Caritas Katowice: Ponad 1,5 mln zł z puszek na pomoc Ukrainie
Katowicki oddział Caritas podsumował zbiórkę pieniężną na pomoc Ukrainie. To jednak niejedyna forma pomocy zorganizowana przez tę organizację.
Na konto Caritas Katowice spłynęły już pieniądze ze zbiórek do puszek zorganizowanych w ostatnią niedzielę lutego i Środę Popielcową w parafiach na terenie archidiecezji katowickiej. Wierni na pomoc Ukrainie przekazali 1 mln 650 tys. zł.
Na zbiórce pieniędzy Caritas Katowice jednak nie poprzestaje. Organizacja prowadzi magazyn żywności i innych niezbędnych produktów, które wydawane są dla uchodźców. Przyjmowane są produkty o długim terminie przydatności, a także artykuły chemiczne i higieniczne. Caritas Katowice koordynuje również zakwaterowanie uchodźców w zgłoszonych kwaterach prywatnych i kościelnych.
- W domach rekolekcyjnych, a także w ośrodkach Caritasu przygotowano na chwilę obecną ponad 270 miejsc. Caritas koordynuje także zgłoszenia od osób prywatnych, które mają możliwości i chcą przyjąć Ukraińców. Dotychczas zarejestrowanych zostało ponad 100 takich miejsc dla około 400 osób. Rozlokowaniem konkretnych osób zajmuje się Śląski Urząd Wojewódzki – mówi ks. Łukasz Stawarz, dyrektor katowickiej Caritas.
Ponadto Caritas nadal przyjmuje zgłoszenia od osób mogących pomagać jako wolontariusze. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej w zakładce wolontariat. Organizacja włączyła się także w akcję Caritas Polska „Paczka dla Ukrainy”. W jej ramach osoby prywatne, Parafialne Zespoły Caritas, czy szkoły mogą przygotować paczki według listy wskazanej przez Caritas Polska z wyznaczonymi 35 produktami (do 18 kg), które zostaną wysłane transportami do Ukrainy.
Modlitwa za ofiary wojny i o jej zakończenie trwa nieustannie we wszystkich wspólnotach archidiecezji katowickiej. Krótko po wybuchu wojny w specjalnym komunikacie przesłanym do parafii abp Wiktor Skworc zaapelował o modlitwę w intencji pokoju za wschodnią granicą Polski. Szczególną formą tej modlitwy mają być suplikacje oraz modlitwa różańcowa. "Wezwanie o dar pokoju wypowiadane podczas modlitwy wiernych oraz śpiew Suplikacji na zakończenie każdej Mszy św. wzmocnijmy aktem indywidualnej, parafialnej i rodzinnej modlitwy różańcowej, która w miesiącach trwającej pandemii była skutecznym narzędziem działania Bożej łaski i źródłem nadziei" - czytamy w komunikacie metropolity katowickiego.