Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wykład Beno Benczewa w bibliotece [relacja]

"Żołnierze Wyklęci w Raciborzu. Zarys problematyki" to wykład który wygłosił w raciborskiej bibliotece Beno Benczew. Temat powojennej konspiracji na terenie raciborszczyzny znalazł się w centrum tegorocznych obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Wykład Beno Benczewa w bibliotece [relacja]
Wykład Beno Benczewa w bibliotece. Fot. MiPBP w Raciborzu

Raciborskie struktury konspiracyjne były w czasie wojny oparte na mniejszości polskiej. Podlegały inspektoratowi rybnickiemu AK – obwód zewnętrzny Racibórz był dowodzony przez Serafina Myśliwca, pseudonim „Krwawnik”. W listopadzie 1945 roku Racibórz stał się areną obławy na żołnierzy NSZ z powiatu bocheńskiego pod dowództwem Bolesława Wróbla. Oddział Wróbla (pseudonim „Orzeł”) przeprowadził akcje na młyn w Rydułtowach, podczas oblężenia przez UB lokalu w którym ukryli się żołnierze doszło do dramatycznych wydarzeń – Bolesław Wróbel oddał śmiertelne strzały do łączniczki oddziału, Antoniny Wróbel.

Ważnym miejscem na mapie powojennych represji było raciborskie więziennie. Panowały w nim nieludzkie warunki, przypominające sowieckie kolonie karne. Wśród osadzonych dominowali oskarżani o zbrodnie hitlerowskie, funkcję naczelnika sprawował m.in. Salomon Morel – niesławny naczelnik obozu Zgoda w Świętochłowicach. Brutalne traktowanie zarówno ze strony hitlerowców jak i personelu więziennego było codziennością więźniów politycznych. Tych, którzy nie wytrzymywali ciężkich tortur grzebano w zbiorowych lub pojedynczych grobach na tyłach cmentarza Jeruzalem. W 2020 roku Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN prowadziło prace poszukiwawcze szczątków ofiar komunizmu, straconych oraz zmarłych w raciborskim więzieniu w latach 1947–1952.

Beno Benczew zakończył swój wykład wierszem Zbigniewa Herberta „Guziki”:

Tylko guziki nieugięte

przetrwały śmierć świadkowie zbrodni

z głębin wychodzą na powierzchnię

jedyny pomnik na ich grobie (…)

Beno Benczew – pracownik Archiwum IPN w Katowicach. Regionalista, magister historii. Specjalizuje się w tematyce historii lokalnej ziemi raciborskiej w XX wieku. Autor bloga www. ratibor-raciborz.blogspot.com.

Wykład był częścią obchodów programu „Raciborski Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.

źródło: MiPBP w Raciborzu

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].