Uroczystości 3 maja w Radlinie. O wolności i 25-leciu miasta pod pomnikiem Powstańców Śląskich [ZDJĘCIA]
- Tu i teraz z tego miejsca dziękuję tym osobom, które w latach 90. ubiegłego wieku nie zapomnieli, że na mapach Polski było kiedyś miasto Radlin i dbali o to, by przywrócić mu samorządność i suwerenność - mówiła podczas swojego przemówienia burmistrz Barbara Magiera.
Włodarze oraz mieszkańcy Radlina upamiętnili 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Najpierw o 9.00 odbyła się msza św. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w intencji ojczyzny. Tuż po niej, radlinianie opuszczający świątynię, ruszyli w pochodzie pod pomnik Powstańców Śląskich, który prowadziła Orkiestra Górnicza „Marcel” pod dyrekcją Franciszka Magiery.
Na początku głos zabrała burmistrz Radlina Barbara Magiera. Przypomniała, że Pomnik Powstańczy upamiętnia 8 miejscowych młodych chłopców, którzy zginęli w powstaniach śląskich. - To dzięki nim dziś tutaj stoimy - mówiła. Następnie podziękowała mieszkańcom, którzy goszczą w swych domach uchodźców wojennych z Ukrainy. - Wspólnie z nimi żyjecie, smucicie się i radujecie. Dziękuję wam za to, bo nie jest łatwo przyjąć obcą osobę pod swój dach - zwróciła uwagę Barbara Magiera. Burmistrz Radlina w swym przemówieniu nawiązała także do obchodzonego w tym roku 25-lecia miasta. - Tu i teraz z tego miejsca dziękuję tym osobom, które w latach 90. ubiegłego wieku nie zapomnieli, że na mapach Polski było kiedyś miasto Radlin i dbali o to, by przywrócić mu samorządność i suwerenność - podkreśliła.
Po pani burmistrz głos zabrała senator Ewa Gawęda. - Narodowe święto 3 maja przypomina nam o tym, że w każdym z nas drzemie chęć wolności. Dziś, kiedy myślimy o wolności, to jesteśmy przekonani, że nie jest ona dana na zawsze. Wolność jest czymś, o co musimy zawsze walczyć, bo ona nigdy sama nie przyjdzie - mówiła. Dalej wszystkim uczestnikom wydarzenia życzyła, by Polska zawsze była wolnym kraju, w którym panuje pokój. Na ręce burmistrz Magiery przekazała list europosłanki Izabeli Kloc, która z przyczyn zawodowych nie mogła uczestniczyć w uroczystościach.
Ludzie
Była senator.
Trafne spostrzeżenie, brak patriotyzmu, donoszenie na własny kraj, namawianie, do chaosu, stosowanie taktyki im gorzej tym lepiej. Jednym słowem Targowica wiecznie żywa.
To świetnie ze przedstawiciele partii rządzącej zauważa jak ważna była Konstytucja 3 maja. A co z Konstytucją z 1997?
Sobie podziękować niestety nie można. W tym szczególnym czynie jakim było głosowanie.
"Tu i teraz z tego miejsca dziękuję tym osobom, które w latach 90. ubiegłego wieku nie zapomnieli, że na mapach" czyli też tym ówczesnym radnym wodzisławski którzy głosowali za odłączeniem Radlina. No niestety do IE podziękować nie można było
Chcielibyśmy naocznie widzieć efekty tego zaangażowania o którym bredzisz ale ich nie zobaczymy bo ich po prostu nie ma.
Lepiej niech pozostaną przy kwiatach i uściskach bo dla mnie pis jest synonimem dziadostwa i najgorszych rządów od czasu PRL.
Ale siara, biedny czlowieku nie rób wiecej kwasów ,dość tego snobizmu, sloma z buciorow wystaje. Wynika ze kasą dzielą i rządza fotografy i senatory gaweda? to żenujące dla was pisiorow
Don C to nie tylko kwiaty i uściski dłoni to wielkie zaangażowanie w poparcie wniosków składanych przez miasta i gminy, większość tych pozytywnie załatwionych ma stempel poparcia Pani Senator.
Po raz kolejny pytanie do senator Gawędy.Czy po setnym uścisku dłoni lokalnego kacyka z pierdziszewa i złożeniu kolejnych kwiatów pod kolejnym pomnikiem senator wreszcie zajmie się konkretami???
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu