Uczniowie z Raciborza potrafią zaprojektować i wykonać system automatycznego nawadniania
Młodzież z CKZiU nr 1 w Raciborzu kształcąca się w zawodzie technik architektury krajobrazu ukończyła szkolenie w zakresie „Projektowania i wykonywania systemów automatycznego nawadniania”.
Szkolenie prowadziła Fundacja Krajobrazu z Lublina, która jest niezależną organizacją promującą oraz wspierającą rozwój architektury krajobrazu, a także dobre praktyki w zakresie dbania o przestrzeń i tereny zieleni.
Ostatecznie zaprojektowali i uczestniczyli w wykonaniu systemu nawadniania przyszkolnego trawnika. System jest podzielony na 3 sekcje. Dwie umieszczone są w trawniku w formie zraszaczy a trzecia to linia kroplująca, która podlewa rośliny. System jest zaprogramowany i obsługiwany za pomocą sterownika, który uruchamia działanie zraszaczy i linii kroplującej w wyznaczonym czasie. Dodatkowo zamontowany został czujnik deszczu, który w czasie opadów podaje sygnał do elektrozaworów i zamyka system ograniczając straty wody.
W trakcie szkolenia uczniowie zapoznali się z wieloma rozwiązaniami systemów automatycznego nawadniania.
Zadowolenia z efektów pracy nie krył Jacek Kąsek – dyrektor CKZiU nr 1. Tak skomentował zaangażowanie uczniów: We współczesnej szkole jest jak w biznesie – podstawą sukcesu są ludzie. Inwestowanie w uczniów powinno być ważnym elementem strategii każdej szkoły. Rozwój młodych ludzi, którzy nam zaufali, to rozwój całej szkoły. To także szansa dla lokalnego biznesu. Tego kapitału nie wolno zmarnować. Jestem pod wrażeniem efektu ich pracy. Dziękuję im za to.
Szkolenie zostało zrealizowane w ramach projektu „Podniesienie jakości i atrakcyjności kształcenia zawodowego w Powiecie Raciborskim – CKZiU nr 1 w Raciborzu, etap II” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.
źródło: CKZiU nr 1 w Raciborzu, oprac. ż