Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W Rybniku powstał Grób Dzieci Utraconych. Może wywołać kontrowersje

Na cmentarzu komunalnym w Rybniku przy ul. Rudzkiej powstał ,,Grób Dzieci Utraconych”. To miejsce pochówku dzieci martwo urodzonych bądź poronionych we wczesnych etapach ciąży, których pochowania zrzekli się rodzice.

W Rybniku powstał Grób Dzieci Utraconych. Może wywołać kontrowersje

Pamięć Dzieci Utraconych

Kwestia pochówku dzieci martwo urodzonych bądź poronionych została w Rybniku uregulowana uchwałą Rady Miasta Rybnika w listopadzie 2020 roku.  Zgodnie z jej treścią, zadania w zakresie sprawienia pogrzebu dzieciom martwo urodzonym, bez względu na czas trwania ciąży, realizuje Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku na zgłoszenie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 (WSS nr 3) w Rybniku minimum trzy razy w roku.

Na pierwsze miejsce pochówku wyznaczono kwaterę XXI cmentarza komunalnego, gdzie spoczęły dzieci martwo urodzone w WSS nr 3 od 5 grudnia 2020 r. do 9 maja 2021 r. Następnie w kwaterze XIII wyznaczono miejsce na powstanie grobu-pomnika Dzieci Utraconych. Kilka dni temu grobowiec został ukończony. 

Pomnik powstawał w dwóch etapach. Pierwszy, który został ukończony w grudniu 2021 roku, obejmował wykonanie projektu wykonawczego rzeźby i nagrobka, montaż okleiny ścian grobowca i płyt wierzchnich pomnika oraz wykonanie obrzeża.  

Nagrobek został wykonany przez firmę Kamieniarstwo s.c. Roman i Mateusz Szczotok z Pszczyny. Pierwotny szkic oraz rzeźba przedstawiającą dziecko  trzymane (otulone)  w dłoniach, została wykonana z polskiego kamienia –  piaskowca "Szczytna" ze złóż kopalni z Radkowa. Instalację wykonał artysta rzeźbiarz Janusz Moroń.  

Drugi etap ukończono 23 marca br. W jego ramach wykonano i zamontowano rzeźbę oraz ławkę przy grobowcu murowanym.

Łączny koszt wykonania nagrobka wyniósł 50 184 zł. Część zadania, obejmująca wymurowanie grobowca, została sfinansowana ze środków  zebranych z inicjatywy społecznej.

Pomnik-symbol w zamyśle  ma stać się miejscem refleksji i pamięci, widocznym znakiem tęsknoty rodziców za utraconym, często niepoznanym, nie utulonym dzieckiem, a także wyrazem szacunku dla godności życia ludzkiego od samego momentu poczęcia. 

W Grobie Dzieci Utraconych spoczęły dzieci martwo urodzone od 10 maja 2021 r. Wcześniej pochowane urny z prochami zostały przeniesione z kwatery 21A do grobowca. Grób jest także miejscem zadumy i modlitwy dla tych rodziców, którzy wcześniej utracili swoje dziecko i nie wiedzą, co stało się z jego cielesnymi szczątkami.

 

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~op (91.192. * .86) 29.03.2022 22:57

,,może wywołać kontrowersje'' -redaktor jest głupi czy prowokacja?

~Good_Night_Left_Side (188.147. * .250) 29.03.2022 16:07

Zaraz lewackie bękarty zaczną szczekać.

~Kamila78a (91.146. * .208) 29.03.2022 16:03

bardzo dobra inicjatywa. wiele kobiet, które dokonało aborcji, poroniło ma naprawdę traumę i problemy psychiczne. należy im pomóc-rodzina, przyjaciele, psycholog