Aneta Skrzypek udowadnia: niepełnosprawna osoba też może odnieść sukces
Pełna pozytywnej energii, którą zaraża innych, potrafiąca cieszyć się z najdrobniejszych rzeczy, dająca nadzieję i swoim przykładem łamiąca stereotyp osoby niepełnosprawnej. Taka jest właśnie Jednooka Wojowniczka! Aneta Skrzypek po raz drugi była gościem raciborskiej biblioteki – tym razem na żywo.
Aneta Skrzypek, znana pod pseudonimem „Jednooka Wojowniczka”, to pochodząca ze Śląska mówczyni motywacyjna. W dzieciństwie uległa nieszczęśliwemu wypadkowi. Jej historia zatoczyła koło i dzięki swoim doświadczeniom teraz pomaga innym. Jest autorką książki „Jednooka Wojowniczka”, która odpowiada na najczęstsze pytania zadawane przez rodziców dzieci związanych z tematem niepełnosprawności.
Na spotkanie zorganizowane w bibliotece zaproszeni zostali uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Raciborzu. Podczas spotkania usłyszeli, jak ważne jest uświadamianie sobie, że niepełnosprawność czy jakakolwiek „inność” np. w wyglądzie zewnętrznym, nie może być powodem wykluczania ani smutku. Jednooka Wojowniczka przedstawiła zgromadzonym przykłady osób, które pomimo własnej niepełnosprawności osiągnęły sukces, a przez to pomogły również jej zaakceptować swoją niepełnosprawność oraz dały siłę do wspierania innych. Najpierw uczestnicy poznali postać Nicka Vujicica - australijskiego mówcy motywacyjnego urodzonego z rzadką chorobą znaną jako zespół tetra-amelia, czyli całkowitym wrodzonym brakiem kończyn. Następnie Aneta Skrzypek przedstawiła Madeline Stuart – modelkę z zespołem Downa i Łukasza Krasonia - pierwszego niepełnosprawnego trenera rozwoju osobistego w Polsce. Sporo uwagi poświęciła także tematowi samoakceptacji, która przebiega przez „uśmiechanie się do siebie” oraz afirmację codziennego życia.
Uczestnicy spotkania bardzo entuzjastycznie zareagowali na wizytę Jednookiej Wojowniczki. Chętnie wchodzili w interakcję oraz zadawali pytania. Po spotkaniu wszyscy z uśmiechem ustawili się do wspólnego zdjęcia.
Wydarzenie zorganizowano w ramach projektu „Biblioteka bez barier” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.
źródło: MiPBP w Raciborzu