Uczniowie CKZiU nr 1 będą mieć praktyki na Teneryfie i Cyprze
Szkoła pozyskała już ponad 700 tys. euro na zagraniczne staże i praktyki zawodowe uczniów oraz budowanie kompetencji zawodowych nauczycieli.
Niebagatelna kwota 733 415,00 euro to bilans funduszy pozyskanych z Unii Europejskiej* na zagraniczne praktyki i szkolenia zawodowe uczniów i nauczycieli CKZiU nr 1 w Raciborzu „Budowlanka – Gastronomik” w ciągu ostatnich 6 lat. Szkoła zrealizowała dotychczas siedem projektów, w których wzięło udział łącznie 255 uczniów i 28 nauczycieli. Były to zagraniczne staże i szkolenia w tak egzotycznych miejscach jak Hiszpania, Portugalia, Wielka Brytania, Sycylia i Teneryfa, a w planie na bieżący rok – Teneryfa i Cypr.
Tę wyjątkową okazję do zagranicznych staży mieli uczniowie kształcący się w zawodach technik analityk, architektury krajobrazu, technik budownictwa, technik hotelarstwa, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik usług fryzjerskich oraz nauczyciele przedmiotów zawodowych.
A wrażenia? Spytaliśmy uczniów, którzy wrócili z miesięcznych praktyk zagranicznych, dlaczego zdecydowali się na wyjazd i jakie są ich zdaniem korzyści z uczestnictwa w projekcie.
- Julian: wziąłem udział w stażu za granicą, ponieważ chciałem doskonalić swoje umiejętności językowe i zawodowe w obcym środowisku oraz poznać zagraniczny rynek pracy.
- Adrian: oprócz możliwości poznania zawodu w obcym kraju i szlifowania języka, poznajemy kulturę w najlepszy możliwy sposób.
- Wiktora: byłam ciekawa jak wygląda praca w tak prestiżowym hotelu w Londynie.
- Kamil: Udział w projekcie jest bardzo ciekawym doświadczeniem i daje szansę na lepsze perspektywy znalezienia pracy w przyszłości.
- Paulina: Chętnie pojechałabym raz jeszcze, niesamowici ludzie, życzliwa atmosfera i piękne widoki.
- Jessica: To była przygoda życia.
- Słowa młodych ludzi to najlepsza rekomendacja i motywacja do dalszych działań – tak podsumowują swoje działania koordynatorki projektów z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu.
„Z nowymi kompetencjami w przyszłość zawodową – CKZiU nr 1 w Raciborzu” - to najnowszy projekt, na który szkoła pozyskała środki z Unii Europejskiej.
Gdy tylko sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli, z zastosowaniem wszelkich środków ostrożności uczniowie klas trzecich w 4-letnim cyklu kształcenia w zawodach: technik agrobiznesu, technik budownictwa, technik architektury krajobrazu, wyjadą w maju 2022 roku na miesięczne staże, by zdobywać doświadczenie zawodowe na Cyprze, a nauczyciele wyjadą na pięciodniowe szkolenie typu job shadowing (przyglądanie się pracy na poszczególnych stanowiskach pracy).
Wyjazd na zagraniczne praktyki pozwolą uczniom zdobyć cenne kompetencje zawodowe, porównać metody pracy w kraju i za granicą, zetknąć się z nowymi technologiami i metodami pracy, a także poznać nowy kraj, jego kulturę i rozwinąć umiejętności językowe.
Udział nauczycieli w projekcie ma na celu podniesienie ich kompetencji zawodowych oraz zdobycie doświadczenia z zakresu edukacji zawodowej w innym kraju.
Każdy wyjazd na staże zagraniczne poprzedzony jest przygotowaniem pedagogiczno-językowo-kulturowym. Uczestnicy biorą udział w przygotowującym kursie języka kraju stażu, angielskiego a także przygotowaniu psychologiczno-pedagogicznym mającym pomóc w odnalezieniu się w obcej kulturze. Na spotkaniu z przedstawicielami Policji poruszane są zagadnienia bezpieczeństwa podczas pobytu poza granicami Polski.
Zdobyte przez uczniów i nauczycieli kompetencje są potwierdzane odpowiednimi certyfikatami.
Uczestnicy nie ponoszą żadnych kosztów finansowych w związku z udziałem w projekcie, mają zapewniony przelot, zakwaterowanie, wyżywienie, dodatkowe ubezpieczenie, kieszonkowe i szereg działań kulturalnych, które są pokrywane ze środków Unii Europejskiej.
Zapraszamy do poznania historii zagranicznych praktyk realizowanych w CKZiU nr 1 w Raciborzu. Na stronie Centrum http://www.ckziu1raciborz.idsl.pl w zakładce Programy Unijne – ERASMUS można m.in. zobaczyć fotorelacje z wcześniejszych mobilności i zapoznać się z produktami projektu.
* W ramach programu Erasmus+ i PO WER.
źródło: CKZiU nr 1 w Raciborzu, oprac. ż