Ile ważą panele PV? Jakie powinny mieć rozmiary?
Kiedy przymierzamy się do montażu instalacji fotowoltaicznej, zwracamy uwagę nie tylko na rodzaj paneli oraz ich producenta. Dosyć istotne już na etapie planowania okazują się wymiary oraz waga paneli fotowoltaicznych. Dlaczego są tak ważne i jak mają się w odniesieniu do konstrukcji naszego dachu? Znamy odpowiedź!
Rozmiar instalacji fotowoltaicznej - dlaczego zwracamy na to uwagę
Od czego zależy rozmiar instalacji fotowoltaicznej? Przede wszystkim powinien odzwierciedlać zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na energię elektryczną. Im większe potrzeby, tym większa powierzchnia paneli słonecznych. Poszczególne moduły będą się zatem różnić liczbą ogniw fotowoltaicznych. Najczęściej spotykane panele posiadają ogniwa w liczbie 48, 60 lub 72, z czego najchętniej wybierane są panele o 60 ogniwach fotowoltaicznych. Projektując rozbudowaną instalację PV, trzeba pamiętać o ograniczonej powierzchni dachu.
Wymiary paneli fotowoltaicznych - znamy standardy
Jeszcze do niedawna panele fotowoltaiczne znacznie różniły się między sobą pod względem wymiarów. Różni producenci proponowali różne długości i szerokości. Obecnie mamy do czynienia ze standaryzacją tych wartości. Przeciętne ogniwo fotowoltaiczne zajmuje miejsce o powierzchni 15*15. Jeśli zdecydujemy się na panele z 60 ogniwami, wówczas jeden moduł będzie miał od 165 do 170 cm długości oraz od 100 do 102 cm szerokości. Grubość oscyluje zazwyczaj w okolicach 4 cm.
Logicznie rzecz ujmując - im większa powierzchnia paneli, tym większy uzysk energii. W teorii tak być powinno. W praktyce mamy do czynienia z wieloma czynnikami zewnętrznymi, które mogą popsuć nasze szyki. W końcu nawet największa elektrownia solarna nie będzie wydajna, jeśli przez 90% czasu pracy pozostawać będzie w cieniu. Wiele zależy więc od nasłonecznienia oraz montażu całej instalacji.
Waga paneli fotowoltaicznych
Pojedynczy panel fotowoltaiczny nie jest ciężki. Jego waga zawiera się zazwyczaj w przedziale od 18 do 22 kg. Montaż kilku sztuk nie powinien znacznie obciążyć naszego dachu. Wyzwaniem okaże się jednak montaż większej liczby paneli solarnych. Wówczas całkowita waga instalacji może sięgnąć nawet kilkuset kilogramów.
Jeśli decydujemy się na bardziej rozbudowaną instalację fotowoltaiczną, powinniśmy zwrócić się do doświadczonych specjalistów z prośbą o stosowną ekspertyzę. Warto ją przeprowadzić także wtedy, gdy dach naszego domu ma już swoje lata. Warto również sprawdzić, czy na danym pokryciu dachowym wolno nam instalować panele fotowoltaiczne.
Czy warto sprawdzać nośność dachu? Zdecydowanie tak! Rekomenduje się taką praktykę przede wszystkim z uwagi na bezpieczeństwo, które jest przecież najważniejsze. Może się zdarzyć, że waga instalacji PV przekroczy granice wytrzymałości naszego dachu. Wówczas dobrą alternatywą okaże się instalacja fotowoltaiki na gruncie.
Dach pod instalację PV. Jaki najlepszy?
Już na etapie projektu powinniśmy wiedzieć, czy dach naszego domu spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa i czy utrzyma naszą elektrownię słoneczną. Warto też upewnić się, czy rodzaj pokrycia dachowego zezwala na bezpieczny montaż paneli. Jeśli tak, zabieramy się do obliczania mocy, jakiej potrzebują urządzenia elektryczne w naszym domu do codziennej pracy.
Załóżmy, że nasza rodzina składa się z 4 domowników. W ciągu roku zużyjemy prawdopodobnie od 2000 do 2500 kWh energii. Dla takiego przedziału optymalna wydaje się instalacja o mocy 3 kWp. Może się ona składać np. z 8 modułów o łącznej powierzchni 14,5 m2. Jeden taki moduł to 1,82 m2. Jego moc - 375 Wp, wymiary zaś wyniosą 1,038 m*1,755 m.
Jeśli nie czujemy się pewnie w tego typu obliczeniach, warto sięgnąć po specjalne kalkulatory dostępne w internecie. Istnieje też nieskomplikowany wzór, dzięki któremu przy użyciu kartki i długopisu obliczymy potrzebną powierzchnię. W tym celu wymiary modułu fotowoltaicznego dzielimy przez jego moc, a następnie mnożymy przez moc generatora.
Zdarzają się sytuacje, w których odradza się montaż paneli fotowoltaicznych na dachu. Jedną z najczęstszych przyczyn jest zły stan techniczny. Niektóre dachy mają swoje lata i w pierwszej kolejności wymagają remontu. Do tego dach może okazać się zbyt mały bądź też jego specyficzna konstrukcja utrudni ułożenie paneli na całej jego powierzchni. Co wtedy?
Jednym z wyjść jest montaż na gruncie. Jeśli posiadamy garaż lub inny obiekt wyposażony w dach, dobrze rozważyć montaż instalacji na jego dachu. Wybierając moduły, możemy też skupić się na mniejszych modelach generujących większą moc. Warto śledzić rozwój branży OZE. Na rynku bezustannie pojawiają się nowe rozwiązania technologiczne, które zwiększają uzyski z fotowoltaiki w trudnych warunkach.
Materiał zewnętrzny