Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kroszonki, pisanki i palmy: 254 propozycje ozdób wielkanocnych na konkursie, który sprawie, że w Muzeum brakuje miejsca

Ilość przeszła w jakość, bo choć prac było mniej, to większość z nich na bardzo wysokim poziomie. - Jury nie miało łatwo - przyznała etnograf Julita Ćwikła, która od 16 lat organizuje Powiatowy konkurs na ozdobę wielkanocną.

Kroszonki, pisanki i palmy: 254 propozycje ozdób wielkanocnych na konkursie, który sprawie, że w Muzeum brakuje miejsca
Julita Ćwikła, Małgorzata Drożdż i Barbara Gonska od lat pasjonują się wytwarzaniem ozdób wielkanocnych

Materiał wideo:

W okresie pandemii przeprowadzono konkurs tylko w internecie , więc tym większa była w Muzeum radość, że organizatorzy mogą się spotkać z twórcami.

- Przed pandemią zgłaszano nawet 500 i więcej prac, a dziś było ich 256. Jury było zgodne. Ta edycja odbyła się na wyższym poziomie, przybyło takich prac. Ilość przeszła w jakość - przyznała J. Ćwikła.

Konkurs ma swoje prawa

Przez lata organizowania tego projektu poznała wiele z osób, które angażują się w podtrzymanie kroszonkarskich tradycji. - To na przykład rodziny Wróbel i Uliczka z Roszkowa, gdzie tradycja przygotowywania palm jest bardzo długa. Aktywna jest też szkoła w Krowiarkach, mam tam dobry kontakt z nauczycielami. Kroszonkarka Małgorzata Drożdż, uczestniczka wielu konkursów, po raz pierwszy mogła zaprezentować swoją własną pracę, bo wprowadziliśmy kategorię dorosłych. Barbara Gonska jest już dobrze znana ze swojej pracy nie tylko w naszym powiecie - opowiadała nam pani Julita.

Na wystawie przedstawiono wszystkie prace konkursowe. Najwięcej jest ich w kategorii wielkanocnych kartek. - Wyróżnień mieliśmy tutaj i tak bardzo dużo, ale konkurs ma swoje prawa - stwierdziła Ćwikła.

Podobała się jej m.in. kartka malowana na papierze ściernym, a także stworzona na cieniutkiej bibułce. Misternie wykonane koguciki łowickie czy zawstydzony zajączek to prace, które wywołały uśmiech na twarzach jurorów. Były też prace nawiązujące do tegorocznych wydarzeń na Ukrainie, np. ze szkoły z Nędzy.

Sitowianki z Łęgu

Wśród nagrodzonych zdobionych jajek większość wykonano tradycyjną metodą batikową, gdzie ściera się wosk i są one gładkie. - Staramy się nagradzać prace wykonane tradycyjnymi metodami. Są jajeczka oklejone sitowiem i z tych sitowianek nasz region słynął kiedyś, w takich rejonach jak Turze, Łęg czy Zawada Książęca. Oni właśnie słynęli z jaj ozdabianych sitowiem - tłumaczyła nam J. Ćwikła.

Wprowadzane są nowatorskie metody - zdobienie za pomocą roztopionych kredek świecowych. - To jest coś podobnego do batiku, ale jednak robi się to inaczej. Zdobienia są wypukłe, nie ściera się wosku - dodała pani etnograf.

Wśród najlepiej ocenionych była kroszanka barwiona w łuskach cebuli z wydrapanymi wzorami roślinnymi za pomocą ostrego nożyka czy brzytwy.

- Prace pani Drożdż i pani Gonski to są majstersztyki w tej kategorii, ale dzieci próbują swoich sił w tej niełatwej sztuce - zauważyła pracownica Muzeum.

Bazie kotki miłują życie

Palm w tym roku było mniej niż zwykle, ale zdaniem jury były wyjątkowo piękne. Te nagrodzone, roszkowskie są tworzone na długich kijach, na witkach wierzbowych i mają charakterystyczne nimby na końcu. - W każdej palmie jest odrobina krzewu ciernistego, co ma przypominać mękę Chrystusa. W każdej znalazła się witka wierzbowa, czyli bazie kotki, które są rośliną miłującą życie - scharakteryzowała Julita Ćwikła.

Wystawę można oglądać przez okres wielkanocny, po świętach będzie prezentowana jeszcze przez tydzień.


Jury tworzyli: Julita Ćwikła, Iwona Mogielnicka z Muzuem i Szymon Kura ze starostwa powiatowego. Do konkursu zgłosiło się 26 szkół, świetlic i ośrodków wychowawczych.

Nagrodzono w 4 kategoriach (klasy I-III, IV-VI, VII-VIII i dorośli).

W kat. Palma wielkanocna wygrali: Karol Uliczka (SP Krzyżanowice), Julia Cuber (SP Krzanowice) i Jan Wróbel z Roszkowa.

W kat. Kartka wielkanocna wygrali: Łucja Kowalska (SP13 Racibórz), Maria Dzimiera (ZSP Krowiarki).

W kat. Jajko wielkanocne wygrali: Alicja Łomiak (SP Kobyła), Kacper Staniczek (ZSP Kobyla), Anna Nowakowska (ZSP Lyski), Barbara Gonska z Rudnika, Małgorzata Drożdż z Górek Śląskich.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].