Kolejne zbiórki dla Ukrainy ruszyły w powiecie wodzisławskim. Są już u nas rodziny z Ukrainy [LISTA ZBIÓREK]
Ponowne uruchomienie wzbiórki w Wodzisławskim Centrum Kultury, zbiórka w wodzisławskich szkołach w porozumieniu ze Stowarzyszeniem 17-tka z Rybnika oraz zbiórka w Lubomi, to kolejne akcje pomocy dla Ukraińców, które mogą wesprzeć mieszkańcy. Kontynuowana jest także pomoc w Rydułtowach.
Powiat koordynatorem pomocy mieszkaniowej i humanitarnej
W Wodzisławiu Śl. zbiórka trwa
Do naszego powiatu przyjeżdżają kolejne rodziny z Ukrainy, które szukają schronienia. Trafiają przede wszystkim pod dachy osób prywatnych, które zadeklarowały takie możliwości. Jak podają służby prasowe wodzisławskiego magistratu, stale napływają kolejne zgłoszenia z ofertami pomocy w postaci udostępnienia miejsca noclegowego.
W WCK kontynuowana jest (obecnie już miejska) zbiórka darów dla mieszkańców Ukrainy. Przynosić można przede wszystkim produkty i przedmioty z listy wskazanej przez wojewodę (na końcu tego artykułu). Nie są przyjmowane ubrania. Zbiórka prowadzona jest w dni robocze od 10.00 do 17.00.
Prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca poinformował o o udostępnieniu miejsca w Wodzisławskiej Placówce Wsparcia Dziennego "Dziupla" dla ukraińskich dzieci oraz ich mam. Obywatele Ukrainy już mogą korzystać z "Dziupli", która otwarta jest dla nich w dni robocze w godzinach 9:00-13:00 jako Grupa Wsparcia i Integracji dla Rodzin z Dziećmi z Ukrainy - Centrum Dziupla.
Szkoły włączają się do akcji
Także wodzisławskie placówki oświatowe zaangażowały się w pomoc. W związku sytuacją u naszych sąsiadów na Ukrainie, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6 w Kokoszycach postanowił wspólnie ze Stowarzyszeniem 17-tka z Rybnika włączyć się w akcję pomocy obywatelom Ukrainy przybywającym na Śląsk oraz będących tutaj tranzytem. Szkoła w Kokoszycach została koordynatorem wodzisławskich szkół w zakresie pomocy i zbiórki darów. Warto dodać, że ZSP6 współpracuje partnersko ze szkołą w Ukrainie. - Rozmawialiśmy ze sztabem kryzysowym utworzonym w Stowarzyszeniu i dowiedzieliśmy się, co na chwilę obecną jest najbardziej potrzebne. Zbiórka darów potrwa od poniedziałku 28 lutego do piątku 4 marca. Liczymy, że nie przejdą państwo obojętnie obok ludzkiej krzywdy, która ma miejsce tuż za naszą wschodnią granicą - informują organizatorzy.
Co jest potrzebne?
- koce
- śpiwory
- pościel (nowa)
- ręczniki (nowe)
Artykuły medyczne:
- komplet plastrów
- mała butelka płynu do odkażania (np. octenisept)
- tabletki przeciwbólowe
- aspiryna
- bandaż elastyczny
- maseczki jednorazowe
Artykuły spożywcze:
- zupy typu gorący kubek
- zupki chińskie
- herbata w torebkach ekspresowych
- kawa
- dżem
- konserwy rybne i mięsne
- chleb tostowy z długim terminem spożycia
Artykuły osobiste:
- szampon do włosów
- żel, mydło do mycia
- pasta do zębów
- szczoteczki do zębów
- małe chusteczki higieniczne
- chusteczki wilgotne
- papier toaletowy
- pampersy
- podpaski
- mleko w proszku dla dzieci v
- woda mineralna niegazowana
Poruszenie w OSP
Także strażacy nie próżnują. Odpowiedzieli na apel Komendanta Głównego PSP i za pośrednictwem Komendy Powiatowej PSP w Wodzisławiu Śląskim przekazali m.in. ubrania bojowe, hełmy ochronne, strażackie buty specjalne, rękawice strażackie, kominiarki, prądownice oraz węże pożarnicze i torby medyczne. - Ukraińscy strażacy nieustannie walczą z pożarami, które wskutek działań militarnych pojawiają się cały czas w różnych miejscach. Zaczyna brakować im sprzętu, głównie podstawowego wyposażenia, więc pomagamy! - wyjaśniają członkowie jednostek OSP.
Rydułtowy niosą pomoc
W Rydułtowach pomoc organizowana jest we współpracy z 28 Dzielnicą z Rybnika - grupą wspierającą Ukraińców, prowadzoną przez Stowarzyszenie 17-tka. Dary (lista na końcu artykułu) przekazać można w zorganizowanym przez miasto magazynie w Ochotniczej Straży Pożarnej przy ulicy Traugutta 270 od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 15:00.
Do Rydułtów przyjechały już pierwsze rodziny z Ukrainy, o czym poinformował burmistrz Marcin Połomski.
W Lubomi także możesz pomóc
Gmina Godów też pomaga
Gmina Godów na bieżąco informuje o potrzebach pomocowych dla uchodźców po ich zidentyfikowaniu u poszczególnych osób z Ukrainy, przebywających na obszarze gminy. Wówczas, w miarę możliwości, pomoc udzielana będzie według konkretnego zapotrzebowania poszczególnych osób. - Najpierw identyfikacja konkretnych potrzeb, a następnie ich realizacja z dobrowolnym udziałem mieszkańców - przekazują urzędnicy.
Kontakty do osób odpowiedzialnych za koordyancję pomocy dla uchodźców w gminie Godów:
- Osoba odpowiedzialna za sprawy związane z uchodźcami, wykonanie polecenia Wojewody: Daniel Wodecki, tel. 669 289 104, e-mail daniel.wodecki@godow.pl
- Osoba odpowiedzialna za pomoc humanitarną: Mirela Tront, tel. 508 329 141, e-mail mirela.tront@opsgodow.pl
Wspierają morale
Ukraino...Ukraino moja droga,Dziś skąpana w krwi i łzach,Często modlę się do Boga,Mam Cię w sercu,widzę w snach...Dziś jak nigdy jestem z Tobą,Trzymam kciuki,kibicuję,Że to wszystko,się wnet skończy,Wreszcie POKÓJ ZAPANUJE.Dziś me serce,w Twoją stronęBije jak Zygmunta dzwon,Mam nadzieję na zwycięstwoI normalny życia ton...Mam nadzieję na ochronę,Jak ten biały orła cień,Że się skończy mrok tej nocyI słoneczny przyjdzie dzień...Wolność moja kochana,Wolność moja jedyna,Dziś na ustach i w sercuMoim jest UkrainaMarek Fibic 01.03.2022
Lista produktów rekomendowana przez Wojewodę Śląskiego dla pomocy humanitarnej:
- Koce zwykłe i termiczne
- Śpiwory
- Podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej
- Materace
- Ubrania (nowe lub używane w dobrym stanie)
- Płaszcze przeciwdeszczowe
- Płyny do kąpieli/pod prysznic/mydło
- Dezodoranty
- Pasta do zębów
- Szczoteczki do zębów
- Grzebienie
- Bielizna damska, męska, dziecięca
- Podpaski
- Pampersy
- Pieluchy dla dorosłych
- Papier toaletowy i ręczniki papierowe
- Ręczniki (w tym z mikrofibry)
- Worki na śmieci
- Środki dezyfekujące/alkohol do dezynfekcji
- Maski filtrujące lub jednorazowe
- woda
- żywność do szybkiego przygotowania (instant)
- batony (w tym energetyczne),
- bakalie, orzechy,
- konserwy,
- makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania
- narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerz głęboki, łyżka, widelec, nóż, szkło (silikon spożywczy lub plastik)
- Zapałki
- Baterie, powerbanki
- Oświetlenie, w tym latarki
- Świece
- Zestawy pierwszej pomocy
- Podstawowe środki medyczne (witaminy, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, leki na kaszel i przeziębienie)
Czego nie wysyłamy w ramach pomocy humanitarnej?
- Broń palna (w tym gazowa, hukowa itp.)
- Broń biała
- Hełmy, elementy opancerzenia, umundurowania
- Inny sprzęt militarny i paramilitarny
- Produkty, których wywóz z terytorium RP wymaga koncesji lub zezwolenia
- Inne produkty, które nie stanowią pomocy humanitarnej.
Ludzie
Burmistrz Miasta Rydułtowy
Prezydent Wodzisławia Śl.