Możliwości stosowania pomp membranowych
Pompy membranowe, dzięki swojej specyficznej konstrukcji, znajdują zastosowanie w wielu instalacjach przemysłowych. Ich zasada działania narzuca jednak także pewne ograniczenia i może wymuszać zmianę projektu ciągu transportowego. Gdzie i w jaki sposób można wykorzystać pompy membranowe?
Pompy membranowe w strefach zagrożonych wybuchem
Cechą specyficzną pomp membranowych jest to, że transportowane medium w żadnym punkcie nie ma kontaktu ze źródłem zasilania, a dzięki przemyślanym projektom minimalizuje się ryzyko takiego kontaktu nawet w przypadku awarii o znacznym zasięgu. W obrębie samej pompy nie dochodzi do intensywnego tarcia, które mogłoby podnosić temperaturę, co jej dodatkowym atutem. Pompy membranowe mogą więc być stosowane również w transporcie mediów potencjalnie niebezpiecznych, co jest tym łatwiejsze, że membrany mogą być wykonane między innymi z teflonu, którego praktycznie zerowy potencjał reakcyjny stanowi istotną zaletę.
Zastosowanie pomp membranowych w transporcie mediów zawierających ciała stałe
Sama konstrukcja pompy membranowej nie ogranicza transportu mediów zawierających ciała stałe. W tym kontekście konieczne jest jednak spojrzenie nie tylko na samą pompę, ale także na konstrukcję zaworów zainstalowanych w ciągu transportowym. Potencjalnie można zastosować pompę tego typu to transportu zawiesiny z cząstkami stałymi i wymiarach dochodzących nawet do 50 mm, przy czym w tym przypadku należy brać również pod uwagę prędkość przepływu, jako że pęd takich obiektów zawieszonych może uszkadzać niektóre typy pomp. Zdecydowanie mniej problematyczne jest tłoczenie płynów zawierających drobiny o średnicy rzędu 2-5 milimetrów.
Ograniczenia w stosowaniu pomp membranowych
Najpoważniejszym ograniczeniem wynikającym z charakterystyki konstrukcyjnej pompy membranowej jest wymuszenie przepływu pulsacyjnego. W niektórych instalacjach nie jest to problemem, jednak w wielu przypadkach proces technologiczny wymaga, aby podaż medium utrzymywała się stale na takim samym poziomie. Obniżenie amplitudy pulsacji jest możliwe dzięki zastosowaniu pompy w parze z odpowiednim tłumikiem. Tego typu urządzenia mają zwykle dość prostą konstrukcję i użyte w sposób prawidłowy mogą ograniczać pulsację nawet w ponad 70%. Instalacja może się jednak stać wówczas bardziej wrażliwa na oddziaływanie z ciałami stałymi zawieszonymi w medium.
Specjalne gałęzie przemysłu
Pompy membranowe zasilane pneumatycznie, z odpowiednią wykładziną i biernymi chemicznie membranami spełniają normy opracowane z myślą o przemyśle higienicznym, chemicznym i farmaceutycznym. W niektórych instalacjach przemysłowych w tej branży stanowią preferowane lub wręcz jedyne możliwe do zastosowania rozwiązanie.
Prosta budowa, niewielka ilość elementów wymiennych, a także możliwość pracy na sucho oraz możliwość samozasysania z kolei czynią pompy membranowe urządzeniami odpornymi na awarie, dzięki czemu można je stosować również tam, gdzie ryzyko uszkodzenia instalacji jest wysokie albo oznaczałoby konieczność przedłużonego przestoju w pracy.
Materiał zewnętrzny