Muzyka epicka w podziemiach starych wodociągów [ZDJĘCIA][WIDEO]
Kultura podczas tegorocznych Dni Raciborza dociera do miejsc powszechnie niedostępnych. Czwartkowy koncert odbył się wewnątrz filtra powolnego z 1898 roku, który służył do filtracji wody z Odry. Podczas koncertu można było usłyszeć utwory z tzw. klasyki, ale nie na instrumentach, na które były pierwotnie komponowane (np. na orkiestrę), a w wydaniu na skrzypce i organum. Przed raciborską publiką wystąpiła Elżbieta Skrzymowska oraz Stanisław Pielczyk.
Elżbieta Skrzymowska urodziła się 31 lipca 1983 w Raciborzu w muzycznej rodzinie Małgorzaty i Antoniego Kucznierzów. Mimo, iż swoją formalną edukację i życie zawodowe związała ostatecznie z biologią, muzyka w jej życiu była i jest obecna cały czas. W 2007 roku ukończyła studia biologiczne na specjalizacji biologia środowiskowa na Uniwersytecie Warszawskim i również od 2007 roku pracuje w Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu, którego od 2020 roku jest dyrektorem. Jej głównym instrumentem są skrzypce, ale gra też na fortepianie i organach oraz śpiewa. Od 2009 roku jest członkinią rybnickiego zespołu jazzu tradycyjnego South Silesian Brass Band, w którym śpiewa i gra na skrzypcach, współpracuje też jako skrzypaczka z operetkowym teatrem Arte Creatura, jest członkinią tria Elara Classic Trio oraz kwartetu wokalnego Babski Kwartet. W latach 2002-2007 była skrzypaczką w warszawskim zespole muzyki celtyckiej „The Irish Connection”, a po powrocie ze studiów do Raciborza tworzyła przez kilka lat własny zespół folkowy „Wersja Robocza”. Również w latach 2007-2014 współpracowała jako skrzypaczka z Gliwickim Teatrem Muzycznym. Przez wiele lat z przerwami była członkinią raciborskiej Grupy Bez Nazwy, zarówno jako wokalistka jak i jako skrzypaczka.
Dr Stanisław Pielczyk urodził się 14 stycznia 1982 roku w Raszczycach. Ukończył z wyróżnieniem PSM I st. w Raciborzu oraz PSM II st. w Rybniku w klasie organów Elżbiety Włosek – Żurawieckiej. W 2007 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego. Od 1993 roku jest organistą w swojej rodzinnej miejscowości. Zajmuje się też budowaniem instrumentów oraz problematyką instrumentów historycznych. Jest pracownikiem Muzeum Organów Śląskich w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na stanowisku asystenta naukowego. Jest pedagogiem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Rybniku i Zabrzu, gdzie prowadzi zajęcia z zakresu gry organowej, gry na fortepianie, akompaniamentu liturgicznego, zespołów kameralnych i improwizacji organowej. W listopadzie 2011 roku w Izbie Rzemieślniczej we Wrocławiu zdał z najwyższą oceną egzamin czeladniczy w zawodzie organmistrz. Od 2012 roku jest członkiem Archidiecezjalnej Komisji do spraw Muzyki Sakralnej w Katowicach. W listopadzie 2018 roku uzyskał stopień doktora sztuki dziedzinie sztuk muzycznych, w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka.
Źródło: rck.com.pl
Super koncert. Super miejsce. Super atmosfera.