Sposoby na inwestycje w 2022 roku
Rosnąca inflacja i niepewność w kontekście kryzysu gospodarczego skłania coraz więcej osób do inwestycji posiadanego kapitału. W bardziej stabilnych warunkach inwestycje na celu mają pomnażanie kapitału, tymczasem rok 2022 to nic innego jak gorączkowe szukanie ucieczki dla kapitału przed inflacją. Inwestycje na rok 2022 zapowiadają się co najmniej interesująco. Wciąż opłacalne są inwestycje w nieruchomości, zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego.
Różne sposoby na inwestycje
Inwestować można na wiele sposobów, wiele zależy o jakich sumach mówimy. Przy niewielkich sumach o wiele trudniej jest znaleźć bezpieczny sposób inwestowania. Trudno za kilkanaście tysięcy kupić nieruchomość, to również za mało na fundusze inwestycyjne. Przy mniejszych kwotach do dyspozycji mamy lokaty bankowe, obligacje skarbowe indeksowane wskaźnikiem inflacji, społecznościowe pożyczki crowdlendingowe oparte na nieruchomościach, akcje REIT-ów amerykańskich oraz kryptowaluty.
Bezpieczeństwo inwestycji jest ważne, jednak chodzi także o zysk i płynność. Pod tym kątem obligacje wypadają bardzo słabo, jeszcze słabiej lokaty bankowe. Tym samym inwestowanie się komplikuje. Rozwiązaniem jest analiza ryzyka i podjecie odważnej decyzji, która niestety może okazać się niewłaściwa, pomimo zgromadzenia szeregu przesłanek ją popierających.
Wśród znanych i popularnych sposobów inwestycji wymienić należy akcje oraz złoto. Tak więc sposobów w co zainwestować 500 tys. zł jest dużo. W przypadku akcji ryzyko jest najwyższe, za to złoto podobnie jak obligacje generuje bardzo niewielki zysk. Pewną alternatywę dają obligacje komercyjne, jednak i tutaj albo decydujemy się na realny zysk przy wysokim ryzyku, albo przeciwnie.
Rosnące zainteresowanie REIT-ami amerykańskimi
REIT-y – (ang. real estate investment trusts) to portfele nieruchomości komercyjnych, które opakowane zostały w spółki akcyjne, emitujące akcje. Niektóre potrafią rosnąc rocznie kilkaset procent. Na amerykańskim rynku REIT-y działają od 1960 roku, powoli implementowane zaczynają być na europejskim rynku. Łączą one cechy akcji oraz obligacji, generują wartość. To dobre rozwiązanie dla osób preferujących pasywny sposób inwestowania w dłuższym horyzoncie czasowym tj. 5-10 lat.
Pożyczki społecznościowe czyli tzw. crowdlending sposobem na inflację
Czym jest crowdlending (ang. crowd - tłum i to lend – pożyczać)? To nic innego jak finansowanie społecznościowe projektów inwestycyjnych w formie udzielania pożyczek prywatnych deweloperom lub innym inwestorom, którzy realizują za ich pomocą swoje inwestycje. Po ukończeniu projektu deweloperzy dzielą się zyskiem z pożyczkodawcami.
Pożyczki tego typu są zabezpieczane między innymi hipoteką nieruchomości, co czyni je bezpieczniejszymi w kontekście inwestycji. To sprawia, że ten sposób inwestowania jest stosunkowo bezpieczny i zarazem zyskowny. To rozwiązanie obecne jest w Europie od 2007 roku. Aktualnie stopa zwrotu średnioroczna plasuje się na poziomie 10%. W odniesieniu do crowdlendingu zaczynają obowiązywać regulacje prawne, co sprzyja zabezpieczeniu inwestycji.
Propozycje na 2022 rok
Jak widać możliwości jest wiele, jednak brak jest tego idealnego, jedynego sposobu na sprawdzoną inwestycję w 2022. Ostateczna decyzja należy do inwestora. Z pewnością decyzje należy podejmować po głębszej analizie i z ostrożnością, niemniej szeroko rozumiany rynek nieruchomości wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Można się spodziewać, iż niebawem i REIT-y mają szansę zawitać na polskim rynku. Póki co pozostaje nam wybór inwestycji pośredniej lub bezpośredniej w nieruchomości, które wypracowują wartość, odporną na inflację.
Materiał zewnętrzny