Wychowankowie RAFY spotkali się z dziennikarzem Nowin z okazji Światowego Dnia Autyzmu
Ostatni dzień marca przyniósł dla wychowanków Niepublicznego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem kolejne spotkanie z przedstawicielem mediów. Po niedawnej wizycie dziennikarki radiowej tym razem młodzież zaprosiła do siebie redaktora naczelnego Nowin Wodzisławskich.
Spotkanie odbyło się w kawiarence ośrodka, która nie tylko spełnia funkcję miejsca rozmów i relaksu, ale także pozwala wychowankom na szlifowanie technik baristycznych i wspólne twórcze zajęcia w doskonale wyposażonej kuchni. Kawę dla gościa przygotowała jedna z wychowanek - Judyta, która ekspres ciśnieniowy obsługuje jak mało kto.
Zrozumieć autyzm
Szymon Kamczyk przybliżył wyjątkowym uczniom codzienność dziennikarza prasowego i internetowego, opowiedział o popularnych tematach, a także zaprezentował sprzęty i podstawowe narzędzia, jakich obecnie używa się w pracy w mediach. Redaktor zachęcił również młodzież do tworzenia własnego periodyku z życia szkoły i odkrywania tajników dziennikarstwa oraz fotografii.
Spotkanie było jednym z cyklu wizyt w placówce osób, reprezentujących różne zawody i branże. Wcześniej młodzież miała okazję gościć m.in. fotografa, dziennikarkę radiową, a na wizycie wyjazdowej również spotkała się z weterynarzem.
Zarówno spotkania, jak i wiele innych projektów realizowanych w placówce RAFA, ma na celu pomaganie osobom z autyzmem i Ich rodzinom. - Naszym celem jest także ,,uczenie” innych o autyzmie, aby osoby z autyzmem były rozumiane i akceptowane – podkreśla dyrektor Beata Rączka. Po udanym spotkaniu w kawiarence, które dało tyle samo radości wychowankom, jak i naszemu redaktorowi, dyrektor placówki zaprezentowała nowoczesne wyposażenie sal, pomoce dydaktyczne, a także wyjątkowe miejsca, które przydałyby się w każdej szkole – salę terapii sensorycznej oraz tzw. samotnię, w której dzieci z ogromem bodźców zewnętrznych mogą się wyciszyć i uspokoić.
Nie ma się czego bać
2 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Autyzmu. To okazja, aby mówić o tym, czym jest autyzm, aby się go nie bać i przekonywać, jak wiele pozytywnej energii mogą wnosić wyjątkowe osoby, które na co dzień muszą radzić sobie na swój sposób z emocjami i natłokiem bodźców zewnętrznych. Osoby autystyczne są bez wątpienia bardziej wrażliwe od innych, przez co bywają postrzegane jako odbiegające od przyjętych norm społecznych, ale to tylko iluzja. Pedagodzy RAFY oraz innych podobnych placówek wykonują ogromną pracę, pomagając podopiecznym odcinać się od bodźców, a także odpowiednio nakierunkować ich reakcje, jednocześnie pomagając odnaleźć się w społeczeństwie dla lepszej przyszłości.