Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jak używać gazu, aby było bezpiecznie?

Gaz stał się jednym z najpopularniejszych środków paliwa, stosowanym nie tylko do pojazdów mechanicznych, ale również w celu ogrzania gospodarstwa domowego. Gazowe butle można napełnić w uprawnionych do tego rozlewniach, z których są odtransportowane do odbiorców. Ma to na celu zapewnienie im jak największego bezpieczeństwa. Pomimo tych zabezpieczeń, wypadki spowodowane nieprawidłowych korzystaniem z gazu, są odnotowywane coraz częściej. Gdy napełnianie butli, nie odbywa się zgodnie z legalnymi procedurami, w powierzchni butli powstają proporcje, wskutek których może dojść do wybuchu, co może mieć niemalże katastrofalne skutki dla użytkownika gazu. Dlatego też tak ważne jest przestrzeganie wyznaczonych zasad bezpieczeństwa.

Jak używać gazu, aby było bezpiecznie?

Zasady bezpieczeństwa

Najważniejszą z zasad, dotyczących bezpiecznego korzystania z gazu, jest kupowanie go tylko w autoryzowanych rozlewniach, pod żadnym pozorem, nie wolno samemu napełniać butli gazowej. Gdy już ją zakupujesz, na jej powierzchni powinny pojawić się zarówno instrukcja, jak i informacja o firmie. Co najmniej raz w roku powinieneś dokonać przeglądu Twojej instalacji gazowej, wykonanego przez specjalistę w tym zakresie. Nie narażaj butli na działanie promieni słonecznych oraz na zbyt wysoką temperaturę. Nie możesz dopuścić, do wszelkich uszkodzeń mechanicznych. Butla gazowa nie powinna znajdować się w pobliżu ognia, lub przy urządzeniu wytwarzającym iskry. Dodatkowo sprawi, że w pomieszczeniu, w którym znajduje się butla, będzie jak najlepsza wentylacja powietrza.

Co w sytuacji, gdy dojdzie do awarii?

Gdy już dojdzie do awarii, trzeba przygotować się, na wykonanie niezbędnych procedur, aby nie doszło do tragedii. Przede wszystkim, po wyczuciu gazu, nie używaj ognia, zgaś wszystkie światła i, pod żadnym pozorem, nie korzystaj z urządzeń elektrycznych. Otwórz wszelkie okna i drzwi, aby gaz mógł ulotnić się z wnętrza Twojego gospodarstwa domowego. W tym przypadku, koniecznym jest wezwać pogotowie gazowe, które upora się z problemem, zamiast próby rozwiązania tego samemu, oraz poinformowanie wszystkich ludzi, którzy znajdują się w pobliżu, o możliwie nadchodzącym zagrożeniu.

Przechowywanie i podłączenie

Najistotniejszą zasadą przechowywania butli z gazem jest, aby w pomieszczeniu, w którym się ona znajduje, nie było temperatury wyższej niż 35 stopni Celsjusza. W przypadku, gdy butla znajduje się na zewnątrz, pod żadnym pozorem nie narażaj jej na działanie słońca! Miejsce w którym się znajduje, powinno być suche i odpowiednio wentylowane. Podłączenie butli powinno być dokonane z pomocą specjalisty, jeśli jednak zdecydujesz się sam to zrobić, pierwszą czynnością powinno być sprawdzenie reduktora do gazu oraz jego zaworu. Jeśli wykryjesz nieprawidłowości, skontaktuj się z osobą, zajmującą się gazem. Do podłączania ich stosuj tylko i wyłącznie przyrządy specjalistyczne, wymieniane regularnie.

Materiał zewnętrzny