Bloki w Kuźni Raciborskiej do kotłowni podłączone, ale z instalowaniem grzejników jest gorzej. Co z kolejnym sezonem grzewczym?
Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej przypomina, że wraz z końcem 2021 roku zakończono projekt budowy sieci ciepłowniczej oraz podłączono bloki do lokalnej kotłowni. - Wszystkie budynki oprócz tych przy ul. Arki Bożka mają zamontowane podzielniki ciepła oraz są gotowe do przyłączenia grzejników z mieszkań oraz produkcji ciepłej wody. System został przetestowany w kończącym się sezonie grzewczym - podał urząd. Nie tak łatwo przychodzi jednak instalowanie grzejników...
O problemach informowaliśmy już w artykułach: Piece wyniesione, opał niekupiony, a mieszkania bez centralnego ogrzewania... Co na to burmistrz Kuźni Raciborskiej? i ZGKiM w Kuźni Raciborskiej przeprasza mieszkańców. Chodzi o niepodłączenie bloków do centralnego ogrzewania na czas.
Co dalej?
W komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Miasta przyznano wprost, że do tej pory proces instalowania grzejników w mieszkaniach nie przebiega sprawnie. Obecnie podłączone zostały bloki przy ul. Kasztanowej 3a, 3b, 5a, 5b, 5c i 6. Problemy mają generować ciągłe trudności w znalezieniu wykonawców.
- Wycena zadania jest również trudna do ustalenia, w związku ze stale rosnącymi cenami za materiał oraz za robociznę - rozkładają ręce urzędnicy. Jednocześnie w urzędzie mówi się o nadziei, że prace zostaną zakończone wcześniej niż przedstawione założenia (opisujemy je poniżej), ale wskazano mieszkańcom wprost:
Prosimy o samodzielną decyzję o zakupie opału na okres grzewczy.
Jakie założenia?
Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kuźni Raciborskiej kończy obecnie podłączenie bloku przy ul. Moniuszki 7a i 7b.
Kolejnym budynkiem, jak podaje urząd, przewidzianym do realizacji zadania podłączenia grzejników jest blok przy ul. Kościuszki 2a i 2b, gdzie planowany termin zakończenia to czerwiec 2022 r. - Następnym blokiem, przy którym będą realizowane prace przyłączeniowe, jest blok przy ul. Moniuszki 5a, 5b. Jak informuje zarządca wspólnoty, ma tu się odbyć zebranie mieszkańców. Jeśli wszystkie ustalenia zostaną bez zmian, to planowane podłączenie przewidziano na lipiec 2022 r - uszczegóławiają w urzędzie.
Według harmonogramu, przedstawionego przez dyrektora ZGKiM, kolejnymi obiektami przewidzianymi do podłączenia, są bloki przy ul. Kościuszki 3a, 3b, 5a, 5b, 6a, 6b, 9a, 9b, gdzie termin zakończenia prac przewidziano na wrzesień 2022 r.
- W pesymistycznym wariancie realizacji zadania na rok 2023 przewidziano podłączenia bloków przy ul. Kościuszki 7a, 7b, Moniuszki 6a, 6b, 6c, 8a, 8b, 8c, Kasztanowej 4a, 4b, 4c, Rudzka 42a, 42b, 44a, 44b, 46a, 46b. - informują urzędnicy.
Natomiast bloki przy ul. Arki Bożka 22, 24, 26, 28, 30 zostały przewidziane do podłączenia wraz z planowanym nowym osiedlem bloków przy ul. Bema. PGNiG Termika planuje budowę nowej nitki od ul. Bema w kierunku do ul. Arki Bożka. - W międzyczasie wystosowaliśmy pismo z prośbą o budowę tymczasowego, gazowego źródła ciepła dla tych trzech bloków. Po wybudowaniu nitki z ciepłowni bloki te zostaną przełączone bezpośrednio do niej. Obecnie termin wykonania zadania jest trudny do określenia - podaje urząd.
Każdy powinien w swoim zakresie kupić sobie kaloryfer , mi nikt pompy ciepła nie dał , fotowoltaike też musiałem sam sobie kupić koszt 90 tys a oni chcą żeby zgkim kupił kaloryfery . Zbyt wygodnie chcecie żyć