Ignacy rusza pełną parą. Wielkie otwarcie już 4 czerwca [ZAPOWIEDŹ]
Miasto Rybnik włożyło wiele wysiłku w rewitalizację "Ignacego" i efekty tej pracy widać gołym okiem. Z tej okazji wszyscy rybniczanie mogą czuć się zaproszeni na wielką imprezę, która będzie zwieńczeniem rewitalizacji.
Nowe oblicze Ignacego
O powstania Ignacego wiele się zmieniło. Mineło już 230 lat, a obiekt przestał być zwykłą kopalnią, a stał się nowoczesnym miejscem kultury, historii i dziecictwa. Na Ignacym powstało między innymi muzeum, industrialny plac zabaw, mini Cetrum Kopernika SOWA. Ponadto, są tam organizowane wydarzenia kulturalno-rozrywkowe, a kolejne takie czeka nas już 5 czerwca.
4 czerwca na Ignacym odbędzie się bardzo specjlany, a wręcz nietypowy festiwal w tematyce pary, wynalazków, historii, ale również fantazji. Idea bazuje na na koncepcji przenikania się światów, chwilami przenosząc widzów w świat snów i wynalazków, które niewiele różnią się od tych sprzed ponad 200 lat.
– To inscenizacje zarówno w postaci ruchomych elementów scenograficznych, jak i operowanych przez intrygujących bohaterów. Proponowane spektakle i widowiska skierowane są zarówno do najmłodszego widza, jak i do całych rodzin. Część z nich cyklicznie powracająca, zaczepna, inne stanowiące stricte festiwalową prezentację spektakli – tłumaczy Piotr Chlipalski, wieloletni dyrektor gliwickiego festiwalu Ulicznicy odpowiadający za część artystyczną wydarzenia. Atmosfera gdzieś na granicy wędrownego, objazdowego karnawału, między snami Juliusza Verne’a i Bohumila Hrabala. Idealnie koresponduje z industrialną historią, instalacjami i warsztatami prezentowanymi w zabytkowych wnętrzach Kopalni Ignacy. Płynnie przenosi nas we współczesność – od ludycznych, ponadczasowych spektakli marionetkowych, cyrkowych i akrobatycznych, przez steampunk, lata 70. ubiegłego wieku, aż po coraz to bardziej współczesne rozwiązania techniczne i muzyczne. Pobudzające wyobraźnię, indukujące marzenia, budzące ciekawość – dodaje.
Oczywiście podczas imprezy nie zabraknie również elementu edukacyjnego. Odbędą się zajęcia i warsztaty kreatywne dla najmłodszych w strefie nauki i zajęć manualnych w budynku Sprężarkowni oraz SOWIE – małym centrum nauki.
Organizatorzy pomyśleli również o fanach dobrego jedzenia – na uczestników czeka ogromna strefa gastronomiczna, przy której można kupić i zjeść pyszny obiad.
Pod sam wieczór odbędą się również liczne występy artystyczne z elementami teatru.
Program festiwalu „Ruszamy pełną parą”
12:00 Teatr Gry i Ludzie. Parada Steampunkowa
12:15 Teatr Barnaby „O rycerzu bez konia”
13:15 Parada i pokazy kuglarskie
13.30 Wesoły Cyrk Pana Pedrro
14.00-19.00 Teatr Delikates „Z głową w chmurach” (cykliczne, co pół godziny)
14:30 Teatr Gry i Ludzie. Parada Steampunkowa
14.45 Teatr Barnaby „Calineczka”
15.45 Parada i pokazy kuglarskie
16:00 Sambor Dudziński „Dźwiękowiązałka”
17.15 Teatr Gry i Ludzie. Parada Steampunkowa
17:30 Fundacja Sztukmistrze „Szafa Show!”
18.30 Teatr Gry i Ludzie. Parada Steampunkowa
18.45 Muzikanty „TANK”
19.30 Parada i pokazy kuglarskie
19.45 Sambor Dudziński „Dźwiękowiązałka”
21.00 Finałowe variété z udziałem Teatru Gry i Ludzie, kuglarzy i pirotechniki
21.30 Spektakl „Ślepcy” Teatru "KTO" (60 min)
22.45 Pokaz fontanny parowej