Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Uczniowie "Mechanika" znowu zaskakują. Niejeden inżynier może być zazdrosny

Układ sterowania oparty na falach mózgowych operatora, elektroniczna harfa, turbiny wiatrowe - to tylko część prac zgłoszonych na doroczny konkurs prac uczniowskich w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 "Mechanik" w Raciborzu. Rozmawialiśmy z uczestnikami, którzy opowiedzieli nam o swoich pomysłach.

Uczniowie "Mechanika" znowu zaskakują. Niejeden inżynier może być zazdrosny
Konkurs prac uczniowskich jest organizowany w "Mechaniku" od lat. Uczniowie mają okazję zaprezentować projekty, nad którymi pracują w garażach i warsztatach. Prz okazji mogą wymienić się doświadczeniami. Częstokroć sami nauczyciele są zdumieni tym, co uczniowie robią w czasie wolnym. Wyniki konkursu są ogłaszane podczas zakończenia roku szkolnego. Na zdjęciu Zofia Stachera, Robert Hałas i Grzegorz Wojtek. To uczniowie, którzy znaleźli się w kilkunastoosobowej grupie uczestników tegorocznego konkursu.

Maszynka do tatuażu, silniki i turbiny wiatrowe

Zofia Stachera wykonała prototyp rotacyjnej maszynki do tatuażu. - W tym stanie jest to zabawka. Ludzi nie można tym dotknąć, bo można byłoby im zrobić krzywdę. Bardziej chodzi o przedstawienie działania maszynki rotacyjnej. Kiedyś takimi maszynkami rotacyjnymi wykonywano tatuaże w więzieniach. Ma silniczek, który wprawia w ruch druty, one prowadzą do igły, która zaczyna przesuwać się w płaszczyźnie góra - dół. Dzięki temu możemy tatuować - mówi Zofia. Warto podkreślić, że uczennica "Mechanika" łączy w sobie pasje do techniki oraz sztuki - potrafi projektować własne wzory tatuaży.

Zofia Stachera i jej rotacyjna maszynka do tatuażu.

Piotr Białas chwali się regeneracją silnika z fiata bravo 1.2. - Silnik wziąłem od znajomego mechanika. Zalegał mu pod schodami - stary, zardzewiały, zatarty. Rozebraliśmy go, wypiaskowaliśmy, wyczyściliśmy, założyliśmy nowe uszczelki, rozrząd, paski, wyczyściliśmy filtr - mówi uczeń. We właściwej prezentacji pracy pomógł mu Szymon German, który wykonał stojak na silnik. - Kupiłem profile, przymierzyliśmy to, pospawałem całość - mówi Szymon.

Szymon German i Piotr Białas zaprezentowali zregenerowany silnik spalinowy wraz z wykonaniem stojaka na ten silnik. Piotr zajął się regeneracją silnika, Szymon wykonał stojak.

Dominik Gendek, Mateusz Nowak, Krzysztof Matuszek, Marek Błaszczok i Oskar Chmura wykonali model silnika Wankla. Zaprojektowali go, a następnie wydrukowali na drukarce 3d. - Mazdy rx7, mazdy rx8 miały takie silniki. Nie było to łatwe, ale udało się - mówią młodzi technicy mechanicy.

Dominik Gendek, Mateusz Nowak, Krzysztof Matuszek, Marek Błaszczok i Oskar Chmura to pasjonaci japońskiej motoryzacji. Na potrzebny konkursu wykonali silnik Wankla, który w przeszłości był stosowany m.in. w mazdach. Silniki tego typu pomimo niewielkiej pojemności miały wysokie osiągi.

Kolejni uczestnicy konkursu to Marcin Jaśkowiak, Oliwier Twardzik i Marek Pendzich. Uczniowie pierwszej klasy wzięli udział w konkursie "PGE. Turniej maszyn wiatrowych". Zajęli 1. miejsce w szkole i 13. miejsce w kraju. - Nie jest najgorzej, mogło być lepiej. Myślę, że w przyszłym roku się poprawimy - mówią uczniowie.

- Naszą turbinę wiatrową wykonaliśmy ze zużytej satelity. Była aluminiowa, dlatego łopatki fajnie się wykrzywiało. Całość jest lekka, nabiera dużych prędkości - mówią Marcin Jaśkowiak, Oliwier Twardzik i Marek Pendzich.

Fabian Wolny przygotował na konkurs model automatycznego otwierania i zamykania rolety. Jedna taka roleta, sterowana pilotem, jest już u niego w domu. Kolejną zamierza zamontować w jednej ze szkolnych klas.

Fabian Wolny z Owsiszcz prezentuje model automatycznego otwierania i zamykania rolety. - Mamy tutaj silnik, płytkę arduino czyli moduł komputerowy, odbiornik radiowy, którym sterujemy pilotem i sterownik do silnika. Poprzez naciśnięcie przycisku albo się zwija, albo rozwija - wyjaśnia, jak to działa.

- To jest moja pierwsza praca. Chciałem jakąś zacząć. Nie było to trudne do zbudowania. Generator jest zasilany trzema "paluszkami". Wyświetlacz pokazuje napięcie i amperaż przepływający do cewki, która generuje wysokie napięcie około 30 000 V - mówi Piotr Szczucki. Uczeń osadził generator w obudowie z klocków lego. Przyznaje, że gdy był dzieckiem, uwielbiał zabawę klockami. Zamiłowanie do techniki jest dziedziczne w jego rodzinie. - Dziadek był mechanikiem, tato jest elektrykiem, a ja jestem informatykiem - mówi Piotrek, który do raciborskiego "Mechanika" dojeżdża z Kietrza.

Piotr Szczucki z Kietrza i jego generator wysokiego napięcia.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].