Wernisaż wystawy Gęby i Gębory Bernadety Długosz-Włodarczyk
Tajemnicze Gęby i ekspresyjne Gębory – milczące i dyskretne, ale i demoniczne. Co ukrywają za wpatrzonym w nas spojrzeniem? Spokój czy niepokój, spełnienie czy desperację? Każda gęba tylko jedna, ale za nią wiele twarzy i nieznana historia. Bernadeta Długosz-Włodarczyk podjęła temat trudny jak sam człowiek, a efekty jej pracy można już oglądać na wystawie Gęby i Gębory w bibliotecznej Galerii Gawra.
9 maja odbył się uroczysty wernisaż wystawy prac raciborskiej artystki, która sztukami plastycznymi zajmuje się przez całe życie. Jako absolwentka Liceum Plastycznego im. Jana Cybisa w Opolu, Wydziału Plastyki Studium Nauczycielskiego oraz wieloletni nauczyciel plastyki - latami zdobywała doświadczenie, intuicję wizualną oraz budowała świadomość własnej twórczości. Dlatego jej prace przemawiają pomysłem, konsekwencją i spostrzegawczością. Jak sama pisze, do jej ulubionych tematów należy „człowiek w różnych jego transformacjach”. Na wystawie zatytułowanej GĘBY i GĘBORY - TECHNIKI RYSUNKOWE MIESZANE Bernadeta Długosz-Włodarczyk zebrała cykl prac eksplorujących ten temat.
Wystawę można oglądać w Galerii Gawra Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu przy ul. Kasprowicza 12 do 30 maja 2022 roku w godzinach otwarcia biblioteki.
Bernadeta Długosz-Włodarczyk urodzona (1956) i zamieszkała w Raciborzu. Absolwentka Liceum Plastycznego im. Jana Cybisa w Opolu, Wydziału Plastyki Studium Nauczycielskiego w Raciborzu oraz Pedagogiki na Uniwersytecie Opolskim. Wieloletni nauczyciel plastyki.
“Rysuję i maluję odkąd sięgam pamięcią. Moimi ulubionymi technikami są węgiel i suchy pastel. W okresie pracy w szkole fascynował mnie batik i enkaustyka, co zaowocowało wieloma pracami w tych technikach. Zajmuję się również malarstwem akrylowym. Lubię poznawać nowe techniki i mierzyć się z wyzwaniami artystycznymi. Prowadziłam liczne warsztaty dla młodzieży i osób dorosłych. Między innymi na Uniwersytecie III Wieku i w Zakładzie Karnym w Raciborzu oraz w Muzeum w Prudniku. Należę do Zespołu Malarskiego OBLICZA przy Teatrze Ziemi Rybnickiej.
Inspiruje mnie malarstwo wielkich mistrzów z różnych epok oraz obserwacja natury. Do moich ulubionych tematów należy człowiek w różnych jego transformacjach.
Pomysł wystawy narodził się kilkanaście lat temu, gdy zaczęłam rysować małe portrety wymyślonych przeze mnie osób. Do pomysłu wróciłam dwa lata temu. Zaczęłam bawić się portretem już w większym rozmiarze używając moich ulubionych technik rysunkowych oraz wzbogacając je kolażem.
I tak powstały GĘBY I GĘBORY za którymi czasem kryją się autentyczni ludzie. Reszta to wytwór mojej wyobraźni.”
Wernisaż zorganizowano w ramach trwającego w dniach 8-15 maja XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Pełny kalendarz wydarzeń organizowanych z tej okazji przez raciborską bibliotekę znaleźć można pod linkiem: https://www.biblrac.pl/pl/site/kalendarz.html
źródło: MiPBP w Raciborzu