Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

424 strony żywiołu historii ognia i wody. O historii pożarnictwa w Wodzisławiu Śląskim [WYWIAD, ZDJĘCIA]

Już 11 marca o godz. 10.30 w auli I Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Szkolnej odbędzie się prezentacja najnowszej publikacji albumowej dyrektora wodzisławskiego muzeum Sławomira Kulpy. Praca „Wodzisław Śląski w obliczu ognia” to prawdziwe kompendium historii pożarnictwa w mieście, ale nie tylko.

424 strony żywiołu historii ognia i wody. O historii pożarnictwa w Wodzisławiu Śląskim [WYWIAD, ZDJĘCIA]
Sławomir Kulpa prezentuje swoje najnowsze dzieło - publikację "Wodzisław Śląski w obliczu ognia"

Szymon Kamczyk. 13 rozdziałów na ponad 420 stronach z licznymi fotografiami i rycinami. Najnowsza publikacja Muzeum w Wodzisławiu Śląskim to fascynująca lektura. Już sama okładka wzbudza ciekawość. Co przedstawia?

Sławomir Kulpa. Na okładce mamy obraz olejny autorstwa Marcina Uliarczyka, który ukazuje wielką tragedię, jaka wydarzyła się w Wodzisławiu 12 czerwca 1822 roku. Spaliło się wówczas niemal całe miasto, które liczyło około 1350 mieszkańców. W tym roku mija okrągła, dwusetna rocznica od tej zagłady.

Z czym był największy problem w powstawaniu publikacji?

Niewątpliwie najwięcej problemów było ze źródłami. Dlatego prace nad książką trwały niemal dwa lata. Niestety, Wodzisław na przestrzeni dziejów utracił większość dokumentów. Część z nich strawił ogień, a to co nie spłonęło, zostało świadomie zniszczone. W przenośni wygląda to tak, jakby ktoś rozbił wielkie lustro historii i je posprzątał, a na podłodze w dalekim kącie pozostawił drobne fragmenty. Z nich to właśnie powstała ta praca. Proszę sobie wyobrazić, że w wodzisławskim ratuszu jeszcze w latach 30 – XX wieku było 27 tomów akt policji ogniowej, które pochodziły z lat 1765 – 1922. Nie wiadomo co się stało z tym dziedzictwem? Można się tylko domyślać, że wszystko to przepadło najpewniej w pożodze roku 1945. Tak to właśnie jest z wodzisławskimi dokumentami. Ich strzępy odnaleźć można jedynie w archiwach państwowych w Cieszynie, Raciborzu, Opolu, Wrocławiu, czy odległej Pradze i Berlinie. Oprócz tego przejrzanych zostało tysiące gazet i czasopism, aby odnaleźć informacje o pożarach i wydarzeniach z pamiętnego roku 1822 oraz późniejszych tragediach. Przy okazji, przy kompletowaniu źródeł bardzo pomocni byli Roman Cop oraz mł.bryg. Stanisław Tkocz, za co jestem im niezwykle wdzięczny.

Odkrywa pan przed czytelnikiem nie tylko czasy najnowsze, ale nawet te najbardziej zamierzchłe. W książce znajdziemy informacje nawet o czasach prehistorycznych.

Starałem się wszystko usystematyzować. Chciałbym, abyśmy na straż spojrzeli trochę inaczej. Podstawą wyjścia jest niezmienny fakt, że ogień jest jednym z żywiołów, od którego człowiek jest uzależniony. Nie kontrolowany może doprowadzić do wielkich tragedii. Przekonali się o tym wielokrotnie ludzie żyjący już w czasach prehistorycznych. Nawet nasze miasto, wznoszone od połowy XIII wieku doświadczyło rozległej pożogi i to na wczesnym etapie swego istnienia, bo około 1300 roku. A wynikało to z prostego faktu, że zwarta zabudowa była łatwopalna, gdyż wzniesiono ją z drewna. W dodatku budynki kryto gontem lub strzechą. Prewencja lub szybka, ale wczesna akcja gaśnicza mogły jedynie zapobiec nieszczęściu. Ale gdy wybuchał pożar, płonęło najczęściej całe miasto lub jego znaczna część. Jednym z najwcześniejszych źródeł jest zachowany odpis średniowiecznego dokumentu z 1324 roku, który wspomina, że, w odległym czasie, Wodzisław spłonął. Na przestrzeni dziejów takich pożarów było zapewne kilkadziesiąt. W latach 1459-1460, kiedy grasowały tu bandy rabusiów, wiemy, że Wodzisław był również podpalany. W czasie wojny trzydziestoletniej wojska szwedzkie na czele których stał Arvid Wittenberg von Debern spaliły miasto i zamek w Wodzisławiu w 1646 roku. Doprowadziło to do wielkich nieszczęść i wielkiego głodu. Świadectwa pożarów dokumentują również odkrycia archeologiczne.

A kiedy pojawiły się pierwsze, zorganizowane straże?

Te najstarsze odnotowane historycznie jednostki pojawiają się w 564 p.n.e. po wielkim pożarze stolicy Chin – Sung. Zorganizowane straże złożone z żołnierzy miał również starożytny Rzym. Jeśli natomiast chodzi o region Śląska, to najwcześniejsze ordynacje pożarowe zachowały się z XIV wieku w Legnicy. Już wtedy funkcjonowały straże złożone z mieszczan, które czuwały nad spokojnym snem mieszkańców. Nie byli to oczywiście strażacy w dosłownym tego słowa znaczeniu. Niemniej ich zadaniem było wczesne wykrycie i nie dopuszczenie do rozprzestrzenienia się ognia.  Szczególne niebezpieczeństwo pojawiało się zimą, kiedy domy ogrzewano, a kryte strzechą dachy łatwo mogły zapalić się od iskier  wydobywanych z komina. W XVIII wieku pracowali w Wodzisławiu specjalnie wynajęci stróże nocni - „wachtyrze”. Były to cztery osoby, które przez noc patrolowały miasto, zarówno pod względem porządku, ale również czujnie pilnowali, czy ogień nie zajął jakiegoś domostwa. 

To połączenie straży miejskiej i pożarnej. 

Dzisiaj tak moglibyśmy na to spojrzeć. Wodzisław wówczas był małym miastem i jego granice kreśliła owalnica. Straż pilnowała porządku, a w razie niebezpieczeństwa „wachtyrze” używali trąbek sygnalizacyjnych. Najdonośniejszym sygnałem dla mieszkańców były dzwony kościelne. 

Czytaj dalej na stronie 2. >>>

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~yggiH (31.0. * .178) 05.03.2022 10:37
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Sławomir Kulpa to człowiek który powinien zostać Prezydentem Wodzisławia Śląskiego ! Aż chce się słowo prezydent napisać z wielkiej litery. Jest to kandydat absolutny który uwidocznił się w naturalnym procesie czasowym. Ten facet ma prawdziwą pasję do Wodzisławia, on to miasto naprawdę kocha.

To trochę tak jak z Ruchem Chorzów. Czternastokrotny Mistrz Polski zarządzany przez ludzi bez pasji z poziomu Ekstraklasy stoczył się do III ligi aż klub przejęli pasjonaci którzy zrobili to czego nie potrafili zrobić prezesi i działacze - ustabilizowali sytuację finansową, wykreowali przyjazną otoczkę i awansowali do II ligi a teraz walczą o powrót do I ligi. Dziś drugoligowy Ruch Chorzów ma lepszą frekwencję, marketing i zarządzanie niż inne górnośląskie kluby grające w wyższych ligach.

Wodzisław Śląski potrzebuje tego samego - wizjonera który będzie rzyczliwy miastu i otoczy się pasjonatami Wodzisławia którzy naprawdę będą chcieli coś dla tego miasta zrobić. Na obecną chwilę nawet nie potrzebne są projekty, Wodzisław Śląski trzeba w pierwszej kolejności posprzątać a w drugiej uporządkować bo się na to co jest teraz patrzeć nie da !