Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Burmistrz Krzanowic: W 100 procentach nikt nie jest w stanie zapewnić, że Borucin nie będzie już zalewany [WYWIAD]

Z burmistrzem Krzanowic Andrzejem Strzedullą o finansach gminy, inwestycjach, a także o planach na kolejne wybory samorządowe rozmawia Dawid Machecki.

Burmistrz Krzanowic: W 100 procentach nikt nie jest w stanie zapewnić, że Borucin nie będzie już zalewany [WYWIAD]
Andrzej Strzedulla, burmistrz Krzanowic

- Krzanowice kojarzą się z wiatrakami. Niektóre stojące tutaj się kręcą, inne nie. A co z planowaną inwestycją w Pietraszynie? W 2019 roku zawitał do gminy inwestor, chcący je wybudować.

- Firma, która była zainteresowana budową wiatraków złożyła wniosek o lokalizację w planie zagospodarowania przestrzennego tej inwestycji. Obecnie jest opracowywany raport oddziaływania na środowisko.

Zmiany w planie będą podejmowane w zależności od wyników tych analiz.

- A burmistrz chce te wiatraki?

- Wiatraki budzą pewne kontrowersje, ale jest to forma zielonej energii. Jeśli zostaną one wybudowane w sposób, który nie będzie uciążliwy dla środowiska i mieszkańców, to jestem na tak. Zwłaszcza że te urządzenia nie wyłączają dużego obszaru z użytkowania rolnego oraz jest dodatkowy wpływ do budżetu. Co ważne wzmacniają potencjał regionu i kraju w zieloną energię.

- Wydaje się, że każdy kolejny inwestor to dla gminy radość, wszak to wiąże się z dodatkowymi wpływami do budżetu. Co robi gmina Krzanowice, aby ściągnąć kolejnych?

- Mamy na terenie naszej gminy grunty rolne pierwszej i drugiej klasy, które są szczególnie chronione. To z jednej strony bardzo dobre, bo rozwija nam się rolnictwo. Z drugiej stanowi minus, bo nie mamy możliwości wyłączenia z produkcji rolnej właśnie tych gruntów pod tereny przemysłowe. Przy uchwalaniu ostatniego studium uwarunkowania przestrzennego nie uzyskaliśmy zgody na proponowanie terenów na roli, więc nasze możliwości są ograniczone. Jest kilka działek, które można przeznaczyć pod działania inwestycyjne, ale te, albo są prywatne, albo zarządza nimi Skarb Państwa. Gmina więc nie ma na nie wpływu. Ale zachęcamy różne podmioty do zainteresowania się gminą Krzanowice, np. niebawem odbędzie się przetarg na sprzedaż przejścia granicznego w Pietraszynie, co może posłużyć do ulokowania jakiegoś biznesu.

- Burmistrzu przejdźmy do ekologii. Chociaż pojawiały się apele, aby odsunąć w czasie zapisy w wojewódzkiej uchwale antysmogowej, tak się nie stało. Jakie działania podjęła gmina od nowego roku? Są prowadzone kontrole?

- Prowadzimy kontrole, ale przede wszystkim zachęcamy mieszkańców do wymiany źródeł ciepła na ekologiczne. Na terenie urzędu działa punkt programu „Czyste powietrze”, więc mieszkańcy mogą aplikować o dofinansowanie do tych wymian.

Prowadzimy również gminny program ograniczania niskiej emisji. W tym roku planujemy wymianę 120 kotłów głównie na pompy ciepła, ale też na piece zasilane pelletem, bądź gazowe. Od tego roku podobnie jak WFOŚiGW w Katowicach nie dotujemy pieców węglowych. To zadanie, które wiąże się ze sporymi kosztami dla gminy, obecnie to 600 tys. złotych. W zeszłym roku wymieniliśmy prawie 110 kotłów, co kosztowało 500 tys. złotych. Mocno wspieramy mieszkańców w tym zakresie. Na przestrzeni lat zmodernizowano kilkuset źródeł ciepła. Myślę, że to w znacznym stopniu widać po jakości powietrza, ale sporo przed nami jeszcze roboty.

- A jakieś mandaty wystawiono?

- Nie. My mandatów nie możemy wystawić, to leży w gestii policji albo straży gminnej. My możemy skierować jedynie sprawę do sądu.

- Tak więc, czy skierowano jakąś sprawę do sądu?

- Do tej pory na szczęście nie.

W trakcie żadnej z kontroli nie ujawniono spalania innych rzeczy niż opał dopuszczony.

Ale mamy tego świadomość, że jakość węgla nie jest zawsze najlepsza, co też powoduje pewne uciążliwości. Mieszkańcy nie zawsze mają wpływ, jaki węgiel do nich ostatecznie trafi.

- Na początku rozmowy pytałem o kondycję gminy Krzanowice po ponad połowie kadencji. Teraz chcę zapytać, jak pan podsumuje ten czas?

- Udało się sporo rzeczy zrealizować. Wyremontowaliśmy m.in. rynek, wykonaliśmy kilka remontów dróg oraz wybudowaliśmy część kanalizacji sanitarnej, choć roboty ciągle trwają.

- Czego życzyć na obecną połowę kadencji?

- Przede wszystkim środków finansowych, bo od tego wszystko zależy. Obecnie kończymy opracowywanie wniosków o dofinansowanie z kolejnego naboru w ramach Polskiego Ładu. Chcemy pozyskać około 7 mln złotych na budowę kanalizacji sanitarnej – mowa o sieci w Borucinie. Co ważne tam jest już kanał przesyłowy, który był budowany 15 lat temu wraz z oczyszczalnią.

Chcemy też aplikować o 1 mln zł na budowę punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, który ma powstać obok oczyszczalni ścieków. Mamy koncepcję na tę inwestycję. Jeśli środki uda się pozyskać, to ruszy, jeśli nie, to będziemy chcieli wybudować PSZOK w podstawowym zakresie ze środków gminy. Chcemy, aby był gotowy do końca 2023 roku.

- A co z PSZOK-iem, który miał powstać na terenie Spółdzielni Kółek Rolniczych w Krzanowicach?

- Wymogi formalne, jakie musi spełnić PSZOK w przypadku prowadzenia go przez gminę są dużo łatwiejsze do spełnienia niż w przypadku firmy zewnętrznej. Na tę chwilę spółdzielnia nie posiada stosownych zezwoleń i to uniemożliwia prowadzenie przez nią tego zadania. Temat nie jest zamknięty, nadal jesteśmy otwarci na współpracę w tym zakresie, ale długofalowo patrząc PSZOK powinien być prowadzony przez gminę.

- Czy rozmyśla pan już o kandydowaniu w następnych wyborach? Mawia się, że do realizacji wielu zadań potrzebne jest szersze spojrzenie, również, jeśli chodzi o czas na ich wykonanie.

- Samorządowcy wybierani są na 5-letnie kadencje i na tym się skupiam, decyzje co do kolejnych wyborów będę podejmował w przyszłym roku.

Ludzie

Andrzej Strzedulla

Burmistrz Krzanowic.

7 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~asd123 (178.37. * .239) 23.02.2022 08:36

Byłbym zapomniał, czujnik jakości powietrza został umieszczony na Zespole Szkół w Krzanowicach. W jednym z najwyżej położonych punktów Krzanowic. W miejscu w którym wiatr bardzo ładnie rozwiewa smród z krzanowickich kominów, a więc czujnik pokazuje odrealnione wartości. Ja interpretuję to jako swego rodzaju oszustwo.

~Zugi (83.7. * .102) 22.02.2022 17:24

Do końca 2021r był obowiązek wymiany kotłów. Moi sąsiedzi smrodzą na potęgę. Gmina Krzyżanowice i Rudnik zatrudniają Straż Miejską z Raciborza. My jako miasto nie mamy odpowiednie organy do ścigania i kontroli. U nas się pali ogniska, śmieci w piecach, nie wspomnę o innych przewinieniach. Z wypowiedzi burmistrz wynika że u nas nie istnieje problem. Zasada - stłuczmy termometr, nie ma gorączki.

~Marek500 (195.254. * .101) 22.02.2022 13:35

Panie burmistrzu, Borucin zalewa od lat, gdyby mieszkancy nie straszyli, ze pana na taczce wywiozą, to nic by się nie działo. Rolnicy nie chcą sprzedać gruntów, bo im podobno grosze się oferuje. Wszystkie urzędy w powiecie dawno odremontowane, nasz ostatni – przez tyle lat kupe kasy się ładowało w jego utrzymanie. Przejście graniczne od lat trzeba utrzymywać – ciekawe ile w ciągu roku to kosztuje? Teraz pan burmistrz wpadł na pomysł, by go sprzedać – samemu nie ma się kompletnie pomysłu na jakiś biznes, a tak, był przed laty, który nie wypalił. Wszystkie inwestycje które się realizuje, to są pieniądze rządowe, które podobne są realizowane w innych gminach – ciekawe dlaczego, ale najmniejsza pula zawsze trafia do Krzanowic – inne gminy mają zawsze większe kwoty. Rynek został zrobiony, bo prezydent Polowy zrezygnował z tych funduszy – pieniądze spadły ze stołu, to pan burmistrz się po nie schylił. Droga Krzanowice – Samborowice, planujemy ją wyremontować z powiatem. Takie drogi, jak na Krowiarki czy na Kuźnie Raciborską dawno zrobione, u nas się planuje.

~Jadyga (83.7. * .222) 22.02.2022 13:33

Gmina nie zaciąga kredytów tylko pożyczki a Spółka wodna to nie Gmina??? No nie to taki dziwny twór który żyje z naszych opłat.

~asd123 (178.37. * .239) 22.02.2022 12:58

"W trakcie żadnej z kontroli nie ujawniono spalania innych rzeczy niż opał dopuszczony." - przecież to jest śmieszne. Codziennie można poczuć zapach palonego plastiku. W dni wywozu plastików widać, które domy wystawiają killka worków, a które praktycznie nie wytwrzają odpadów ;)

~asd123 (178.37. * .239) 22.02.2022 12:42

Burmistrz mógłby zainteresować się ogrzewaniem budynków wodociągów i Domu Kultury na Zawadzkiego. Po dołożeniu do pieca ma się wrażenie, że palą tam mazutem. Pół Krzanowic za zasłoną dymną.

~3pacany (83.7. * .222) 22.02.2022 08:17
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Czytam i nie dowierzam, tak wspaniałej gminy nie ma w całym powiecie