Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jak przygotować dziecka do żłobka?

W życiu każdego rodzica przychodzi moment, w którym trzeba podjąć decyzję o zapisaniu dziecka do żłobka. Załatwienie formalności jest jednak dopiero pierwszym z wielu kroków, które muszą podjąć opiekunowie, aby pobyt pociechy w placówce przebiegł zupełnie bezboleśnie zarówno dla malucha jak i rodziców. Mimo że wielu rodziców zastanawia się jak przygotować dziecko do żłobka i wydaje im się to zadaniem bardzo trudnym, w rzeczywistości wystarczy zastosować się do kilku prostych rad, które sprawią, że maluch zaadaptuje się w placówce w mgnieniu oka.

 Jak przygotować dziecka do żłobka?

Po pierwsze: socjalizacja 

Przede wszystkim należy pamiętać, że żłobek będzie dla dziecka zupełnie nowym doświadczeniem, znacznie wykraczającym poza ciepło i poczucie bezpieczeństwa, które zapewnia dom i bliskość opiekunów. Z tego względu, zamiast rzucać siebie i malucha od razu na głęboką wodę, lepiej jest zacząć przygotowywać się małymi krokami. Na samym początku dobrze jest zacząć od aktywności, w których uczestniczą inne maluchy oraz mamy, tak aby dziecko mogło się oswajać z rówieśnikami oraz innymi, z początku zupełnie obcymi dorosłymi. Jeśli w okolicy działają kluby dla malucha czy prowadzone są zajęcia np. jogi, dedykowane tylko mamom z dziećmi, niech będą one pierwszym krokiem na drodze do zwiększającej się samodzielności pociechy. Należy pamiętać, że nie ma jednej reguły odnośnie tego, kiedy dziecko może iść do żłobka - zarówno rodzice jak i maluch muszą być po prostu gotowi na nową sytuację.

Po wyborze żłobka: okres adaptacyjny

Jeśli socjalizacja przebiegła pomyślnie i zarówno rodzice jak i dziecko są gotowi na dłuższą rozłąkę, przyszedł czas na wybór właściwej placówki. Dobrze jest zorientować się, czy żłobek pozwala na odbywanie tzw. okresu adaptacyjnego. Jest to czas, którego długość jest indywidualnie ustalana przez opiekunów dziecka i wychowawców w placówce, i ma na celu

Stosunek rodziców, a adaptacja w żłobku

Bardzo ważne jest to, aby od pierwszych wizyt w placówce wzbudzać w dziecku poczucie bezpieczeństwa i nie napawać go negatywnymi emocjami, które, jeśli będą się utrwalać, znacznie wydłużą okres adaptacji malucha w żłobku. Logiczne jest, że opiekunowie stresują się nową sytuacją w takim samym stopniu jak dziecko, konieczne jest jednak powściągnięcie emocji, a przede wszystkim zaufanie wychowawcom - zależy im na dobrym samopoczuciu maleństw, tak samo jak rodzicom. W pierwszych latach życia dzieci bacznie obserwują emocje najbliższych i jeśli widzą, że dla nich nowa sytuacja (w tym wypadku pójście do żłobka) jest stresujące i wzbudza negatywne emocje, same zaczną się jej obawiać i będą czuły lęk i smutek w trakcie rozłąki. Oczywiście, początkowo dziecko w żłobku może odczuwać niepokój związany ze zmianą otoczenia, nie należy wówczas wzmacniać jego negatywnych skojarzeń, ale wypracować nawyki, które uprzyjemnią rozłąkę: może to być odbieranie dziecka codziennie o tej samej porze, długie przytulanie na pożegnanie czy zostawianie dziecku jego ulubionego kocyka.

Artykuł przygotowany we współpracy z przedszkolem i żłobkiem anglojęzycznym Littleacademy z Warszawy.

Materiał zewnętrzny