Zamek Piastowski i Matka Polka na niebiesko. To wyraz solidarności [ZDJĘCIA]
Na znak solidarności z osobami ze spektrum autyzmu Zamek Piastowski w Raciborzu włączył się po raz kolejny do obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Na niebiesko podświetlono również pomnik Matki Polki.
2 kwietnia każdego roku obchodzony jest ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, a miesiąc kwiecień poświęcony jest podnoszeniu świadomości i wiedzy na temat autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie.
Niebieski i różowy
W Światowym Dniu Świadomości Autyzmu wiele budynków zostanie podświetlonych na niebiesko i różowo. To wyraz solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami. Kolory te symbolizują fakt, że autyzm dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Organizatorem i pomysłodawcą kampanii propagującej wiedzę na temat autyzmu w Polsce jest Fundacja Jaś i Małgosia. Zrzesza ona rodziców i opiekunów dzieci z autyzmem, jak również osoby dorosłe z tą niepełnosprawnością. Celem akcji jest zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu. Kampania przyczynia się również do kształtowania właściwych postaw prospołecznych oraz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.
Tak wygląda Zamek Piastowski w Raciborzu (więcej zdjęć w galerii TUTAJ):
A tak pomnik Matki Polki oraz Urząd Miasta w Raciborzu:
Co to jest autyzm?
Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. To choroba nieuleczalna, jednak przy odpowiednich metodach terapeutycznych można zmniejszyć jej nasilenie. Jeszcze niedawno uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców – był diagnozowany u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt. Stąd też symbolicznym kolorem autyzmu stał się niebieski. Najnowsze badania pokazują jednak, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet.
źródło: Zamek Piastowski w Raciborzu, UM Racibórz, oprac. (d)