~żecożejak (83.4. * .203) 05.02.2022 23:11
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Gdyby nie Ulitzka, to by nie było dzisiejszej biblioteki powiatowej? Co za bzdury! Wybudowano willę dla nadburmistrza Raciborza, a reżyser dorabia do tego historię o bibliotece. Panie reżyserze, biblioteka by była i to bez Ulitzki. Biblioteka by była w innym miejscu i w innym lokalu, gdyż ta biblioteka powstała po II wojnie. Jeśli ten film ma iść takim tokiem gdybań i fantazji reżysera, to się zastanawiam czy aby faktycznie marnować czas na oglądanie filmu. Kolejna sprawa, kto Panu wmówił, że Ulitzka był Raciborzaninem? Przecież to był baborowianin. Oj słabo, słabo.