Rowerowa wiosna – Szlakiem Krawędziowym GOP pociągiem Kolei Śląskich
Polecamy wam wiosenną wycieczkę Szlakiem Krawędziowym GOP. Wyruszając z Gliwic w kierunku wschodnim, przez południowe obrzeża Rudy Śląskiej, Mikołów, Tychy i Lędziny, dotrzecie aż do trasy w Chełmku Śląskim, a stamtąd – w drogę powrotną Kolejami Śląskimi! Zapraszamy!
Rozpoczynając wędrówkę Szlakiem Krawędziowym GOP mamy przed sobą 77,9 kilometrów drogi biorącej początek na wysokości 221 metrów n.p.m., na stacji kolejowej w Gliwicach, gdzie dotrzecie linią S1 (Częstochowa – Katowice – Gliwice) oraz S18 (Bytom – Gliwice). Szlak prowadzi przez gliwickie stare miasto, następnie zakręca na wschód, aby omijając Sośnicę oraz węzeł autostradowy dotrzeć do Przyszowic i Paniówek. W tym miejscu rozpoczynamy wędrówkę przez urokliwe wsie, począwszy od ruin renesansowego zamku w Chudowie, zbudowanego w pierwszej połowie XVI wieku. Tuż obok zobaczycie również najgrubszą w Polsce topolę kanadyjską nazywaną „Teklą”.
W tym miejscu szlak zmienia kierunek na północno-wschodni, biegnąc do granic Rudy Śląskiej – Halemby. Przejeżdżając przez lasy stanowiące południową otulinę Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego oraz okolice Hałdy Panewnickiej, wyjeżdżamy w Mikołowie!
Mikołów
W Mikołowie nasz szlak przebiega przez centrum miasta, co stanowi interesującą okazję na krótki odpoczynek oraz poznanie historii tego uroczego miasteczka. Wszyscy, którzy chcą w tym miejscu zakończyć swoją podróż mogą skorzystać z połączenia S7 (Katowice – Rybnik – Racibórz) oraz S71 (Katowice – Wodzisław Śląski – Chałupki) i wyruszyć w drogę powrotną, wsiadając do pociągu Kolei Śląskich.
Mikołów stanowi interesujący przystanek dla miłośników historii powstań śląskich oraz Karola Miarki, który to właśnie w tym mieście prowadził swoją słynną drukarnię. Dzięki jego działalności wydrukowanych zostało tysiące modlitewników, setki tysięcy egzemplarzy górnośląskich gazet, kalendarzy, druków ulotnych oraz obrazków modlitewnych. Wszystkie te działania miały na celu wspieranie propolskiej postawy w regionie. W mieście możecie zajrzeć do bazyliki pw. św. Wojciecha, XIII-wiecznego, średniowiecznego kościółka św. Wojciecha i Matki Bożej Śnieżnej oraz na mikołowski rynek, stanowiący niezwykle urokliwe, pełne spokoju miejsce.
Nasz szlak wyjeżdża z miasta w stronę Tychów, znajduje się w bliskim sąsiedztwie drogi krajowej nr 44, łączącej oba miasta.
Z Tychów na wschód!
Tychy omijamy, kierując się na północ. Oczywiście, jeżeli chcecie zwiedzić miasto, możecie zboczyć ze szlaku i udać się do centrum miasta. Szlak Krawędziowy GOP jednak prowadzi nas do Czułowa przez „Ogniok” oraz dalej przez okoliczne wsie Wartogłowiec i Wygorzele. Proponujemy krótki przystanek w Lędzinach niedaleko wzgórza Klimont, na którym znajduje się interesujący, barokowy zabytek sakralny. Roztacza się stąd świetny widok w dosłownie każdym kierunku, od położonych na południu Beskidów, po nieodległe Tychy, nieodległą Małopolskę oraz lasy dzielące Lędziny i Mysłowice. Podróżując dalej docieramy do Chełma Śląskiego oraz Zbiornika Dziećkowice. Jeżeli macie jeszcze siły, polecamy Wam wybrać się za Przemszę do położonego w historycznej Małopolsce Chełmka, gdzie kończy się Szlak Krawędziowy GOP.
źródło: Koleje Śląskie
Nie ma czegoś takiego jak Chełmek Śląski.