W święto PWSZ w Raciborzu przypomniano, że uczelnia obchodzi swoje 20-lecie
Co roku w 3 tygodniu semestru letniego wspomina się w Raciborzu moment założenia PWSZ. W 2022 przypadł on 16 marca. - Startowaliśmy z 3 kierunkami, dziś mamy ich 14 - mówił rektor Paweł Strózik. Pamiętająca tę historię posłanka Gabriela Lenartowicz mówiła o tradycjach uczelni, sięgających jeszcze dawniej.
Liderka raciborskiej Platformy Obywatelskiej zaznaczyła, że towarzyszyła narodzinom PWSZ i wspiera oraz śledzi jej rozwój.
- Tradycje pomaturalnego kształcenia sięgają tu dawniej, a wiążą się z historycznym wymiarem tego budynku i emanacją polskości w Raciborzu - zaznaczyła w swojej przemowie wygłoszonej w PWSZ 16 marca przy okazji otwarcia Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej.
Jako mieszkankę ziemi raciborskiej cieszy ją to, co buduje jej potencjał, a PWSZ wpisuje się w to zadanie. W sposób trwały i nowoczesny pokazuje oblicze Raciborszczyzny nie tylko jako edukacyjne, ale i innowacyjne.
Koleżanki z liceum
- Ten dobry obraz tworzy też edukacja medyczna. Ja mam osobiste relacje i wspomnienia. Bo choć dziś to szczebel kształcenia wyższego, to ona zawsze była wpisana w historię Raciborza. W liceum dla pielęgniarek miałam wiele koleżanek i mieliśmy wtedy świadomość, jak elitarne jest tam kształcenie, na poziomie dużo wyższym niż licealnym - kontynuowała G. Lenartowicz.
Dodała, że z podziwem patrzyła z koleżankami na etos i poświęcenie licealistek, na szare mundurki z białymi kołnierzami i czepki, które napawały je dumą. - Słuchałyśmy opowieści mrożących krew w żyłach, jak ćwiczyły na sobie podawanie zastrzyków domięśniowych czy dożylnych. Dziś, w nowym centrum widać jak świat poszedł z postępem - podkreśliła.
Aktualnie chodzi o efektywny i praktyczny wymiar wiedzy, bo w nowym centrum uczy się praktycznie tej zaawansowanej wiedzy.
Pomoc z Unii
Lenartowicz wspomniała, że Polska, będąc w Unii Europejskiej, może korzystać ze środków pomocowych. - To nie tylko pieniądze, ale nośnik nowych technologii i wiedzy - stwierdziła.
Rektor Paweł Strózik wspomniał, że kampus uczelni wymaga modernizacji, a uczelnia chce stale poprawiać i rozwijać bazę dydaktyczną. Planuje termomodernizację jej budynków, a także nowe zagospodarowanie parkingu i terenów zielonych.
Lenartowicz oznajmiła, że wartym uwagi kierunkiem starań o sfinansowanie tych planów będzie unijna strategia renowacji, która umożliwi w nowej perspektywie poprawę efektywności energetycznej budynków, jak zaznaczyła - na ogromną skalę, przy zastosowywaniu źródeł nowoczesnej energii.
Posłanka życzyła akademikom myślenia o sobie z uważnością i nastawieniem na współpracę. - Żebyśmy potrafili się wspierać w wymiarze, w obliczu wojny po sąsiedzku, także uczuciowym- podsumowała.
Ludzie
Poseł na Sejm RP