Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Przedmioty ścisłe mogą być fascynujące. Do Brzeźnicy przyjechali nauczyciele z pięciu krajów [ZDJĘCIA]

Od 31 stycznia do 4 lutego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Brzeźnicy (gm. Rudnik) odbyło się kolejne międzynarodowe spotkanie projektowe. To działanie realizowane w ramach dwuletniego projektu programu Erasmus+ "Our Innovative Journey to Learning: STEAM", którego koordynatorem jest Agnieszka Kornas-Zuber.

W placówce gościli nauczyciele z pięciu krajów partnerskich: Turcji, Serbii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Republiki Czeskiej.

- Ponieważ celem projektu jest między innymi rozwijanie zainteresowań i umiejętności w zakresie przedmiotów ścisłych, uczestnicy spotkania eksplorowali świat nauki, przekonując się, że przedmioty ścisłe mogą być fascynujące, łatwe do zrozumienia, a ich nauka może być jednocześnie zabawą - wyjaśnia koordynatorka.

Wielka rola arteterapii

Pierwszego dnia goście zostali powitani po staropolsku przez wszystkich nauczycieli i uczniów. Odbył się apel, podczas którego dzieci z flagami w rękach i w języku angielskim przywitali się z delegacjami. Kolejną atrakcją była prezentacja szkoły oraz lekcje otwarte przygotowane przez nauczycielki: Celinę Jurczyszyn, Sylwię Szczuka, Anielę Nizołek i Bożenę Herman-Nowak.

Odbyły się również warsztaty z arteterapii mające pokazać jak wielką rolę dla działań wychowawczych i estetycznych oraz moralnego rozwoju człowieka ma sztuka i rozwój kreatywności. Zorganizowano je pod kierunkiem Sabiny Mikołajczyk. - Po tak inspirującym spotkaniu nadszedł czas na kolejne szkolenie, tym razem z programowania – SCRATCH. Warsztaty poprowadzili uczniowie z klasy IV i V pod kierunkiem nauczyciela informatyki – Marzenny Mruk-Otulak. Był to krótki kurs programowania pozwalający na poznanie podstaw programowania w niecodzienny, innowacyjny sposób - relacjonuje Agnieszka Kornas-Zuber.

Drugiego dnia spotkania uczestnicy wzięli udział w zajęciach w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu na wydziale – Automatyka i Robotyka. Wykład przeprowadziły dr inż. Małgorzata Kuchta oraz dr Monika Porwoł. Następnie grupa Erasmus poznała specyfikę uczelni, pracę studentów w zakresie projektowania układów automatyki przemysłowej opartej na elementach i układach machatronicznych: pneumatycznych, hydraulicznych i cyfrowych oraz zapoznali się z pracami inżynierskimi studentów.

Po południu grupa spacerowała po Raciborzu, gdzie zobaczyła m.in. raciborski rynek, zamek piastowski oraz muzeum.

Odkryć własną kreatywność

W środę uczestnicy mieli okazję poznać Centrum SOWA w Raciborzu, gdzie poszukiwali i odkrywali pokłady własnej kreatywności. - To ciekawe miejsce dało możliwość poszerzania kompetencji kluczowych uczestników projektu, pobudziła kreatywność oraz dała możliwość innego spojrzenia na świat - zaznacza koordynatorka.

Doświadczenie to było doskonałym wstępem do warsztatów z robotyki, które odbyły się w Brzeźnicy. Ich celem było pokazanie jak można rozwijać w dzieciach pasję do nauk ścisłych. Pokazało również, że dzieci poprzez budowę konstrukcji z klocków Lego, zabawę z robotami rozwijają wyobraźnię przestrzenną, uczą się rozpoznawania i zapamiętywania elementów, a także współpracy. Uczestnicy programowali w prostym języku obrazkowym, co powaliło im rozwijać umiejętność logicznego myślenia, tworzenia algorytmów, a nauka poprzez doświadczenia umożliwia szybsze i trwalsze zapamiętanie. Warsztaty przygotowały: Maria Koloch oraz Celina Jurczyszyn.

Najpierw Hydropolis później Afrykarium

W przedostatni dzień spotkania uczniowie wraz z gośćmi wyruszyli na wycieczkę do Wrocławia, która skierowana była w stronę nauk przyrodniczych. Poznali unikatowe centrum wiedzy o wodzie Hydropolis, łączące walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Następnie poznali Afrykarium, które prezentuje różnorodne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu, pod ogólnym hasłem „życiodajne wody Afryki”. - Zarówno grupa Erasmus jak i uczniowie byli zachwyceni spotkaniem w tak fantastycznych miejscach - podkreślono w relacji przesłanej do redakcji Nowin.

Ostatni dzień spotkania w Polsce był podsumowaniem mobilności, która odbyła się w ZSP w Brzeźnicy. Uczestnikom wręczono certyfikaty uczestnictwa oraz drobne podarunki.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].