Jak zostać grafikiem komputerowym?
Praca grafika komputerowego staje się coraz bardziej popularna. Jest to w pewnym sensie połączenie branży kreatywnej z IT. Właśnie dlatego w zawodzie trudno o nudę, a i zarobki są całkiem niezłe. W tym artykule przyjrzymy się, jak zostać grafikiem komputerowym, ile może zarabiać grafik, a także jakie umiejętności twarde i miękkie powinna mieć osoba starająca się o takie stanowisko.
Zacznijmy jednak od podstaw.
Kim tak właściwie jest grafik komputerowy?
Grafik komputerowy używa programów graficznych, aby opracowywać elementy wizualne. Takie osoby pracują na przykład nad identyfikacją wizualną marki. Aby wykonywać taką pracę, trzeba posiadać umiejętności informatyczne, ale także mieć zmysł artystyczny.
Oto kilka popularnych typów grafików komputerowych:
- grafik 3D – taki grafik tworzy modele do wykorzystania w animacjach, grach komputerowych, VR itp.
- ilustrator – podobnie, jak klasyczny ilustrator, grafik komputerowy tworzy rysunki i ilustracje, z tą różnicą, że część lub całość pracy wykonywana jest przy pomocy komputera, lub tabletów graficznych.
- projektant inetrface’ów – to osoba, która tworzy wizualną stronę serwisów internetowych. Jest odpowiedzialna za wygląd nie tylko grafiki, ale też menu i nawigacji na stronie internetowej.
Jak zostać grafikiem komputerowym?
Aby zostać grafikiem komputerowym, potrzebujesz samozaparcia. Często będziesz musiał skupić się na samodzielnej pracy, a także nieustannie zdobywać doświadczenie i rozwijać swoje umiejętności.
Niektóre osoby zaczynają swoją przygodę z grafiką komputerową już w szkole średniej.
Istnieją szkoły, np. licea plastyczne, które oferują specjalizacyjny kierunek z grafiki komputerowej. Warto też wykorzystać swój wolny czas i pracować nad dodatkowymi projektami, np. do szkolnej gazetki online, na blogach znajomych, przy tworzeniu stron internetowych itp.
Po szkole średniej można zdecydować się na studia z grafiki komputerowej. Takie studia mogą pomóc rozwinąć swoje umiejętności, a także umożliwią nawiązanie kontaktów z osobami z branży. Dużą zaletą takich studiów jest możliwość dzielenia się doświadczeniami. Wiele osób uważa jednak, że studia wyższe z grafiki komputerowej dają tylko teoretyczną wiedzę i nie zawsze są warte zachodu.
Trzeba pamiętać, że wiele osób pracujących jako graficy komputerowi to samoucy, którzy zdecydowali się na taką profesję. Oznacza to, że wcale nie trzeba ukończyć uczelnię wyższą, aby zdobyć tę pracę marzeń.
Istotniejsze niż wykształcenie będą odbyte staże i praktyki. Możesz zgłosić się na praktyki do różnych firm, w których będziesz szlifował swój warsztat, a także poznawał innych specjalistów. Nawet jeżeli ubiegasz się o staż zawodowy, ważne będzie stworzenie doskonałego życiorysu grafika komputerowego.
Aby urozmaicić swój życiorys, możesz zacząć od drobnych projektów. Nawet jeżeli będzie to tworzenie szaty graficznej na stronę internetową biznesu twojego wujka, czy pomoc przy wizualnej identyfikacji bloga znajomej, warto takie doświadczenia zawrzeć w CV.
Pamiętaj, że do swojego CV, zawsze powinieneś dołączać portfolio wykonanych projektów. W ten sposób potencjalny pracodawca będzie wiedział, czego może się po tobie spodziewać.
Jeżeli chcesz rozwinąć swoje umiejętności, możesz poszukać kursów z grafiki komputerowej. Często są one lepszym rozwiązaniem niż studiowanie na uczelni wyższej.
Ponieważ grafika komputerowa jest ściśle związana z branżą IT, ważne jest, aby pamiętać o ciągłym rozwoju i śledzeniu wszystkich nowości i zmian na rynku.
Jakie umiejętności twarde i miękkie musi mieć grafik komputerowy?
Pracując jako grafik komputerowy, najczęściej będziesz realizował konkretne projekty. Aby być dobrym w tym zawodzie, musisz:
- znać się na informatyce: przede wszystkim wiedzieć, jak działać na programach graficznych, takich jak Adobe Photoshop, Corel, Adobe Ilustrator czy QuarkXpress.
- umieć organizować własną pracę: praca grafika komputerowego cechuje się elastycznymi godzinami pracy i pewną swobodą. To ogromne zalety tej pracy, ale musisz wiedzieć, jak rozłożyć sobie zadania tak, by zrealizować projekt na czas. Pamiętaj, że czasami będziesz musiał pracować nad kilkoma projektami naraz. Ważna jest więc też wielozadaniowość.
- posiadać zdolności komunikacyjne: choć w dużej mierze będziesz pracować sam, musisz wiedzieć, jak dyskutować z klientem i jak przedstawić swoje wizje.
- być asertywny: praca z klientem wymaga nie tylko dobrej komunikacji, ale też asertywności, ponieważ niektórzy kontrahenci mogą kilka razy zmienić koncepcje, dokładając ci pracy i często nie oferując za to adekwatnego wynagrodzenia.
- być kreatywny: im więcej masz pomysłów, tym lepiej.
- znać trendy: działając w świecie cyfrowym, musisz wiedzieć, co jest obecnie na czasie, aby twoje projekty cieszyły się popularnością, dzięki której możesz zyskać nowych klientów.
Ile zarabia grafik komputerowy?
Tak, jak w przypadku innych prac, zarobki grafika zależą od doświadczenia i stażu pracy. Wpływ na pensję będzie miał też rodzaj zatrudnienia. Na początku najprawdopodobniej będziesz zarabiać minimalną pensję, jednak nie zniechęcaj się. Jeżeli wyrobisz sobie markę i zdobędziesz doświadczenie, możesz liczyć na stawki przekraczające średnia krajową.
Warto też pamiętać, że praca grafika komputerowego może być wykonywana zdalnie, co daje ogromny komfort i jest przez wielu postrzegane jako ogromny atut.
Materiał zewnętrzny