Biblioteka w Ocicach zabrała dzieci w podróż po krainie baśni... sensorycznej [ZDJĘCIA]
Z okazji Światowego Dnia Matki Ziemi Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna Filia Publiczno-Szkolna nr 3 na Ocicach przeprowadziła warsztaty rodzinne „Baśń sensoryczna dla najmłodszych”.
Nadwrażliwość na dotyk, niechęć do głośnych dźwięków, drażliwość na intensywne zapachy to tylko niektóre z sygnałów, które mogą świadczyć o zaburzeniach integracji sensorycznej u dziecka.
Integracja sensoryczna zapewnia właściwy rozwój intelektualny, ruchowy i emocjonalno- społeczny, stymuluje percepcję wzrokową i słuchową, rozwija umiejętności motoryczne, wspomaga rozwój mowy, aktywizuje komunikację dziecka, a także rozwija zainteresowanie światem oraz kreatywność małego człowieka.
Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, jak wspierać rozwój zmysłów u dzieci.
Po wspólnym przeczytaniu książki „Nie chce mieć kręconych włosów” Laury Ellen Anderson, śmiechu nie było końca.
Dzieci wraz z opiekunami układali rozmaite obrazki z ugotowanego kolorowego makaronu, ryżu oraz innych artykułów spożywczych. Największą jednak radość sprawił im spacer po dywanie z wcześniej ułożonych ilustracji.
Baśń sensoryczna to przede wszystkim edukacyjna zabawa, która uczy animować czytelnictwo u niemowlaków, dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym.
źródło: MiPBP w Raciborzu
Jako dziecko podczas letnich miesięcy zakładem buty tylko do szkoły i do kościoła. Latem biegałem boso, po ulicy, po polach i po łąkach. Ale nie po makaronie, który w moim domu miał swoje miejsce na stole, a nie pod stołem czy na podłodze. O integracji sensorycznej wprawdzie nikt nic jeszcze nie słyszał. Z drugiej strony nie stwierdzono też, żeby całe pokolenie miało jakieś zaburzenia w rozwóju intelektualnym, ruchowym i emocjonalno-społecznym.
Czytelnictwo u niemowlaków pozostawiam bez komentarza.