Geocaching, czyli jak urozmaicić weekendowy spacer?
Idzie wiosna, choć trudno w to uwierzyć, patrząc na pogodę za oknem. Mimo wszystko sezon na spacery powoli się rozpoczyna i z tej okazji postanowiliśmy wypróbować Geocaching, który jest świetnym urozmaiceniem codziennych wędrówek.
Spacer i poszukiwanie skarbów jednocześnie
Spacery mają wiele korzyści – zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwór, są świetnym wspomagaczem w dbaniu o zdrowie psychiczne i psychiczne, wydłużają życie i wiele, wiele więcej.
Nic dziwnego, że tak wiele osób z niecierpliwością czeka na pierwsze słonko, które pozwoli na przyjemny, popołudniowy spacer.
Takie piesze wycieczki to świetna sprawa, ale mam sposób na to, by jeszcze bardziej je umilić. Geocaching zmienia spacery w coś niezapomnianego.
Geocaching – zabawa dla całej rodziny
Geocaching to nic innego, jak gra terenowa, która szybko zyskała popularność na całym świecie. Polega na szukaniu skrzyneczek ze skarbami, rozwiązywaniu prostych zagadek i szukaniu miejsc wyznaczonych na mapie.
Warto zaznaczyć, że Geocaching nie jest żadną nowością, ale mimo tego zabawa "zestarzała się" bardzo dobrze. Pierwszy raz grałam w nią, gdy miałam 14 lat. Teraz mam już 20, a Geocaching bawi mnie tak samo.
Geocaching powstał w Stanach Zjednoczonych w 2000 z okazji tego, że Bill Clinton postanowił udostępnić mieszkańcom kraju niezniekształcony sygnał GPS. Pierwsza skrytka znalazła się w okolicy miejscowości Estacada w Oregonie.
W Polsce gra pojawiła się rok później i szturmem podbiła serca fanów pieszych wycieczek. Co więcej, w 2012 roku Zarząd PTTK, razem z serwisem Geocaching.pl, ustanowił Odznakę "PTTK Geocaching Polska", by jeszcze bardziej spopularyzować grę.
W samym województwie Śląskim znajduje się na ten moment prawie 5000 aktywnych skrzynek przygotowanych przez uczestników Geocaching.
Na czym to polega?
Gra jest banalnie prosta. Wszystko, czego potrzebujesz, to telefon z dostępem do internetu i pobraną aplikacją Geocaching, którą znajdziecie zarówno w App Store, jak i Sklepie Google.
Od siebie dodam jeszcze, że warto ubrać wygodne buty i zabrać do małej torby wodę i jakiegoś batonika do schrupania w przerwie od poszukiwań. Czasem dzieje się tak, że w przypadku Geocachingu apetyt rośnie w miarę jedzenia i cieżko zatrzymać się na jednej skrytce – mój rekord jednego dnia to 3 skrytki. W takim przypadku warto mieć ze sobą coś do picia i jedzenia.
By zagrać w grę musisz otworzyć aplikację, wybrać pinezkę na mapie, która cię interesuje, a następnie kliknąć na bańkę przypisaną do pinezki. Wtedy otworzysz panel z informacjami, przybliżoną lokalizacją, opisem miejsca i skarbu, a także wskazówką. Czasem pojawiają się również zagadki.
Gdy dotrzesz do wyznaczego punktu, zabawa leży już w twoich rękach. Powodzenia i miłej zabawy!