Jaką pomoc Ukraińcom niosą raciborskie szkoły?
Jaka zorganizowana jest pomoc dla Ukrainy w raciborskich szkołach? Jak zbierane i gdzie przekazywane są dary dla Ukrainy? Na to pytania odpowiedziała wicedyrektor ZSO1 w Raciborzu, Grażyna Strózik oraz Roman Szczasny, jeden z opiekunów samorządu uczniowskiego. Materiał Roksany Paź.
Jak ZSO1 pomaga Ukrainie?
Szkoła wchodzi w kilka inicjatyw. Jedną z nich jest szeroko zakrojona akcja Samorządu Uczniowskiego, która jest skorelowana z Powiatem Raciborskim, czyli organem prowadzącym raciborskie szkoły ponadpodstawowe.
Szkoła organizuje zbiórkę darów. Polega ona na gromadzeniu dóbr takich jak: suche artykuły spożywcze oraz artykuły chemii gospodarczej. Dodatkowo placówka prowadzi akcję wspierania młodych ludzi, którzy mają potrzebę porozmawiać o tragedii, która dzieje się w Ukrainie. Działanie realizowane jest poprzez zajęcia wychowawcze oraz spotkania z pedagogiem i psychologiem szkolnym. To akcja mająca na celu radzenie sobie z wojenną traumą i jest przeznaczona dla uczniów ZSO1.
Kuratorium Oświaty prowadzi natomiast inicjatywę polegającą na budowaniu bazy danych, nauczycieli znających język rosyjski, aby wspierać osoby z Ukrainy, dla których niezbędna jest komunikacja z urzędami, szkołami i innymi instytucjami w naszym kraju.
Nie można być obojętnym
Razem można więcej
Szkoła powita ucznia
Zbiórka dóbr dla Ukrainy została ogłoszona na stronie szkoły w czwartek. Uczniowie bardzo życzliwie odpowiedzieli na apel SU, bo zebrano sporo produktów, a to dopiero pierwszy dzień akcji.
- Znamy zaangażowanie naszej młodzieży i wierzymy, że odzew będzie jeszcze większy - podkreślają w placówce.
Od poniedziałku Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu powita pierwszego ucznia z Ukrainy. - Na pewno przyjmiemy go serdecznie, chcemy, żeby atmosfera naszego liceum pozwoliła mu znaleźć tu spokój i jakoś złagodzić trudne i pewnie bolesne chwile związane z rodziną, ojczyzną, wojną - podkreśla wicedyrektor Strózik.