Pół wieku przy ołtarzu. Dokładnie 50 lat temu przyjęli święcenia kapłańskie [LISTA]
Ks. Antoni Wyciślik, ks. Kanonik Jan Ficek, czy ks. Stefan Sprot. To m.in. ci księża związani z powiatem wodzisławskim dokładnie 30 marca 1972 r. przyjęli święcenia kapłańskie.
Metropolita katowicki Wiktor Skworc w Archidiecezjalnym Domu Rekolekcyjnym zlokalizowanym w wodzisławskiej dzielnicy Kokoszyce przewodził mszy św. w intencji prezbiterów, którzy w tym roku obchodzą jubileusz 50-lecia kapłaństwa.
Pół wieku przy ołtarzu
W homilii metropolita katowicki podziękował Bogu za dar sakramentalnego kapłaństwa księży-jubilatów, którzy służą Bogu i ludziom od 1972 r. Zauważył, że jubileusz w życiu kapłana to ważny moment. - Jubileusz w tradycji biblijnej jest czasem radości i dziękczynienia. Przy okazji waszego jubileuszu kapłańskiego dziękujemy Wiecznemu Pasterzowi za plony waszego życia kapłańskiego, za waszą służbę Kościołowi i ludziom w różnych miejscach, w różnych warunkach i na różnych placówkach, na których postawiła was Boża Opatrzność. Bóg zapłać wam za budowanie Kościoła – wyliczał. Dziękował wraz z jubilatami ludziom, którzy pomogli im dojść do kapłaństwa, rodzicom, rodzinom parafialnym oraz kapłanom, którzy dali przykład kapłańskiego życia. Wyraził wdzięczność również śp. biskupowi Herbertowi Bendorzowi, który ustanowił ich w Wielki Czwartek, 30 marca 1972 r. prezbiterami Kościoła.
50 lat wierności
Wiktor Skworc nawiązał także do Ewangelii. Przytoczył zdanie „Kto nie jest ze Mną, jest przeciwko Mnie”. W tym kontekście dziękował jubilatom za to, że przez 50 lat byli z Nim, że nigdy nie byli przeciw Niemu, że gromadzili, a nie rozpraszali. - Kiedy świętuje się 50 rocznicę święceń kapłańskich, czyli 50 lat wierności, oznacza to mniej więcej równoległe świętowanie 75 urodzin. A chrześcijańskie i kapłańskie poczucie realizmu każą nam stawiać pytania o przyszłość, zarówno doczesną, jak i wieczną - powiedział arcybiskup.
Misja i posłannictwo kapłana
Metropolita katowicki zawracając się do księży-jubilatów wskazywał, że przez ostatnie 50 lat stali się tymi, na których oczekiwali chorzy, starzy i konający, wierząc, że tylko oni mogą im pomóc w ostatecznym przejściu. - Misja i posłannictwo kapłana trwają mimo upływających lat, mimo opadających sił i nadwątlonego zdrowia. Przesuwa się jedynie coraz bardziej punkt ciężkości posługi kapłańskiej z czynnego działania na posługę modlitwy, ofiary i cierpienia - podkreślał. Abp Skworc wraz z kapłanami przepraszał Boga za zaniedbania i braki, które wynikły z ludzkiej słabości. - Prośmy więc dziś Boga miłosiernego, ażeby zechciał wam podarować długi, zaniedbania czy niewierności, jakie mogły się zdarzyć w ciągu dziesięcioleci kapłańskiego posługiwania. Nich zakryje je wszystkie zasłona Bożego Miłosierdzia - mówił. Zachęcał obecnych, by w roku złotego jubileuszu kapłaństwa przypatrywali się, swemu powołaniu, całej przebytej przez nich drodze, w której czasie ich powołanie potwierdzało się i umacniało.
Kto przyjął święcenia w 1972 r.?
Kapłani, którzy przyjęli święcenia prezbiteratu 30 marca 1972 r. Wszyscy są już na kapłańskich emeryturach i w związku z tym nie posługują czynnie w przydzielonych parafiach.
- ks. Henryk Białas (w latach 1981-1983 wikariusz w parafii pw. św. Stanisława w Marklowicach)
- Ks. Kanonik Jan Ficek (budowniczy, a później w latach 1990- 2003 proboszcz parafii pw. św. Herberta w Wodzisławiu Śl., w latach 2003-2012 proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Anny w Gołkowicach)
- Ks. Kanonik Henryk Jonczyk
- Ks. Józef Knyć (wikariusz, a później w latach 1986-1993 proboszcz w parafii pw. św. Małgorzaty w Lyskach)
- Ks. Doktor Józef Kozyra (katecheta i duszpasterz w Prywatnym Żeńskim Liceum Ogólnokształcącym Sióstr Urszulanek w Rybniku oraz kapelan sióstr (1982-1986)
- Ks. Jan Krawiec
- Ks. Profesor Henryk Krzysteczko
- Ks. Leon Loska
- Ks. Doktor Norbert Mendecki
- Ks. Kanonik Tadeusz Pietrzyk (w latach 1978-1981 wikariusz w parafii pw. św. Antoniego w Rybniku)
- Ks. Prałat Antoni Reginek
- Ks. Stefan Sprot (w 1982 r. został adiutorem w parafii św. Józefa w Godowie, a w latach 1983-1990 był tam proboszczem)
- Ks. Antoni Wyciślik (pochodzi z Rydułtów, najpierw administrator, a w latach 1996-2004 proboszcz parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bukowie)
Te sukienki na koszt podatnika powinne byc dawno WON z tego kraju?? Jak dlugo beda jeszcze ten narod wykorzystywac??
Jeżeli podkreśla się nazwiska księży związanych z ziemią rybnicko-wodzisławską, to powinno być również podkreślone nazwisko ks. Antoniego Reginka, pochodzącego z Wilczy, wychowanego w Czuchowie, absolwenta LO im. Powstańców Śl. w Rybniku.