OSP Pietraszyn świętuje 110-lecie. Strażackie marzenie? Nowy wóz [ZDJĘCIA]
Na niedzielę 22 maja zaplanowano główną część obchodów. Wówczas na miejscowym boisku sportowym odbył się uroczysty apel. W trakcie uhonorowano druhny i druhów. Jak to na jubileuszach bywa, nie zabrakło też życzeń oraz prezentów.
Ochotnicza Straż Pożarna w Pietraszynie (gm. Krzanowice) jubileusz 110-lecia świętowała w zeszłym roku, ale z powodu pandemicznych obostrzeń uroczystości przesunięto w czasie. W tym roku zaplanowano aż trzydniowe obchody, które odbywają się w weekend 20-22 maja.
- Naszym wielkim marzeniem oraz najważniejszym celem jest zakup nowego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego, który zastąpi wysłużonego 47-letniego magirusa - mówi prezes jednostki Damian Raida.
Co powiedzieli oficjele?
- Strażak to od wielu lat zawód, który cieszy się największym zaufaniem społecznym. Zyskaliście to dzięki temu, co robicie dla społeczeństwa: oddajecie swoje zdrowie, czasem życie; wszystko po to, aby służyć drugiemu. Dziękujemy wam za wytrwałą pracę - mówił Tomasz Cofała, radny powiatowy, reprezentujący na uroczystości starostę Grzegorza Swobodę.
Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu, bryg. Jarosław Ceglarek zaważał, że jubileusz miejscowej jednostki to nie tylko święto strażaków, ale całej wioski. - To też piękne tradycje, wierzę, że zostaną podtrzymane - powiedział. Druhnom i druhom dziękował za gotowość do podejmowania trudnych zadań.
- Jesteśmy jednością i ramię w ramię działamy na rzecz drugiego człowieka - mówił o współdziałaniu pomiędzy ochotnikami a komendą powiatową z Raciborza.
Przewodniczący rady miejskiej Jan Długosz dziękował strażakom za wzorową służbę, ale jak dodał, należy szykować już jubileusz na 111-lecie.
- Myślę, że te trzy jedynki będą szczęśliwe i ten nowy wóz pojawi się w garażu. Choć będzie to bardzo trudne ze względu na sytuację na świecie - stwierdził.
Wiceburmistrz Jarosław Gałkowski powiedział, że jubileusz 110-lecia to bardzo ważna uroczystość dla Pietraszyna i całej gminy Krzanowice, dziękując za wszystko strażakom oraz ich rodzinom. Odczytał też list gratulacyjny od burmistrza Andrzeja Strzedulli, później ze skarbniczką Justyną Lubecką przekazał prezent na ręce prezesa OSP Pietraszyn.
Gratulacje strażakom składali również: wiceprezes Zarządu Powiatowego Związku OSP RP Leszek Pietrasz, prezes zarządu oddziału gminnego OSP RP w Krzanowicach, a zarazem sołtys Pietraszyna Józef Maindok oraz przedstawiciele KS Pietraszyn.
Medale i odznaki
W trakcie części oficjalnej przyznano liczne medale i odznaki. Do kogo trafiły?
Złoty medal za zasługi dla pożarnictwa otrzymali
- Franciszek Gocman
- Damian Morcińczyk
- Florian Ternka
Srebrny medal za zasługi dla pożarnictwa
- Damian Raida
- Marek Wiszkony
Brązowy medal za zasługi dla pożarnictwa
- ksiądz Tomasz Gierga
- Krystian Raida
- Michał Regieńczuk
- Roman Strachota
- Sebastian Ternka
Odznaka Strażak Wzorowy
- Tomasz Sternisko
- Jan Sternisko
- Krzysztof Stanke
- Marek Strusch
- Grażyna Hiltawski
- Michaela Nowak
- Monika Bugla
- Patrycja Sander
Odznaki za wysługę lat
- 60 lat: Arnold Hanslik
- 50 lat: Ryszard Wziontek, Franciszek Gocman, Józef Nowak
- 45 lat: Henryk Kuc
- 40 lat: Jerzy Beracz, Józef Maindok, Franciszek Hoszek
- 35 lat: Marian Hanslik, Florian Ternka, Damian Morcińczyk
- 30 lat: Marek Wiszkony
- 25 lat: Damian Dastig
- 20 lat: Grzegorz Wziontek, Piotr Strusch, Damian Raida, Dominik Kerlin, Adrian Krautwurst, Andrzej Hanslik, Roman Strachota, Krystian Raida
- 15 lat: Łukasz Morcińczyk, Grzegorz Kretek, Mariusz Kubny, Piotr Kalika, Tomasz Sternisko, Mateusz Maindok, Agnieszka Gocman
- 10 lat: Ternka Adrian, Jan Sternisko, Sebastian Ternka, Michał Regieńczuk, Mateusz Hanslik, Grażyna Hiltawski, Monika Bugla , Michaela Nowak
- 5 lat: Patrycja Sander, Dominik Ternka, Krzysztof Stanke, Krzysztof Luleczka, Dariusz Stanke
Z kart historii*
Ochotnicza Straż Pożarna w Pietraszynie została założona na wniosek ówczesnej Rady Wiejskiej Sołectwa Pietraszyn do walki z żywiołami w 1911 roku. Początkowo jednostka składała się z 15 członków. Z upływem lat liczba strażaków systematycznie rosła i w 1928 roku liczyła 28 członków. Pierwszym sprzętem na wyposażeniu jednostki były zwykłe wiadra. Później OSP wzbogaciło się o sikawkę ręczną z zaprzęgiem konnym oraz wóz konny do przewozu strażaków, co znacznie przyspieszyło i usprawniło gaszenie pożarów. Oba te pojazdy są obecnie zabytkami, ale dzięki opiece i konserwacji strażaków sprzęt ten jest sprawny do dziś i wykorzystywany np. w zawodach sikawek konnych oraz jako atrakcja na różnego rodzaju festynach.
Podobnie jak w innych miejscowościach gminy działania wojenne w 1945 roku oraz pierwsze lata władzy ludowej spowodowały zawieszenie działalności jednostki, które trwało do 1948 roku.
Najstarsza remiza znajdowała się w budynku w samym centrum wioski z przyległym przedszkolem i urzędem sołeckim obok zabytkowej kaplicy św. Barbary. W 1968 roku, w ramach czynu społecznego, kosztem 320 tys. złotych, przy wsparciu gminy i PZU, wzniesiono nową, dwuboksową remizę, która użytkowana jest do dzisiaj.
Wraz z rozwojem techniki jednostka była sukcesywnie unowocześniana. W latach 50. sikawkę konną zastąpiono motopompą. W 60. latach jednostka otrzymała przyczepkę dwukołową do transportu sprzętu pożarniczego, (która również jest w jednostce do dziś). W 1973 roku, do dwóch wozów konnych oraz motopompy, doszedł samochód lublin ufundowany przez Komendę Wojewódzką OSP w Opolu. W roku 1992 jednostka na miejsce wysłużonego lublina otrzymała nowy samochód bojowy marki ŻUK, (który służy w jednostce do dzisiaj).
W 1997 roku, dzięki ofiarności samych strażaków oraz częściowo mieszkańców, zakupiony został nowy sztandar „symbol istnienia i działania w miejscowości ludzi niosących pomoc innym w potrzebie”.
W roku 2008 zakupiono drugi wóz bojowy marki Magirus, który ufundowany został przez Urząd Miejski w Krzanowicach, a wcześniej służył w zachodnich jednostkach straży pożarnej. Przeprowadzony został remont boksów garażowych. Wszystkie prace związane z remontem zostały wykonane we własnym zakresie przez członków OSP Pietraszyn.
Obecnie OSP Pietraszyn liczy 62 członków w tym 38 czynnych. Jako najmniejsza miejscowość w gminie od wielu lat wystawia drużyny we wszystkich kategoriach wiekowych na gminnych zawodach sportowo – pożarniczych, w których zajmuje czołowe miejsca. Jednostka licznie reprezentuje gminę na zawodach powiatowych i wojewódzkich. Corocznie bierze czynny udział w Międzynarodowych Zawodach Sikawek Konnych organizowanych w Bieńkowicach. Kilkukrotnie strażacy reprezentowali gminę na międzynarodowych zawodach w czeskich Jamnicach.
*Akapit "z kart historii" powstał na bazie materiałów przygotowanych przez OSP Pietraszyn.
fot. Dawid Machecki, Szymon Nachlik
Czytaj także:
Ludzie
Burmistrz Krzanowic.
Były przewodniczący radny miejskiej w Krzanowicach
Były wiceburmistrz Krzanowic
Skarbnik Krzanowic
Wójt Gminy Nędza
Radny gminy Krzanowice
Kurator sądowy, radny powiatu raciborskiego, prezes Stowarzyszenia "Pomocna Dłoń", Przewodniczący Rady Powiatu Raciborskiego