Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ponad stu Ukraińców przyszło zapisać się na lekcje polskiego do Powiatowego Centrum Sportu

Taki jest moment historii, takie jest wyzwanie czasu, takie jest zapotrzebowanie, co widać po frekwencji - mówił nam w PCS jego szef Robert Myśliwy. Z inicjatywą nauczania uchodźców wyszła jego żona Magdalena. Zajęcia ruszają w przyszłym tygodniu. Nauczyciele są wolontariuszami.

Ponad stu Ukraińców przyszło zapisać się na lekcje polskiego do Powiatowego Centrum Sportu
Magdalena Myśliwy wymyśliła kurs dla Ukraińców, skrzyknęła polonistów i zajęcia ruszą w PCS

Grażyna Strózik wicedyrektor ZSO nr 1 w Raciborzu powiedziała, że odzew na apel Magdaleny Myśliwy był natychmiastowy. - Jeszcze nie wiemy, jak sobie z tym poradzimy. Dzielimy zebranych na grupy wiekowe i na pierwszych zajęciach rozpoznamy temat. Niektórzy z naszych "uczniów" są osłuchani z językiem polskim, będzie im łatwiej zacząć - uważa G. Strózik.

Gdzie będą odbywać się zajęcia? - Na ten moment w PCS, żeby można było zaopiekować się dziećmi uczących się rodziców. Gdyby w trakcie naszego projektu przybywało chętnych, to postaramy się to rozsądnie rozplanować - zapowiada wicedyrektor liceum przy Kasprowicza.

Jej zdaniem to gramatyka może być najtrudniejsza dla uczestników kursu, ale na początek nauczyciele skupią się na poziomie komunikacyjnym w nauce języka. - Wiemy, że wielu z tych ludzi nastawia się na krótkotrwały pobyt w Polsce. Oni być może nie będą się tak angażować, nie będą czuli presji do nauczenia się języka, ale czas pokaże, jakie będą realne potrzeby - podsumowuje Strózik.

Zajęcia odbywać się będą 2 razy w tygodniu, każde potrwają po 2 godziny. Start w przyszłym tygodniu, do dyspozycji będą 2 sale multimedialne. Grupy mają być 15-osobowe. W każdej z grup będą dwie polonistki.

Dyrektor PCS Robert Myśliwy zauważa, że taki jest moment historii, takie jest wyzwanie czasu, takie jest zapotrzebowanie co widać po frekwencji, aby organizować kurs języka polskiego. - Na nasz kurs zapisało się ponad 100 osób, a to jest taka pierwsza fala uchodźców wojennych. Z pewnością nauka języka jest dla nich niezbędna. Nie wszyscy pochodzą z rejonów pogranicza, zachodniej Ukrainy, gdzie jest spora diaspora polska i ludzie są osłuchani z językiem polskim, coś jak my z językiem czeskim. Tutaj są przybysze z terenów, gdzie toczy się wojna i bariera językowa rośnie im dalej na wschód. Chcemy ułatwić nowym mieszkańcom Raciborza i powiatu poruszanie się w po „świecie” urzędów, ośrodków zdrowia, sklepów, szkół, rozmów o pracę - wyjaśnia szef placówki.

Zapowiada, że zajęcia będą prowadzone według programu ministerialnego. - To oddolna inicjatywa wynikła z rozmów z Ukraińcami, którzy ostatnio do nas dojechali. Kurs jest bezpłatny, może potrwać nawet do końca roku, a prowadzący to wolontariusze - stwierdza Myśliwy.

- Podzwoniliśmy z żoną po znajomych, zebrała się liczna grupa chętnych, dzielą się swoją wiedzą i czasem wolnym - dodaje.

Ponieważ większość uciekinierów z terenu wojny to kobiety i dzieci, w PCS podeszli do tematu kompleksowo i zapewniają uczącym się opiekę nad dziećmi. Dla nich przygotowano gry i zabawy z elementami nauki języka.

- Wszyscy się uczymy. Postaramy się, żeby nauka była dla nich przyswajalna, żeby ułatwić im poruszanie się w codzienności. Sytuacja jest, jaka jest, trzeba jej sprostać. Część osób już troszkę mówi po polsku, więc różne będą poziomy znajomości języka. Trzeba zacząć od alfabetu; żeby potrafili przeczytać polskie napisy - słyszymy od Anny Grzeszczuk z Zespołu Szkół Ekonomicznych.

Magdalena Myśliwy przyznaje, że wszystko zaczęło się po ludzku: wyobraziłam sobie, jakbym się czuła, trafiając do miejsca, którego nie znam, nie znam tutejszego języka; za bardzo ważne uznałam, że znając podstawy języka, uchodźcy zyskają pewien stopień swobody funkcjonowania u nas.

Myśliwy jest nauczycielem języka polskiego z przygotowaniem do uczenia obcokrajowców. Udało się skrzyknąć środowisko polonistów, żeby pomóc ludziom. Nikt się nie spodziewał, że tak potoczą się nasze losy. - Od czego zacznę? Od przywitania i małymi krokami pójdziemy do przodu - podsumowuje Magdalena Myśliwy.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Goool (83.26. * .73) 12.03.2022 17:14
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Super inicjatywa