Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jak oddać auto na złom? Porady specjalistów ze skupu samochodów

Złomowanie samochodu to przykra konieczność, z którą spotykają się użytkownicy i właściciele pojazdów, których stan techniczny nie pozwala na ich dalszą bezpieczną eksploatację. Biorąc pod uwagę wzrastające koszty napraw u mechaników i w warsztatach, często ich cena przekraczałaby wartość samochodu. Będąc w takiej sytuacji warto jest przemyśleć możliwość oddania pojazdu na auto złom. To rozwiązanie nie tylko uchroni nas przed zbędnym wydatkiem, ale i również może okazać się całkiem korzystne finansowo. Jak można oddać samochód do złomowania? Czy jest to skomplikowane? Co musimy zrobić by móc później wyrejestrować auto? 

Jak oddać auto na złom? Porady specjalistów ze skupu samochodów

Złomowanie auta w stacji demontażu pojazdów

Aby móc legalnie pozbyć się starego auta powinniśmy to zrealizować w miejscu do tego przeznaczonym jakim jest stacja demontażu pojazdów. Jednak nie każda z nich zlokalizowana jest blisko naszego miejsca zamieszkania, co może być kłopotliwe w przypadku samochodu, którym nie możemy wyjechać na drogi publiczne. Taki stan rzeczy może zaistnieć w przypadku auta, które jest zepsute lub nawet takiego, które jest sprawne, ale ma nieważne badanie techniczne. Właściciel pojazdu mógłby wtedy narazić się na spore konsekwencje próbą dojazdu w odległe miejsce, a przede wszystkim narażałby bezpieczeństwo zarówno siebie jak i innych uczestników ruchu drogowego. Co można wtedy zrobić? 

Możliwości rozwiązania tej problematycznej kwestii dają firmy skupujące samochody do złomowania. Działalność taką jak skup aut prowadzą przedsiębiorstwa specjalizujące się w skupowaniu pojazdów bezpośrednio od klientów, a następnie za pomocą własnej lawety transportują je do punktu demontażu oraz złomują zgodnie ze wszystkimi normami i przepisami dotyczącymi kasacji samochodów. To odpowiednia i korzystna opcja, ponieważ otrzymujemy zapłatę za skup, legalną umowę kupna sprzedaży, i mamy pewność, że pojazd trafił na złomowisko, gdzie poddawany jest procesowi recyklingu ze wszystkimi regulacjami tyczącymi się ochrony środowiska. Dokument potwierdzający ten fakt to zaświadczenie o przyjęciu pojazdu do demontażu, który wystawia punkt zbierania pojazdów. 

Jak zezłomować i wyrejestrować samochód

Jak można oddać samochód na złom? Pierwszym krokiem będzie transport pojazdu. Należy dostarczyć auto do stacji demontażu. Możemy zrobić to osobiście lub zlecić pomoc w zezłomowaniu pojazdu firmom mającym taką specjalizację. Bez względu, którą z opcji wybierzemy, będziemy musieli przygotować wszystkie potrzebne dokumenty. Zabierzmy więc ze sobą: dowód rejestracyjny pojazdu, kartę pojazdu, tablice rejestracyjne i własny dowód osobisty. Nasz samochód przejdzie szybkie oględziny - m.in. zostanie zważony, a jego waga zostanie porównana z tą widniejącą w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli jest mniejsza niż zadeklarowano, możliwe będą obniżki ceny złomowania za każdy brakujący kilogram. Po zaakceptowaniu samochodu przez pracownika stacji demontażu, przekazane wcześniej dokumenty zostają unieważnione. Przecięty zostaje dowód rejestracyjny i karta pojazdu, a tablice zostają przewiercone. Na koniec wypisywane jest zaświadczenie demontażu samochodu - dzięki któremu możemy wyrejestrować auto w urzędzie. 

Zaświadczenie wydane ze stacji demontażu umożliwia złożenie wniosku o wyrejestrowanie auta w Wydziale Komunikacji. Powinniśmy to zrobić w ciągu 30 dni. Organ właściwy do tego to miejscowy Urząd Miasta lub Starostwo Powiatowe. Powinniśmy się tam udać wraz wcześniej skomplikowanymi dokumentami oraz kwitkiem polisy OC potwierdzającym ciągłość ubezpieczenia. 

Złomowanie pojazdu umożliwia także zwrot składki OC - możemy od naszego ubezpieczyciela odzyskać część zapłaconej kwoty, za brakujący, niewykorzystany okres trwania polisy. Jako, że decyzję o wyrejestrowaniu pojazdu otrzymamy z Wydziału Komunikacji drogą pocztową do 30 dni, wystarczy, że przedstawimy złożony w Urzędzie wniosek oraz dokument potwierdzający złomowanie. 

Auto kasacja to tak naprawdę prosty i nieskomplikowany proces. Jeśli jednak mamy wątpliwości co do tego czy chcemy zająć się tym sami, zawsze możemy to zlecić profesjonalistom zajmującym się złomowaniem pojazdów oraz skupem aut. Warto jednak wybierać jedynie firmy godne zaufania oraz takie, których dane widnieją w ewidencji działalności gospodarczej. Będziemy mieć wtedy pewność, że oddaliśmy auto w dobre ręce, złomowanie odbędzie się legalnie, a podczas skupu nie dojdzie do popełnienia przestępstwa. Niestety sprzedaż pojazdu do skupu u wielu handlarzy może wiązać się z wypisaniem fikcyjnej umowy na nieistniejące dane, lub co gorsza podrobione dokumenty, których Wydział Komunikacji nie zaakceptuje. Dla tego tak ważnym jest wybór uczciwej firmy pomagającej w zezłomowaniu auta. 

Pomoc w opracowaniu artykułu: Auto złom i skup aut Exmet-Gliwice

Materiał zewnętrzny