Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Idzie wiosna, więc w Rybniku palą trawy. Magistrat ostrzega: "to karalne!"

Robi się ciepło, a zima powoli idzie w zapomnienie. Prawdopodobnie z tego powodu do rybnickiej policji i straży pożarnej napływają pierwsze zgłoszenia dotyczące palenia traw.

Idzie wiosna, więc w Rybniku palą trawy. Magistrat ostrzega: "to karalne!"
Palenie trawy jest skrajnie niebezpieczne i nieodpowiedzialne. Zdjęcie poglądowe, Unsplash

Średniowieczne praktyki w XXI wieku

Palenie trawy to "metoda" znana ludzkości od zarania dziejów. Polegała na "oczyszczaniu" pól przy pomocy ognia. Zwykle stosowano ją na zaniedbanych terenach rolnych. Mogłoby się wydawać, że ten zwyczaj dawno poszedł w zapomnienie. Niestety, nie w Rybniku. 

Już od połowy lutego, rybnickie straże odnotowały ponad 10 przypadków palenia traw. Mimo tego, że od wielu lat wiadomo, że takie praktyki nie przynoszą korzyści, a sam czyn jest surowo karalny, "ekspertów" rolnictwa, którzy decydują się na palenie traw nie brakuje w całej Polsce, jak i również w Rybniku. 

Niestety, czas, w którym zima powoli przemija i zaczyna pojawiać się wiosna, choć powinien być miły i przyjemny, wielu osobom kojarzy się jedynie z metodą o wątpliwych, a wręcz zerowych korzyściach dla uprawy ziemi. 

Dlaczego palenie trawy jest skrajnie niebezpieczne?

Palenie trawy wiąże się nie tylko z ryzykiem pożaru, który jest niebezpieczny dla naszego życia i zdrowia. Takie praktyki skrajnie zanieczyszczają środowisko, a związki chemiczne, takie jak azot, które wytwarzają się podczas palenia traw, są groźne dla naszego zdrowia. 

Czy to w ogóle ma sens?

Organizacje ekologiczne odpowiadają jednogłośnie: "nie!". Warto zaznaczyć, że zwykle podczas palenia pól, spala się tylko górna warstwa trawy i innej roślinności. Ogień, który rozprzestrzenia się podczas takiego palenia praktycznie nie oddziałuje na ziemię, która w okresie między zimą a wiosną jest zwykle mokra, a wręcz zamarznięta. Temperatura zazwyczaj nie przedostaje się głębiej, niż na 5cm ziemi. 

Co grozi osobom, które palą trawę?

Prócz społecznego potępienia? Wiele, w tym również więzienie. Jak podaje rybnicki magistrat na stronie Rybnik.eu:

Wypalania traw zakazują przepisy ustaw o ochronie przyrody i o lasach, a kodeks wykroczeń przewiduje za to karę nagany, aresztu lub grzywny, której wysokość może wynieść 5-20 tys. zł. Co więcej, jeśli w wyniku podpalenia dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie na wiele osób albo zniszczenia mienia dużych rozmiarów, sprawca podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

Warto zastanowić się dwa razy, zanim komuś przyjdzie do głowy to, by palić trawę. 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].