Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kafle piecowe nawet ze średniowiecza na wystawie w Muzeum

Kafle w dużym wyborze, pochodzą ze zbiorów placówki. Rzemiosło zamieniono tu w sztukę, a piękne eksponaty - warte obejrzenia - będą prezentowane w Muzeum do maja.

Kafle piecowe nawet ze średniowiecza na wystawie w Muzeum

Materiał wideo:

Obfite zbiory w posiadaniu Muzeum w Raciborzu są efektem licznych badań archeologicznych. Te prowadzone są w mieście od późnych lat 80. ubiegłego wieku. W ocenie szefa Muzeum Romualda Turakiewicza było ich i nadal jest ich znacznie więcej niż w okolicznych miasta.

- Dlaczego? Bo nasze miasto w średniowieczu miało zupełnie inną rolę niż dziś - Racibórz był potęgą, miastem książęcym, na owe czasy bardzo zaludnionym - 3 tysiące mieszkańców w średniowieczu to była metropolia. Dlatego tych zabytków mamy dużo, wysokiej rangi - tłumaczy R. Turakiewicz.

Marcin Rezner miejscowy archeolog mówił Nowinom, że kafle pochodzą z różnych okresów - na wystawie można obejrzeć egzemplarze od gotyckich, po renesansowe i eksponaty z przełomu XIX i XX wieku. Wszystkie pochodzą z działów Archeologii, Historii Sztuki i Rzemiosła.

Zdaniem Reznera najcenniejsze są kafle gotyckie, odnalezione na terenie Zamku Piastowskiego. - Jest ich duży zbiór, niestety nie wszystkie są całe. Większość z nich udało się zrekonstruować, część kafli ma bogatą ornamentykę - stwierdził archeolog.

- Mamy tu małe dzieła sztuki z bardzo różną ikonografią: symboliczną, geometryczną, są w niej także sceny z życia dworskiego, herby, postaci historyczne czy sceny religijne - podsumował Marcin Rezner.

Wiktoria Stangret kierująca działem archeologicznym Muzeum wygłosiła prelekcję poprzedzającą otwarcie wystawy.

Mówiła m.in., że dzięki ikonografii na kaflach można poznać życie codzienne raciborzan z czasów przeszłych, ich wyznanie religijne, poglądy polityczne, czy zobaczyć ówczesną modę.

Pokazała na zdjęciach piec secesyjny z piwiarni przy ul. Rybnickiej, do niedawna jeszcze tam funkcjonującej. Ogrzewał wnętrze lokalu i był dla piwiarni wykonany. Znalazła się na nim scenka rodzajowa - dwaj mężczyźni, mocno wstawieni piją piwo.

Piec znajduje się teraz w Muzeum, w drugim budynku na wystawie o browarnictwie.

W. Stangret zaprezentowała też reklamę producenta pieców - działającej w Raciborzu na Ostrogu firmy zduńskiej.

Ciekawe rozwiązanie jak dać drugie życie „kaflokowi” to przykład z mieszkania w budynku przy ul. Wojska Polskiego, gdzie stary piec z wkładem kominkowym wciąż grzeje.

- Poczułem się staro, słuchając tej prelekcji, bo ja pamiętam karczmę u Millera z tym secesyjnym piecem. Chodziłem tak z kolegami w czasach licealnych - śmiał się dyrektor Turakiewicz.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].