Podopieczni Dziupli mają do dyspozycji specjalne mieszkanie
1 marca nastąpiło oficjalne otwarcie mieszkania treningowego, które miasto przekazało Stowarzyszeniu przy Dziupli. - Mieszkania treningowe to bardzo ważna i potrzebna forma działania organizacji, która jest odpowiedzią na najbardziej naglące potrzeby osób niepełnosprawnych i ich rodzin – podkreślają urzędnicy.
Podopiecznymi Stowarzyszenia przy Dziupli są osoby zależne, a więc osoby niepełnosprawne intelektualnie, z autyzmem lub z niepełnosprawnością sprzężoną w stopniu umiarkowanym i znacznym. - Mieszkanie treningowe pozwala wychowankom organizacji w uzyskaniu samodzielności w codziennych czynnościach, takich jak gotowanie, sprzątanie, gospodarowanie swoim otoczeniem, planowanie i zapełnianie czasu wolnego, kontakt z rówieśnikami i nauka. Takie miejsca są odpowiedzią na najbardziej naglące potrzeby nie tylko osób niepełnosprawnych, ale również ich rodzin, a także pozwalają na rozwinięcie marzeń o samodzielnym funkcjonowaniu – wyjaśniają w wodzisławskim magistracie.
Oficjalne otwarcie mieszkania treningowego odbyło się przy ul. Kościelnej, które miasto przekazało Stowarzyszeniu przy Dziupli. Wstęgę inaugurującą działalność miejsca przecięła wiceprezydent Izabela Kalinowska wraz z podopiecznymi Stowarzyszenia: Wiktorią, Beniem i Wiktorem. Mieszkanie wyposażone zostało we wszystkie najpotrzebniejsze sprzęty, które posłużą do obywania treningów i spotkań. W trakcie treningu w mieszkaniu jednocześnie może przebywać czworo podopiecznych wraz z opiekunami, którzy wymieniają się po 12 godzinach pracy. Grupa w spektrum zaburzeń autystycznych wymaga nieprzerwanej i jednoczesnej pracy dwójki opiekunów.
- Taki trening wymaga niesamowitej organizacji. Nie możemy pozwolić sobie na siedzenie, ponieważ co do minuty musi być wymierzony czas i zaplanowany dzień - mówiła jedna z pań opiekujących się na co dzień wychowankami stowarzyszenia.
Ludzie
Zastępca prezydenta Wodzisławia Śląskiego