Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Marznie we własnym domu, choć zainstalował pompę ciepła. Czuje się oszukany przez gminę Lyski

Leszek Marczyk z Dzimierza zgłosił się do nas z problemem, który dotyczy zainstalowanej na jego nieruchomości pompy ciepła. Urządzenie nie spełnia swojego zadania mimo tego, że mężczyzna wydał na nie grube pieniądze.

Marznie we własnym domu, choć zainstalował pompę ciepła. Czuje się oszukany przez gminę Lyski
To właśnie pan Leszek oraz pompa ciepła, która sprawiła mu tyle problemów

Wszystko poszło nie tak

Pan Leszek wziął udział w unijnym projekcie  "Odnawialne źródła energii poprawą jakości środowiska naturalnego na terenie Gmin Partnerskich: Tarnowskie Góry, Gaszowice, Jejkowice, Lyski, Krupski Młyn, Kuźnia Raciborska, Nędza, Lelów, Psary, Sośnicowice, Tworóg", który zapewnił mu dofinansowanie na instalację pompy ciepła.

Mieszkaniec Dzimierza podkreśla, że chciał dobrze. Zdecydował się na pompę ciepła ze względu na ekologię, nie chciał palić w kopciuchu. Teraz jednak otwarcie przyznaje, że żałuje. Pompa nie działa tak, jak powinna. W jego domu jest zwyczajnie zimno. Faktycznie, gdy spotkaliśmy się z panem Leszkiem, by omówić problem, termometr stojący na blacie wskazywał 16 stopni. Mężczyzna wspomniał również, że musi dogrzewać dom piecykami elektrycznymi, przez co jego rachunki są ogromne.

Zawinił audytor

Leszek Marczyk jest zdania, że źródłem problemu był audyt wykonany przez firmę zewnętrzną Semper Power. Specjalista dobrał wtedy pompę ciepła o mocy na poziomie 8,1 kW, ale ta nie jest w stanie odpowiednio ogrzać domu pana Leszka. Moc powinna być wyższa.

Pan Leszek mieszka w niewielkim domu w Dzimierzu razem z małżonką. Cała ta sytuacja jest dla nich niezwykle stresująca, kosztowna i czasochłonna. Małżonkowie kontaktują się z gminą, prawnikami, dogrzewają dom na tyle, na ile mogą i starają się nagłośnić sprawę. 

Poszkodowany podkreśla jednak, że kontakt z gminą Lyski jest w znacznym stopniu utrudniony, na wszelkie odpowiedzi czeka się niezwykle długo.

My również postanowiliśmy skontaktować się z urzędem gminy, by poznać ich punkt widzenia. Na odpowiedź musieliśmy czekać kilka tygodni, ale jak podkreśla Krzysztof Miera, Kierownik Referatu Rozwoju Urzędu Gminy Lyski, było to spowodowane problemami kadrowymi związanymi z pandemią. 

Gmina robi, co może

Krzysztof Miera tłumaczy, że projekt, w którym wziął udział pan Leszek, został złożony do dofinansowania w 2018 roku w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2013 – 2020. W ramach wspomnianego projektu, każdy mógł aplikować o instalację fotowoltaiczną, kolektory słoneczne, pompę ciepła co i cwu, pompę ciepła cwu oraz kocioł na biomasę, a wsparciem objęto 300 nieruchomości na terenie Gminy Lyski. 

Podkreślił również, że jest to program parasolowy, to znaczy, że gmina w imieniu mieszkańców organizuje przetarg, wyłania wykonawcę, przeprowadza rozliczenia, jest właścicielem instalacji przez 5 lat od daty zakończenia realizacji projektu, zapewnia ubezpieczenie sprzętu, przeglądy gwarancyjne i serwis.

– Odróżnia to nasz projekt od projektów grantowych, w których to mieszkaniec na własne ryzyko wyłania Wykonawcę, płaci za zrealizowane prace  w całości, stara się o refundację, ubezpiecza sprzęt itp. W ramach naszego projektu wymianie podlegało tylko źródło ciepła bez ingerencji w instalację elektryczną czy też centralnego ogrzewania. Warunkiem przystąpienia do naszego projektu było przedstawienie opracowania sytuacyjno – technicznego, w którym było określone zapotrzebowanie budynku na daną moc – cieplną czy też elektryczną. Na tej podstawie nasz koordynator – firma zewnętrzna Semper Power – dobierała moc urządzeń i uzgadniała z nami listę uczestników projektu. Każda z gmin wysyłała taką listę do Lidera projektu i w ten sposób powstała zbiorcza lista i wniosek o dofinansowanie na kwotę 67 mln złotych. W przypadku wspomnianego Mieszkańca dla jego domu zgodnie z przedstawioną dokumentacją minimalna moc pompy wynosi 8,6 kW (stan na 2018 r.) – informuje Krzysztof Miera – po przeprowadzonej procedurze przetargowej wybrano Wykonawcę zadania firmę FlexiPower Group, z którą podpisano stosowną umowę w kwietniu 2021 r. Jest to zamówienie w formule „zaprojektuj i wybuduj”, zgodnie z którym Wykonawca musi opracować stosowną dokumentację projektową i na jej podstawie zabudować daną instalację. Wykonawca był również zobowiązany do aktualizacji opracowań technicznych z 2018 roku, gdyż mogły one ulec mniejszej czy też większej dezaktualizacji. Firma zaproponowała instalacje firmy Galmet – pompy ciepła Airmax2 GT – podkreśla. 

Pan Leszek nie otrzymał jednak pompy o mocy 8,6 kW, a 8,1 kW, ponieważ jak się okazało, ocieplił swoje poddasze wełną o grubości 20 cm, co spowodowało obniżenie zapotrzebowania cieplnego budynku. Audytor dobrał więc moc urządzenia na poziomie 8,1 kW (oznaczenie producenta Airmax 9 GT). Właśnie taka pompa została też zainstalowana u pana Leszka.

W tym momencie Krzysztof Miera zwraca uwagę na dwie sprawy:

– Po pierwsze bardzo ważną rzeczą w przypadku pomp jest jej odpowiedni dobór tj. ważne jest aby nie przewymiarować zbyt mocno urządzenia. Po drugie obie pompy mają bardzo podobną konstrukcję, zarówno 9GT jak i 11 GT mają taką sam moc grzałek wspomagających (tj. 7 kW) oraz zasilanie na wyjściu (maksymalnie 57 stopni Celsjusza). Założeniem projektowym była wymiana źródła ciepła, natomiast dalsza część instalacji centralnego ogrzewania jest po stronie mieszkańca. Ze swej strony zwracaliśmy wykonawcy kilkakrotnie uwagę (pisemnie i mailowo) na kwestię ogrzewania budynku wspomnianego mieszkańca, z którym zresztą pozostajemy w ciągłym kontakcie. Nadto zleciliśmy wykwalifikowanemu zewnętrznemu instalatorowi przeprowadzenie wizji i monitoringu całej instalacji, czego efektem ma być opinia, na podstawie której będzie można dopiero stwierdzić z czego wynikają problemy z ogrzewaniem przedmiotowego budynku oraz czy i w jaki sposób można im zaradzić – tłumaczy Kierownik Referatu Rozwoju Urzędu Gminy Lyski. 

Krzysztof Miera podkreśla, że gmina cały czas stara się pomóc mieszkańcowi z Dzimierza i jest z nim w stałym kontakcie. 

Ostatnim krokiem w wyjaśnieniu całej sytuacji była opinia niezależnego fachowca. Z tego co nam wiadomo, audyt z jego udziałem się odbył, ale nigdy nie otrzymaliśmym dokumentu, który byłby realnym dowodem na słowa eksperta o pompie ciepła w domu pana Leszka Marczyka, choć w tej sprawie kontaktowaliśmy się z gminą od lutego.

12 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~szpryca (46.134. * .100) 22.03.2022 12:07
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

ludzie krakuła !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! przeczytajcie tekst kurła nowiny nie kłami
"Pan Leszek nie otrzymał jednak pompy o mocy 8,6 kW, a 8,1 kW, ponieważ jak się okazało, ocieplił swoje poddasze wełną o grubości 20 cm, co spowodowało obniżenie zapotrzebowania cieplnego budynku. Audytor dobrał więc moc urządzenia na poziomie 8,1 kW (oznaczenie producenta Airmax 9 GT). Właśnie taka pompa została też zainstalowana u pana Leszka."

"Audytor dobrał więc moc urządzenia na poziomie 8,1 kW"

kim była ta osoba ????

audytor co dobrała moc urządzenia ?

a wy tu gminę oskarżacie !!!!!!! kurła to sprawa do sądu !!!!!

~Juuuhhhhuuu (107.189. * .84) 21.03.2022 15:59
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

A ja chciałem zaznaczyć że w tym roku nie było zimy. Może za rok też nie będzie.
Należy się cieszyć 15 stopni i narzeka, co mają mówić np bezdomni w namiocie.

~Ghvb (46.134. * .56) 19.03.2022 22:09
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Nie znajomość technologii tych urządzeń ich działania i wydajności. Ludzie sie nabieraja na niby małe zużycie prądu i za ciepło podobne jak przy kopciuchach bo i takie teorie też lecą. Przy domach starych grzejnikowych instalacjach niestety trzeba mieć drugie źródło ciepła szczególnie przy niskich temperaturach na zewnątrz.

~Ivi (78.10. * .218) 19.03.2022 21:19
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

To jakiś wał że wszystkie gminy wciskają Galmet. Miny polski a tak na prawdę chińczyk.

~As1978 (37.30. * .36) 19.03.2022 15:51
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

A sprawdził ktoś pompę obiegowa w tej instalacji? sprawdził czy są przepływy? Pompa ciepła pewnie robi co może pytanie jest o to czy ciepło rozprowadzane jest po budynku do odbiorników.

~Pieteo (185.56. * .164) 19.03.2022 15:23
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Jest na kanał na YouTube Pana z artykułu. Już pierwszy rzut oka na opisany dom widać że wymaga on 17-20 kw mocy a nie 7 , dodatkowo instalacja grzejnikowe gdzie cop leci na łeb na szyję to nie dziwne skąd rachunki i niewydolność instalacji

~Ale@Jaja (31.60. * .166) 19.03.2022 12:20
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Gmina znów zrobiła mieszkańców w h...., tak jak w gminie Bardo(dolnoślaskie).Wszystkim zainstalowali pompy ciepła 16kW jednego producenta F.... do domu 100m2 i 250m2.

~Ciepło@zimno (31.60. * .166) 19.03.2022 12:07
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Ha, ha sprzedają pompy do instalacji podłogowych w domach co grzali pieca.i myślą że będą mieli ciepło. A gdzie modernizacja ogrzewania na niskotemperaturowy system?

~Wiem (31.60. * .166) 19.03.2022 11:24
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

A czy ktoś zwrócił uwagę na temperaturę zasilania instalacji grzewczej? Jeśli temperatura przekracza 55C , to tylko PC wusokotemperaturowa np. Hitachi, Daikin

~Cała_prawda_całą_dobę (46.204. * .216) 19.03.2022 07:36
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Kicha (87.101. * .130) 19.03.2022 07:26
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Chyba zasada panującą w firmie to 'wincyj' montować, mniej myśleć. Można to wyliczyć albo znając ile klient spalał opału rocznie albo znając dokładnie zapotrzebowanie budynku jednak przy starych budynkach lepsza metoda jest wyliczenie mocy nowego urządzenia na podstawie zużytego opału i uwzględniając % sprawności energetycznej starego urządzenia. Możliwe że instalacja musiała by zostać zmieniona by urządzenie miało poprawnie ale jeśli jest to dom który ma mimo wszystko duże straty ciepła to tak małe urządzenie może mieć problem z uzyskaniem danej temperatury a współczynnik COP również zmienia się względem temperatury zewnętrznej. Producenci mają troszkę ułatwione zadanie z wciskaniem słabszych pomp - przyzwolenie wynikające ze strefy klimatycznej polski

~PatiCr (5.184. * .12) 19.03.2022 03:21
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Sprawdzając parametry wskazanego urządzenia na stronie producenta można zauważyć, iż moc grzewcza to 6,1/7,3 kW w zależności od parametru temperatury na zasilaniu, odpowiednio 35 lub 55 st. C.