Wodzisław: Spisali dzieje rodu Tytko ku pamięci starzyków [ZDJĘCIA]
Ta historia zaczyna się w 1869 roku, kiedy urodził się Walenty Tytko. Od niego – starzyka (dziadka) oraz starki (babci) Anny zaczęli badanie historii twórcy nowej publikacji „Historia rodziny Tytko z Kątów, czyli z okolic Pszowa i Zawady”.
Wodzisław: Spisali dzieje rodu Tytko ku pamięci starzyków [ZDJĘCIA]
Prawie trzy lata temu na łamach Nowin Wodzisławskich pisaliśmy o jubileuszowym 10. spotkaniu klanu Tytko w Zawadzie, skąd wywodzili się Anna i Walenty Tytkowie. Na organizacji rodzinnych zjazdów jednak nie poprzestano. Stanisław Tytko, Paweł Kowol oraz Waldemar Tytko poszli o krok dalej i postanowili stworzyć książkę o swojej rodzinie. Nie myśleli nawet, że te pierwotne plany przerodzą się w wyjątkowej wartości dzieło historyczne, które komplementować będą historycy. - Książka to naturalna kontynuacja spotkań rozpoczętych przez Pawła Kowola wraz z siostrami. Spotkania te oczywiście będą kontynuowane, ale brakowało nam takiego zebrania w jednej publikacji informacji o naszych przodkach. Po X, jubileuszowym spotkaniu w roku 2019, które zorganizowano z okazji 150-tej rocznicy urodzin dziadka i 50-tej rocznicy śmierci babci, powstała relacja red. Magdaleny Kulok na łamach Nowin Wodzisławskich i jednocześnie zmotywowało nas to do dalszych działań. Dwa i pół roku temu weszliśmy w kontakt z dr. n. humanistycznych Markiem Mariuszem Tytko, który na potrzeby tej publikacji opisał pochodzenie nazwiska Tytko. Postanowiliśmy, że to będzie dobry wstęp do książki, której celem było zachowanie pamięci o tym, kim jesteśmy i skąd się wywodzimy – podkreśla Stanisław Tytko, jeden z trójki autorów publikacji.
Jeszcze jest co badać
W książce znalazły się nie tylko mozolnie zbierane w różnych archiwach i u najstarszych członków rodziny informacje, ale także archiwalne zdjęcia, mapy historyczne, drzewo genealogiczne i jego fragmenty oraz wiele materiałów, które zainteresują nie tylko rodzinę Tytków, ale również innych czytelników, pasjonujących się historią. Nie zabrakło osadzenia historycznego tej publikacji, bazującej na informacjach o zawadzkiej szkole i parafii. W swej książce Tytkowie opierają się w dużej mierze na na kronice Ks. Pawła Skwary i Ks. Augustyna Wolczyka, w której to znalazła się wzmianka o Janie Tytko, właścicielu młyna wodnego z 1652 roku, praprzodka wspomnianego dziadka Walentego. - Zabrakło nam informacji o dwóch pokoleniach, aby połączyć linie genealogiczne naszych praprzodków i Jana Tytko. Ale to jest motywacja dla naszych dzieci i wnuków, sporo jest jeszcze do odkrycia – mówi z uśmiechem Paweł Kowol, który spędził wiele godzin i dni w archiwach, poszukując informacji o swoich przodkach. - Myślę, że sam Paweł, jako najmłodszy wnuk Walentego i Anny nie odpuści i nadal będzie badać te linie – podkreśla Stanisław Tytko.
Co ciekawe, publikacja nie tylko zachowuje rodzinną pamięć, ale być może pogłębi istniejące więzi rodzinne. Być może dzięki wydaniu książki uda się połączyć korzenie drzew genealogicznych innych rodzin Tytków, zamieszkujących w: Wodzisławiu, Pszowie, Zawadzie, Pszowskich Dołach, Czernicy, Kokoszycach itd., a byłby to aspekt budujący.
Cenna publikacja
Słowo wstępne w książce „Historia rodziny Tytko z Kątów” napisali również prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca oraz dyrektor muzeum Sławomir Kulpa. „W dzisiejszych trudnych czasach to właśnie rodzina pozostaje największą życiodajną siłą. Familia Tytko poprzez regularne spotkania oraz kultywowanie pamięci Przodków jest prawdziwym ewenementem, o którym warto mówić i pisać szeroko. Jak byłoby wspaniale, gdyby kolejne rodziny podjęły się takiego dzieła!” - napisał w słowie wstępnym Sławomir Kulpa.
Gdzie w takim razie chętni mogą zapoznać się z książką o rodzinie Tytko? - Publikację można znaleźć m.in. w bibliotekach: Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wodzisławiu Śląskim, także jej filii w Zawadzie i bibliotece w Pszowie. Ponadto książki trafiły do bibliotek szkolnych w Pszowie, Zawadzie i kilku placówek w Wodzisławiu. Jeśli ktoś chciałby nabyć publikację, może skontaktować się z nami, wchodząc na stronę www.tytko.com.pl (gdzie piszemy informacje i aktualności o naszym klanie) lub poprzez wiadomość e-mail na adres info@tytko.com.pl – wyjaśnia Stanisław Tytko, zachęcając do lektury.
Już niebawem, bo w pierwszej połowie czerwca Tytkowie po raz 12. planują spotkać się na rodzinnym zjeździe. Wydarzenie zaplanowane jest na Kątach – w mateczniku klanu. Relację z tego spotkania znajdziecie Państwo na łamach Nowin Wodzisławskich.
O jubileuszowym rodzinnym zjeździe rodziny Tytko w 2019 roku pisaliśmy tutaj:
WIELKI ZJAZD RODZINY TYTKÓW
Ludzie
Prezydent Wodzisławia Śl.
To prawdziwy zaszczyt być częścią tej wspaniałej rodziny i nosić nazwisko Tytko, ale jeszcze większy być córka tak wspaniałego ojca❤️