Zwykłe i niezwykłe widoki Śląska - wkrótce nowa wystawa w raciborskim muzeum
- Na wystawie "Zwykłe i niezwykłe widoki Śląska. Grafiki ze zbiorów Muzeum w Raciborzu" wyeksponujemy ponad 60 grafik prezentujących widoki miast, obiektów przemysłowych oraz przedstawienia przyrody na Śląsku - informuje Muzeum w Raciborzu.
Najliczniej reprezentowane będą weduty* Raciborza oraz Głubczyc, ale podziwiać będzie można także dawne Głuchołazy, Paczków, Brzeg, Otmuchów, Krawarz, Szylerzowice, czy huty w Bytomiu, Gliwicach i Kluczborku.
Grafiki pochodzą z XVIII, XIX i XX wieku, w większości są wykonane w technice litograficznej czarno-białej bądź kolorowanej. Niektóre grafiki wykonane są techniką miedziorytu, akwaforty i linorytu.
Uzupełnieniem wystawy będą powiększenia panoram Raciborza oraz scen rodzajowych, które często urozmaicają główny temat dzieł. Na eskpozycji znajdą się prace najsłynniejszego portrecisty miast Śląskich Friedricha Bernarda Wernera, autora monumentalnego, 5 tomowego, liczącego 3000 stron dzieła Topographia Silesiae zawierającego widoki Śląska.
Muzeum pokaże także grafiki wydawane w wydawnictwach Ernsta Wilhelma Knippla i Carla Theodora Mattisa funkcjonujących w Kowarach na Dolnym Śląsku. Pierwszy z nich specjalizował się w portretowaniu krajobrazu przemysłowego, drugi w produkcji ilustrowanych przewodników po Karkonoszach.
Niezwykle piękne, bardzo szczegółowe, dawne krajobrazy uzupełnione zostaną o prace artystów XX wiecznych (Irena Acedańska-Nowakowska i Jacek Kordowski), którzy już nieco swobodniej potraktowali przedstawienia krajobrazu śląskiego.
* Obraz lub rycina przedstawiająca miasto (całe lub jego fragment).