Na Ocicach odbyły się warsztaty z ilustratorką książki „Kowal i diabeł”
Filia nr 3 Ocice Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu zaprosiła do udziału w warsztatach edukacyjno-plastycznych, których tematem była książka „Kowal i diabeł” Józefa Lompy. Celem warsztatów było przybliżenie uczestnikom twórczości górnośląskiego twórcy. Zajęcia poprowadziła ilustratorka książki Jolanta Różacka.
„Kowal i Diabeł” to wybór bajek śląskiego pisarza Józefa Lompy (1797-1863) zilustrowany autorską, bardzo atrakcyjną szatą graficzną. Wydanie wpisuje się w obchody 225-tej rocznicy urodzin autora, przypadającej na 29 czerwca 2022 r. Książka jest skierowana do dzieci i młodzieży, ale też do ich rodziców i wszystkich zainteresowanych kulturą śląską, której ważnym komponentem były bajki i bery Lompy. Co interesujące – bajki zebrane przez Lompę nie były wznawiane w ostatnim półwieczu. Tym bardziej ten nieco zapomniany twórca zasługuje na przypomnienie, bo przyczynił się do ocalenia mowy polskiej na Górnym Śląsku, świadomy, że w języku i ludowych opowieściach należy szukać korzeni własnej tożsamości. Nowe wydawnictwo zawiera bajki: "Kowal i diabeł", "Nurek" oraz „Zwycięzca na turnieju”. Zilustrowała je artystka Jolanta Różacka – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. [Opis wydawcy]
Warsztaty w bibliotece na Ocicach odbyły się w ramach cyklu warsztatów edukacyjno-plastycznych dla dzieci i młodzieży, prowadzonych na śląsku w celu przybliżenia twórczości Józefa Lompy.
Józef Lompa (1797-1863) – górnośląski działacz, nauczyciel, pisarz, etnograf, był prekursorem procesu polskiego odrodzenia narodowego na terenie Górnego Śląska oraz autorem licznych polskich podręczników szkolnych. Aktywnie działał w przestrzeni pisarskiej, społecznej oraz narodowej. W 1820 r. zbudował szkołę w Lubszy i przez 30 lat uczył w niej dzieci. Sam był ojcem szesnaściorga, więc wiedział jak cenne jest przekazanie im wiedzy płynącej z podań i baśni ludowych. Autor zbiorów „Pieśni ludu Śląskiego”, „O śląsko-polskiej mowie” oraz „Klechd, czyli baśni ludu polskiego na Śląsku” utrwalił przekazy i legendy Górnego Śląska. Zapisywał je tylko częściowo w gwarze. W obok gwary pojawiają się archaizmy, ale też typowy dla epoki polski język literacki.
Jolanta Różacka – ilustratorka, projektantka graficzna – ukończyła wydział grafiki na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Dyplom magisterski pt. „Baśnie z różnych kręgów kulturowych. Seria wydawnicza” obroniła w 2020 r. w pracowni Identyfikacji Wizualnej. Laureatka m. innymi konkursu na plakat dla XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.
źródło: MiPBP w Raciborzu