Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Młodzi dochowali słowa - od 350 lat chodzą w Pielgrzymce Pacholczej w Syryni [ZDJĘCIA]

Z okazji 350-lecia Procesji Pacholczych w Syryni 5 czerwca 2022 r. w Zielone Świątki w ostatniej z nich wzięli udział wszyscy, którzy kiedyś w tej procesji chodzili. Gościem procesji był arcybiskup katowicki Wiktor Skworc.

Młodzi dochowali słowa - od 350 lat chodzą w Pielgrzymce Pacholczej w Syryni [ZDJĘCIA]
Arcybiskup katowicki Wiktor Skworc: Jestem spokojny o losy pacholczej procesji w Syryni

- Młodzi, pamiętajcie, jesteście chrześcijanami wszędzie, gdziekolwiek jesteście, albo nie jesteście nimi nigdzie - powiedział arcybiskup katowicki Wiktor Skworc podczas mszy świętej poprzedzającej procesję. - Prowadzi was Duch Święty! Niech was prowadzi do młodych z misją ewangelizacji - dodał.

Po mszy świętej nastąpiło poświęcenie figury św. Michała Archanioła - dawnego patrona parafii, a po procesji odbył się Koncert Uwielbienia w wykonaniu Kamila Klimka i Magdaleny Pohlmann wraz z zaproszonymi gośćmi.

Skąd wzięła się tradycja Procesji Pacholczych?

W XVII wieku ziemię raciborską nawiedziła zaraza, której ofiarami padło wielu mieszkańców. Nieoczekiwanie, spora część młodych mieszkańców wykazała odporność na chorobę, co potraktowano jako znak Boży. To właśnie wówczas, dokładnie 350 lat temu, postanowiono zorganizować pierwsze procesje dziękczynne w niektórych parafiach raciborszczyzny, w których udział brali przedstawiciele młodzieży - panien i kawalerów, ustrzeżonych od zarazy.

Sama nazwa procesji nawiązuje zapewne do śląskiego słowa "pachoł", używanego potocznie do określenia młodzika, jeszcze nie dorosłego, ale wyrośniętego nastolatka. W innych częściach Polski "pachoł" oznaczał najczęściej służącego, człowieka z niższej warstwy społecznej.

Obecnie, zgodnie ze zwyczajem Procesje Pacholcze przetrwały tylko w Syryni. Można powiedzieć, że danego przed laty słowa dochowali tylko mieszkańcy tej miejscowości.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~pachol (188.117. * .67) 06.06.2022 15:48
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~CoWyNaTo (78.31. * .146) 06.06.2022 09:56

Świetna sprawa. Syrynia brawo!