Rodzaje separatorów magnetycznych
Magnesy ferrytowe i magnesy neodymowe znajdują swoje zastosowanie w wielu różnych dziedzinach przemysłu. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań opartym o zasadę magnetyzmu są separatory magnetyczne, których użycie jest nieocenione w miejscach takich jak sortownie śmieci czy hale produkcyjne. Czym są separatory magnetyczne i jakie są ich rodzaje? Za chwilę odpowiemy na te pytania, więc zapraszamy do lektury.
Separator magnetyczny – co to jest?
Separatory magnetyczne to urządzenia, które mogą działać dzięki zjawisku magnetyzmu. Ich zadaniem jest sortowanie różnych produktów i oddzielanie od nich metalowych przedmiotów. Odpowiednia segregacja materiałów to bardzo ważna kwestia w wielu miejscach, takich jak chociażby wysypiska czy sortownie śmieci, jednak zastosowanie separatorów magnetycznych jest znacznie szersze.
Właściwy separator magnetyczny będzie w stanie usunąć z półproduktów nawet niewielkie opiłki metali, jakie dostały się tam przypadkiem na skutek procesów produkcyjnych – jest to niezbędne do zachowania bezpieczeństwa produktów spożywczych czy olei silnikowych.
Jak działa separator magnetyczny?
W zależności od potrzeb użytkownika i specyfiki branży, w jakiej się porusza, separatory magnetyczne mogą się znacznie różnić od siebie. Podstawową różnicą pomiędzy różnymi modelami może być przykładowo konstrukcja urządzenia. Zgodnie z tym kryterium możemy podzielić separatory na separatory elektromagnetyczne, ferrytowe i neodymowe.
W przypadku tego pierwszego rozwiązania separator magnetyczny może wytwarzać pole magnetyczne dzięki prądowi, który przepływa przez obwód. Dwie pozostałe konstrukcje opierają się po prostu o użycie magnesów stałych i znajdziemy w nich magnesy ferrytowe i magnesy neodymowe.
Wybór separatora magnetycznego będzie zależny głównie od produktu, przy którego sortowaniu będzie nam pomagało to urządzenie. Przykładowo – magnesy neodymowe w separatorze lepiej poradzą sobie z separacją niewielkich opiłków dzięki niezwykle silnemu polu magnetycznemu, natomiast separator oparty o magnes ferrytowy będzie mógł działać bezpiecznie przy wysokich temperaturach.
Separatory magnetyczne – rodzaje
Sama technologia zastosowana w separatorze nie jest oczywiście jedynym kryterium, względem którego możemy je podzielić. Kolejnym z nich może być to, czy nasz separator magnetyczny będzie się nadawał do separacji metali jedynie od ciał stałych, czy może będzie zdolny też do filtrowania cieczy pod tym kątem.
Separatory magnetyczne różnią się też swoim kształtem. Każda branża korzysta ze swoich specyficznych rozwiązań i metod produkcji, którym muszą sprostać także separatory. W związku z tym na rynku spotkamy separatory magnetyczne rurowe, separatory bębnowe, separatory płytowe czy bardziej niecodzienne rozwiązania, jak przykładowo sita magnetyczne.
Musimy zawsze pamiętać o tym, że niezależnie od tego, do czego ma nam posłużyć separator magnetyczny, powinien cechować się on wysoką jakością. Pozbywanie się opiłków i zanieczyszczeń metalowych jest ważne nie tylko dla stanu końcowego produktu, ale także dla bezpieczeństwa całej hali – opiłki metalowe są w stanie nawet doprowadzić do pożaru na skutek ocierania się o elementy linii produkcyjnych. Bezpieczne i sprawdzone separatory magnetyczne przeznaczone do różnych zastosowań możesz znaleźć w sklepie https://magnesy.sklep.pl.
Materiał zewnętrzny